Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Útek na vidiek

04.05.2024

Julie Caplin je v našich končinách veľmi známa a dovolím si tvrdiť, že patrí k najpredávanejším zahraničným autorkám. Jej séria Romantické úteky je už kultová záležitosť a každý verný čitateľ vždy netrpezlivo očakáva, do akého mesta nás autorka vezme najbližšie a aké úžasné gastro zážitky nám predstaví. 

Caplin však píše aj knihy pod pseudonymom Jules Wake a práve pod týmto menom jej v zahraničí vyšla kniha Útek na vidieku. My, slovenskí čitatelia, to máme zjednodušené, vydavateľstvo sa rozhodlo knihe ponechať pôvodné meno autorky, čím knihu dostali do širšieho povedomia jej obdivovateliek. 

Rozdiel medzi Caplin a Wake je predovšetkým ten, že v knihách pod hlavičkou jej pseudonymu sa nezameriava na "cestovateľské edície", nenájdete v nich príbehy späté z prostredím mesta  a tiež sa nezameriava na kulinárstvo špecifické pre danú krajinu. Čo však majú rozhodne rovnaké je pohoda, pokoj a akási ľahkosť čítania príbehu.  

Autorka sa vo svojich knihách nezameriava na prílišné drámy, napriek tomu sa však jej čítanie nedá úplne považovať za plytkú literatúru. Aj v tejto knihe sa autorka dotkla témy "znovu uzdravenia duše" a nájdeniu novej chuti do života, no získame aj úžasnú komunitu susedov a v neposlednom rade lásku k zvieratám, predovšetkým psom. 

Ilustrátorka Ella po prekvapivom rozchode s priateľom využije ponuku svojej krstnej odísť preč z Londýna a utriediť si myšlienky na vidieku v jej dome. K tomu však ako bonus dostane na starosť aj sučku labradora Tess. Pre človeka, ktorý sa dovtedy nezaťažoval so starostlivosťou o domáce zvieratá je to celkom zmena, a tak nastávajú celkom vtipné situácie. Celodenná starostlivosť je totiž v priamom rozpore s tým, čo Ella potrebuje - pokoj a čas pre seba. 

Nie len Tess je však dôvodom narušenia harmónie Elli, pretože o to sa postará tiež Devon, miestny veterinár, ktorý taktiež, podobne ako Ella, odišiel z Londýna. Interakcie týchto dvoch mi zo začiatku moc nesedeli, priznám sa, že sa mi ťažšie začítavalo do deja, keďže úvod knihy mi prišiel miestami melancholický, 

Osobne si však myslím, že autorka nevyužila naplno potenciál prostredia, do ktorého zasadila príbeh. Vidiecke prostredie sa dalo nádherne využiť. Aj keď sa to snažila naplno dohnať zaujímavými postavami, ani tento rozmer knihy nesplnil svoj účel. Viackrát som sa pri čítaní knihy pristihla, že mi chýba doriešenie načatých vecí, ktoré vždy autorka upratala do úzadia. Akoby sa bála hlbšie zasiahnuť a príbeh tak zachovala naozaj v rovine oddychovej, kedy čitateľa nezaťažuje hlbšími zásahmi do príbehov vedľajších postáv. 

Vzťah k Elle a Devonovi si budete budovať dlhšie, ale časom naskočíte na ich vlnu a porozumiete im. Ella bola zo začiatku pre mňa príliš odmeraná, miestami povýšenecká, no postupne ju prostredie a ľudia okolo nej začali meniť. Chvalabohu, lebo miestami bola naozaj na facku. To isté aj Devon. Naopak miestna komunita bola úžasná a presne takto si predstavujem život na príjemnom vidieku, kde ste naozaj často odkázaní len na susedské vzťahy. Áno, akási strata súkromia s tým už ide ruka v ruke, ale aj v tomto príbehu sa Caplin podarilo vyskladať príjemnú a vtipnú partiu. 

Na svoje si však rozhodne prídu nadšenci zvierat a psíčkari, pretože sučka Tess bola pre mňa osobne tieňovou hlavnou postavou príbehu. Postarala sa o nejeden roztomilý moment a jej dôležitosť v tomto príbehu bola nezameniteľná. Autorka aj vďaka nej vzdala akýsi pomyselný hold vzťahu a láske k zvieratám, ktoré často vedia byť pre nás aj terapiou. 

Celá kniha je typické klišé, ale keď idete čítať Caplinovú, akosi s tým treba rátať. To čo milujeme na príbehoch od Caplin síce v príbehoch Wake chýba, zato však prináša niečo iné. Minimálne ukazuje, že je majsterkou romantických príbehov, ktoré síce majú predvídateľné konce, všetko akosi tak ľahko plynie a problémy sa riešia ako mávnutím čarovnou paličkou, no napriek tomu nám to nevadí, pretože to je presne to, čo od nej očakávame.


V edícii ROMANTICKÉ ÚTEKY vyšlo:KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI ROMANTICKÉ PRÍBEHY BEZ DRÁMY A EROTIKY A HĽADAJÚ ODDYCHOVÚ KNIHU NA JEDNO POSEDENIE.


Obsahové varovanie:

° -  rozchod

Pozitíva knihy:

+ jasná štruktúra

+ vedľajšie postavy a "postava" Tess

+ úplná oddychovka bez drámy

Negatíva knihy:

- príliš veľa neuzavretých vecí v príbehu

- naplno nevyužitý potenciál prostredia

Originálny názov: A Girl's Best Friend

Názov: Útek na vidiek

Autor: Julie Caplin (Jules Wake)

Počet strán: 368

Rok vydania: 2024

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Cosmopolis (GRADA)

ISBN: 9788080906900


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: