Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Hrad v Škótsku

09.01.2024

Opäť rovnaký štýl, opäť rovnaké smerovanie dejovej linky a opäť to u mňa zafungovalo výborne. Julie Caplin to znovu dokázala a vďaka jej príbehu mi pripomenula všetko to, čo na Škótsku milujem a prečo sa tak chcem ešte niekedy vrátiť. 

Dej knihy je tentokrát, ako nám názov prezrádza, zasadený na Škótsku vysočinu. O tejto krajine sa hovorí ako o krajine hradov a zámkov a práve tento fakt sa autorka rozhodla preniesť do hlavného pozadia celého príbehu. Zachovala tak nie len škótsku identitu, ale aj históriu, keďže často pomedzi dej vkladala aj známe prvky z histórie, najmä bitku pri Cullodene. Táto bitka patrí historicky k najväčším bitkám za nezávislosť Škótska proti Anglicku a jej výsledok je nám známy dodnes - Škótsko je naďalej súčasťou Veľkej Británie. 

V príbehu sa stretávame s nám známou postavou Izzy, ktorá svoj príbeh naznačila už v predošlej knihe. Dej priamo nadväzuje, keďže začíname jej návratom z kuchárskej školy v Írsku. Už vieme, že po strýkovi zdedila chátrajúci hrad, ktorý si vyžaduje značnú rekonštrukciu, no výdavky na ňu ďaleko presahujú jej finančné možnosti. Po návrate však zistí, že jej matka Xantie neváhala ani chvíľu a nie len že prenajala izbu vysokoškolskému profesorovi, ale vytvorila rezervácie aj na obdobie Vianoc, kedy majú hrad navštíviť ľudia s vyššej spoločnosti. To však znamená aj vysoké nároky. Izzy neostáva nič iné iba sa pustiť do rekonštrukcie svojpomocne. Pomáha jej Duncan, správca na hrade a tiež mladá novomanželská dvojica, Jeanette a James. No čoraz viac sa začne zapájať aj odťažitý, tajomný profesor Ross. Vianoce na hrade sa tak môžu začať.

Caplin sa opäť podarilo vytvoriť postavy, ktoré vám prirastú k srdcu svojou spontánnosťou a dobrým srdcom. Skvelá partia, ktorá sa na hrade vytvorila spríjemnila čítanie a aj keď napríklad taká Xantie nemusí sadnúť každému, v závere knihy ju už budú milovať všetci. Dokonca sme sa stretli aj s postavami Jasona a Fliss z predchádzajúcej časti. Viem, že zrovna k nim dvom som si minulú časť hľadala dlhšie cestu, a aj keď v závere knihy som už na nich nemala ťažké srdce, táto časť ma presvedčila, že sú to naozaj dobrý ľudia. Dokonca by som si rada prečítala aj príbeh tejto dvojice, pretože podľa mňa majú medzi sebou výbornú chémiu.  Čo je veľkým plusom autorky je aj to, že vždy do príbehu dokáže nenápadne zakomponovať postavu, s ktorou sa stretneme v ďalšej časti knihy. 

Zápletku medzi hlavnou dvojicou tentokrát opäť autorka postavila na nerozhodnosti hlavného hrdinu, ale musím sa priznať, že jeho vyznanie lásky mi zo všetkých kníh prišlo doteraz najlepšie (a ehm ehm najviac sexi). Čo tiež veľmi oceňujem je fakt, že autorka často v príbehu spomínala Outlandera, Jamieho Frasera a celkovo diela Diany Gabaldon. Páči sa mi táto vzájomná autorská podpora a áno, bez hanby poviem, že pri každej zmienke týchto kníh mi vytiahlo kútiky dohora, pretože tú sériu milujem a v spojitosti s úžasnou sériou Romantických útekov mi srdce zaplesalo. Tiež používanie obľúbeného slova "sassenach" autorka zakomponovala výborne. 

No Škótsko nepredstavila len skrz hrad, vysočinu a Outlandera, ale opäť spomenula viaceré národné jedlá a priblížila nám tiež vianočné zvyky v podobe pančúch. A samozrejme, nesmú chýbať ani muži v kiltoch. Minimálne postava Duncana mi prišla vyobrazením ako typický Škót - miestami môže pôsobiť nevrlo, no je to inak jeden dobrosrdečný pán, ktorý je ochotný pomôcť so všetkým, s čím treba.

Julie nás v krátkosti previedla aj Edinburghom, kde spomenula turisticky najvýznamnejšie oblasti, ako Kráľovskú mílu, ktorá tvorí najvýznamnejšiu uličku v Edinburghu. Spomienky sa mi oživili aj pri spomienke na cintorín, kde je socha najvernejšieho psa.  Za seba vám však môžem povedať, že v Edinburghu je toho na pozretie oveľa viac. 

Ďalšia Caplinovka, ktorá sa mi zapísala do srdca a ktorá neopustí moju poličku ani keby na chlieb nebolo. Okrem skvelého príbehu totiž pre mňa osobne zosobňuje aj nádherné spomienky a je výbornou pripomienkou na opätovný návrat. 

Práve v tomto je čaro kníh Julie Caplin - ak ste danú krajinu ešte nenavštívili, zatúžite ho vidieť, a ak už hej, oživí spomienky.

V edícii vyšlo:KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI ROMANTICKÉ PRÍBEHY BEZ DRÁMY A EROTIKY A RADI PRI TOM SPOZNAJÚ PROSTREDIE, CHUTE a KULTÚRU INEJ KRAJINY.


Obsahové varovanie:

°  - 

Pozitíva knihy:

+ navodenie atmosféry

+ postavy

+ plynulosť príbehu

Negatíva knihy:

- niekoho môže vyrušovať predvídateľnosť

Originálny názov: The Christmas Castle in Scotland

Názov: Hrad v Škótsku

Autor: Julie Caplin

Počet strán: 320

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Cosmopolis

ISBN: 9788080904371


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: