Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Cukráreň v Paríži

31.05.2022

Všetci občas zatúžime uniknúť niekam preč, vzdialiť sa od problémov a len tak si niekde sadnúť a vychutnať si koláčik. 

Túto možnosť nám dopriala aj Julie Caplin v ďalšej svojej knihe, ktorá je súčasťou jej svetoznámej fenomenálnej série Romantické úteky. Vďaka jej knihám sme už mali možnosť zoznámiť sa s hygge v Kodani, či navštíviť dynamický Brooklyn. Tentokrát nás autorka vzala do Paríža, a po kaviarni a pekárni sme čítali príbeh z cukrárne. 

O pohodovom štýle, ktorý je pre autorku typický, hádam ani nemusím nič hovoriť - pri opise jedál vyhladnete, aj keď ste práve po trojchodovom obede, a z opisov mesta máte chuť sa okamžite zbaliť a vycestovať po stopách hrdinov z jej kníh. Spomedzi kníh, ktoré som mala možnosť si doteraz od nej prečítať sa mi však táto Parížska páčila zatiaľ najmenej, no napriek tomu som si ju výborne užila.

Možno to je tým, že Paríž z kníh mi je už tak známy, že aj keď som tam nikdy nebola, naozaj mám pocit, akoby som ho navštevovala pravidelne. Pri autorke ma zaujal predovšetkým výber zaujímavých neopozeraných destinácii, predsa len Kodaň, Brooklyn, to nie sú typické knižné mestá. A aj keď Paríž má vždy čo ponúknuť, v knihách ma už tak nenadchýna. Ale úplne chápem, že je to ideálna inšpirácia na akýkoľvek príbeh. 

Samotný príbeh je typická Caplinovka - dvaja ľudia sa do seba zamilujú aj vďaka úžasnému jedlu, ktoré ich nejakým spôsobom spája, prežijú miernu drámu, ktorá ich utvrdí v ich citoch, a k tomu všetkému sú obklopení úžasnými priateľmi, ktorých chcete vo svojom živote aj vy. Z jej príbehov ide pozitivita, atmosféra a pohoda, nebolí vás z nich hlava a nepotrebujete sa zamýšľať nad zložitými zápletkami. Jediná negatívna vec, ktorá ma v súvislosti s jej knihami napadá, že pri čítaní som permanentne hladná. Opisy jedál a zákuskov, och, na to je autorka majsterka. Pri čítaní tejto knihy som viackrát zablúdila na google a len tak si prezerala fotky éclairiek a macroniek, a slintala nad nimi. Vôňu čerstvo vyšľahanej kávovej plnky cítite priamo zo stránok príbehu. 

Čo sa týka postáv, autorke sa vždy podarí zostaviť takú príjemnú partiu ľudí, až sa vám nechce veriť, že to je skutočné a naozaj je na svete toľko dobrých ľudí, ktorí sa stretnú náhodne, v jednom okamihu na jednom mieste. Príbeh z parížskej cukrárne sa venuje predovšetkým Nine, ktorá práve prišla o prácu a Sebastianovi, najlepšiemu priateľovi jej brata Nicka. Všetko by bolo ok, keby však nebol jej tajnou nenaplnenou láskou, pred  ktorou sa pár rokov vzad strápnila.  Sebastian otvára v Paríži nové reštaurácie, ale v zmluve mal ešte podmienku, že v starej cukrárni, ktorú tiež odkúpil musí usporiadať cukrársky kurz. Keďže si však Sebastian zlomil nohu, čo mu značne obmedzuje jeho aktivity v Paríži, Nina sa rozhodne ísť za ním, prekonať hanbu a využiť situáciu na zdokonalenie si svojich cukrárskych zručností.  A tak začína príbeh novej lásky v starej cukrárni, ktorá však rozhodne nie je na odpis. 

Obe postavy mi občas liezli na nervy, Nina sa niekedy nesprávala ako 29- ročná, ale ako 15- ročná pubertiačka. Neustále si opakovala, že je už nad vecou, pričom nad vecou nikdy vlastne ani nebola. Sebastian sa naopak niekedy správal ako kretén, "nezáujem" sa dá predsa ukázať aj inak, netreba byť vždy protivný. Ale chápem, pre dynamika príbehu tieto ich hry na mačku a myš boli potrebné, inak by stratil pointu. Napriek tomu však nemôžem povedať, že by mi vyslovene vadili, obaja sú inak sympatickí, chémia medzi nimi funguje.

V tejto knihe si zamilujete aj postavy, ktoré pomáhajú Nine v cukrárni , účastníkov cukrárskeho kurzu, ktorí si však zamilujú cukráreň rovnako, ako ona - Maddie, mladá umelkyňa, Marguerite - stará dáma, ktorá si pamätá cukráreň z jej najlepších čias, Ben - zručný v renováciách, a manželský pár Peter a Jane. Skupinu uzatvára Marcel, čašník v cukrárni, ktorý je zo začiatku nepríjemný, no napokon sa z neho vykľuje veľmi príjemný človek so svojím vlastným príbehom. 

Knihy z tejto série sú vždy zárukou istoty, keď neviete čo čítať, alebo chcete naozaj oddychovku, je to ideálna voľba. Veľkým plusom sú naše krásne obálky, ktoré sprevádzajú celú sériu a už len tie vás nalákajú na výborné čítanie. Túto autorku budem vždy len odporúčať, a keby som si nezbierala celú edíciu v slovenčine, už dávno by som ich zhltla v češtine. Aj napriek tomu, že tento konkrétny príbeh bol trošičku slabší ako predošlé dva, knihe dávam 4⭐️/5.

Originálny názov: The Little Paris Patisserie

Názov: Cukráreň v Paríži

Autor: Julie Caplin

Počet strán: 344

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080902100


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: