Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Chata vo Švajčiarsku

15.03.2023

Ďalšia "Caplinovka", ktorá nemá čím prekvapiť. Ak ste totiž jej pravidelným čitateľom kníh, presne viete s čím do knihy idete, a čo od nej chcete dostať - oddych, úžasné prostredie a lahodné jedlo na papieri. 

Ako názov napovedá, teraz nás autorka vzala do Švajčiarska, kde na nás čakajú hory, sneh, lyžovanie, čokoláda a povestná švajčiarska presnosť. Opäť raz výber zaujímavej, a nie tak typickej knižnej destinácie zaručil, že moja zvedavosť ma naplno vtiahla do príbehu, a aspoň na diaľku som si mohla túto krajinu zamilovať. Čisté vysokohorské prostredie určite poteší všetkých turistov, zjazdovky lyžiarov a vynikajúca vlaková doprava zase všetkých, ktorí snívajú o zlepšenej kvalite tejto dopravy aj u nás na Slovensku. Švajčiarsko je pre našu krajinu zatiaľ vzdialenou utópiou, a preto som si čítanie romantického príbehu z tejto krajiny užila. 

V skratke : Hlavná hrdinka, Mína, zistí, že jej partner je blbec, v práci nedostáva príležitosť rozvinúť svoj talent, a tak sa vyberie navštíviť krstnú mamu Améliu do Švajčiarska, kde prevádzkuje horskú chatu. Po ceste tam do nej doslova osudovo vrazí Luke, ktorý ju hneď niečím zaujme, ale ich cesty sa ihneď rozchádzajú. O to väčšie je pre ňu prekvapenie, keď ho stretne na chate u svojej krstnej. Ako to dopadne už všetci vieme.

Mína bola  jedna z tých postáv, ktoré nie sú úplne typicky klišoidné. Živelná, akčná, nebojí sa prevziať iniciatívu, až do takej miery, že ona je tá, ktorá pokľakne pred svojim priateľom. Akcia však nevyvolá očakávanú reakciu a namiesto romantických zásnub nasleduje potupný rozchod. V práci navyše nedokážu oceniť jej kreativitu a zápal pre tvorbu nových jedál a chutí, čo jej dynamickej povahe vôbec nevyhovuje. Aj napriek tomu, že sa mi páčilo, ako z nej autorka spravila osobu, ktorá sa nebojí nových výziev a dobrodružstiev, dala jej tiež štipku zodpovednosti a sebauvedomenia, kedy nemala potrebu zachádzať za hranu svojich možností. Trošku ma však mrzelo, že v závere knihy z nej autorka spravila trošku plačka, kedy túžobne očakávala návrat svojho princa.

Luke, bol zaujímavá postava, aj keď podľa mňa nebol taký výrazný, ako by sa na hlavného hrdinu patrilo. Jeho povaha bola v úplnej symbióze s Mínou, tiež mal rád dobrodružstvá a nové výzvy, ale vedel, kde je hranica a prekladal to aj veľkou trpezlivosťou. Mal za sebou aj silný príbeh, ktorý však autorka podľa mňa zhrnula príliš rýchlo.

Čo ma trošku sklamalo, že v tejto knihe bola menšia interakcia medzi Mínou a Lukom, aj keď do častí, kde spolu boli sa autorka snažila vložiť chémiu, no stále mi to na nejakú "veľkú lásku" nestačilo. Autorka to síce hrala na "osudovú" lásku, pri ktorej "to" hneď viete, ale predsa len by som ich prijala trošku viac. Caplin to však vyvážila rôznymi inými postavami, ktorých príbehy taktiež vsunula do deja a tvorili ďalšie linky príbehu - napríklad Amélia a Johannes, ktorých som si veľmi obľúbila, David a jeho manželka, či trošku nemotorný Kristian. Opäť si tak zachovala svoj typický štandard vytvorenia príjemného kolektívu, ktorý naozaj pôsobí rodinným dojmom. Tentokrát však problémy všetkých ostatných zasahovali trošku viac do hlavného príbehu. Dokonca nám autorka naznačila, o kom bude ďalší príbeh, a veľmi sa na neho teším, pretože navštívime krajinu, ktorú som si pri mojom krátkom výlete v nej zamilovala aj ja.

O kvalitných opisoch prírody, ľudí, zvykov a hlavne jedla ani nemusím hovoriť, v tomto autorke nemám čo vytknúť. Vždy sa snaží do príbehu vložiť to najzákladnejšie z danej krajiny, a má talent opísať to tak, že danú krajinu túžite okamžite navštíviť. Knihy sa čítajú rýchlo, pretože sa v príbehu stále niečo nové deje, aj keď to nie sú zrovna nervy drásajúce drámy a zvraty. Bohaté opisy jedla, tort a vzájomných vzťahov si však získajú plnú vašu pozornosť.

A teda ešte jedna drobnosť. Čím viac kníh v tejto sérii vychádza, tým viac sa utvrdzujem v tom, že slovenský a český trh majú jednoznačne najkrajšie obálky v tejto sérii, ktoré vždy dokonale vystihnú atmosféru príbehu.

Romantické úteky sú proste ultimátnym teleportom do sveta pohody, kde si vyložíte nohy a hneď sa ocitnete v krajine, o ktorej čítate. 4⭐️/5.

V sérii Romantické úteky už vyšli tieto knihy:

- Kaviareň v Kodani
- Pekáreň v Brooklyne
- Cukráreň v Paríži
- Hotelík na Islande
- Pláž v Chorvátsku
- Čajovňa v Tokiu


KNIHU ODPORÚČAM VŠETKÝM, KTORÍ MAJÚ RADI ROMANTICKÉ PRÍBEHY S RÝCHLOU ZAMILOVANOSŤOU A TIEŽ RADI SPOZNÁVAJÚ V PRÍBEHOCH INÉ KRAJINY


Obsahové varovanie:

° smrť rodičov v detstve

Pozitíva knihy:

+ ľahkosť deja

+ spoznávanie iných kultúr, krajín a zvykov

+ pozitívne netoxické postavy

Negatíva knihy:

- predvídateľnosť deja

- slabšia interakcia hlavných postáv v porovnaní s inými knihami zo série

Originálny názov: The Little Swiss Ski Chalet

Názov: Chata vo Švajčiarsku

Autor: Julie Caplin

Počet strán: 344

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080904432


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: