Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Hotelík na Islande

11.06.2022

Odcestovať aspoň mysľou do krajiny ľadu a ohňa, na Island, v čase, keď vonku teplomer ukazuje 32 stupňov je veľmi osviežujúce. 

Hotelík na Islande je v poradí štvrtou knihou v úspešnej sérii Romantické úteky, kde je už podľa názvu každému čitateľovi jasné, že ho čaká útek od reality do príbehu plného lásky. Tentokrát si pre nás autorka pripravila v skutku zaujímavú destináciu, ktorú nám predstavila aj cez veľmi príjemný a zároveň originálny príbeh malého hotelíka.

Vždy ma bavia príbehy, ktoré nám predstavujú aj zaujímavé povolanie a jeho nástrahy. Lucy, hlavná postava príbehu, si po náročnom období a neférovej výpovedi v predošlej práci hľadá nové možnosti uplatnenia, a po dlhom hľadaní sa jej naskytne príležitosť ísť robiť  manažérku do malého miestneho hotela na Islande. Lucy má bohaté skúsenosti z vedenia luxusných hotelov, preto sa novej pracovnej výzvy nebojí. Čo je však desí viac, je čas, ktorý mala k dispozícii - za tri mesiace musela presvedčiť majiteľa hotela, že je hodná ho viesť ďalej, prípadne si spraviť také dobré meno, aby pozitívnou referenciou vyplnila dieru v životopise. A tak plná očakávania, ale aj obáv prichádza na Island, a pomaly dáva dokopy hotel, ktorý na turistických fórach zbieral skôr negatívne recenzie. Okrem získania si zamestnancov na svoju stranu však čelí aj nepredvídateľným situáciám - televíznemu štábu a neznámemu hotelovému záškodníkovi, ktorý záhadne pokazí vždy to, čo je nevyhnuté pre pokojnú atmosféru hotela. 

Postavy ma ničím zvláštnym neprekvapili, opäť boli všetky veľmi sympatické, až tak, že ich chcete mať za kamošov aj vo svojom živote. Autorka opäť využila postavy aj zo svojich predošlých diel, a tentokrát presunula do príbehu Alexa, ktorého sme mali možnosť spoznať v knihe Cukráreň v Paríži. Už vtedy mi bol Alex veľmi sympatický, a bolo mi ho svojim spôsobom aj ľúto, preto som rada, že sa jeho príbeh nakoniec skončil happy endom. Aj ostatné postavy do príbehu výborne zapadli, autorka vie vždy vytvoriť postavy, ktoré charakterovo do príbehu úplne sedia a vytvoria veľmi sympatickú zmes pováh a osobností. 

Čo bola pre mňa trošku zmena oproti predošlým knihám, že autorka sa toľko nevenovala opisu chutných jedál, spomínala ich len okrajovo a v porovnaní s príbehmi predtým ich bolo naozaj o poznanie menej, ale vôbec mi to nevadilo. O to viac sa totiž venovala priamo opisu činností, ktoré Lucy ako manažérka mala na starosti, a problémom, ktoré riešila. Opäť sme však dostali úžasné opisy prostredia. Vidieť polárnu žiaru je mojím snom, a po prečítaní tejto knihy ma tento jav fascinuje ešte viac. Určite by som raz chcela navštíviť toto miesto v čase, keď ju bude možné zahliadnuť. Čo ma tiež pozitívne prekvapilo, že autorka sa opäť vrátila aj ku koncepcii hygge, ktorú doslova velebila v prvej časti Kaviareň v Kodani. Už vtedy ma pozitívne oslovila a pri čítaní tejto časti som vďaka tomu opäť mala pocit kľudu a pohody. Ak je v niečom autorka majsterkou, je to presne v tom, že na vás dokáže úplne preniesť atmosféru prostredia a nabiť vás pozitívnou energiou už len z čítania o dekoračných vankúšikoch a hrejivých dekách. Všetko jej to totiž uveríte. a zrazu máte sami chuť nabehnúť do prvého obchodu a pokupovať si nové návlečky, šálky a vytvoriť si doma vo svojom kútiku takéto miesto.

Caplinovej knihy idú vždy podľa tej istej šablóny, čo si budeme hovoriť. ale zatiaľ mi to vôbec nevadilo, kto pozná jej knihy a jej štýl, siahne pravdepodobne po všetkých jej knihách. Ak sa vám páčila prvá, zamilujete si aj tie ostatné - príbehy sa líšia len menami hrdinov, destináciami a príbehom okolo nich. Napriek tomu jej knihy milujem a postupne si rozširujem celú jej zbierku, pretože tento typ kníh nikoho neurazí, nikomu neublíži, ale naopak, dopraje vám čas pre seba. Nie vždy máme chuť na ťažké témy v knihách, a aj keď sa autorka nepríjemných tém v knihách nebojí, dokáže ich podať s citom a na pozadí príjemnejšej emócie. Nepotrebuje vo vás vyvolávať súcit, žmýkať z vás slzy, ale dopraje vám presne ten pocit pohody, že čítate príbeh, o ktorom viete, že skončí s happy endom a nevadí vám to.

Za seba môžem povedať, že táto štvrtá časť sa mi páčila o trošku viac ako časť z Paríža, možno to bolo neopozeranou destináciou, ale svoje v tom určite zohral aj pre mňa komplexnejší príbeh. Knihu môžete kľudne čítať aj ako samostatnú časť bez nutnosti čítať všetky predošlé. To je ďalšia výhoda tejto série. Aj napriek tomu, že sa občas v jej príbehoch mihnú postavy z predošlých častí, o nič neprídete, ak si ich neprečítate. Určite vám ich však odporúčam. Knihe dávam 4.5⭐️/5.

Originálny názov: The Northern Lights Lodge

Názov: Hotelík na Islande

Autor: Julie Caplin

Počet strán: 344

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080902650


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: