Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Pláž v Chorvátsku

22.06.2022

Úplne si predstavujem to klišé - lehátko na pláži v Chorvátsku a  v rukách kniha Pláž v Chorvátsku. Dokonalé. 

Ja som knihu síce čítala na gauči na Slovensku pri zapnutej klíme, no z úžasnej letnej atmosféry, ktorú kniha vysiela, som sa cítila ako na skutočnej dovolenke.

Julie Caplin tentokrát svoj romantický útek nasmerovala na Balkán, a ako miesto deja pre príbeh si zvolila jachtu. Aj keby ste sa veľmi bránili, leto a pohoda vás úplne pohltí a hneď budete mať chuť ísť sa osviežiť a vyraziť na dovolenku. Po chladnom Islande, do ktorého nás preniesla v poslednej knihe, prišla táto zmena teploty vhod. 

Ak som v minulej recenzii písala, že Caplinová ide vo všetkých knihách podľa zaužívanej šablóny, tentokrát sa jej minimálne v jednej časti vyhla. Zatiaľ čo v predošlých knihách ste chceli mať všetkých za kamarátov a stráviť s nimi rovnaké zážitky, tu by ste pravdepodobne tie priateľstvá oželeli a úplne by ste si vystačili len s tými zážitkami - čo by však taký pobyt na jachte skvele vykompenzoval, všakže. Doteraz sme totiž boli zvyknutí na príjemných, sympatických ľudí, ktorí vám chceli za každú cenu pomôcť. Áno, mali sme aj v predošlých knihách pár negatívnych postáv, no ich pomer bol v porovnaní s tými pozitívnymi o poznanie menší. Teraz však ľudia, ktorí sa v príbehu ocitli neboli vôbec príjemní - namyslené modelky, ktoré využívali svoju krásu, aby dosiahli presne to, čo chcú. No začnime od začiatku.

Hlavné postavy príbehu sú nám už známe z príbehu v Paríži. Autorka tak opäť využila už vzniknuté charaktery a zakomponovala ich do svojho príbehu.  Stretávame tak Maddie, umelkyňu, ktorá bola svojim talentom veľmi nápomocná Nine pri obnove cukrárne, a Nininho brata Nicka, ktorý svoju mladšiu sestru prehnane bránil, a chvíľku nevedel prekúsnuť fakt, že chodí s jeho najlepším priateľom. Na moje prekvapenie však v tejto knihe na mňa pôsobili obaja úplne inak, ako som si ich predstavovala v predošlom príbehu. O Maddie som si myslela, že je mierne šialená, správne sebavedomá a nič ju nerozhodí. O Nickovi, že sa na nič nehrá a je obyčajný chalan z vidieka. No v tejto knihe si Maddie vôbec neverila, stále o sebe pochybovala, potrebovala uistenia a Nick sa zo začiatku hral na niečo, čo vôbec nie je. 

Maddie si nemohla nájsť prácu, a tak vezme dvojtýždňovú ponuku na výpomoc ako personál luxusnej jachty. Potrebuje si prevetrať hlavu, vzdialiť sa od svojej početnej rodiny a zistiť, kam nasmeruje svoj život ďalej. Nick sa čerstvo zamiloval do modelky Tari, ktorá ho pozvala na tento luxusný výlet, no zatiaľ čo on je do Tari zamilovaný, ona je s ním len preto, že vedľa neho pekne vyzerá. Priznám sa, toto zaužívané klišé o namyslených modelkách, ktoré strávia hodiny v kúpeľni ma chvíľu vyrušovalo, pretože vieme, že nie všetky sú také a netreba tento stereotyp naďalej živiť, no nakoniec som si zvykla a brala som to len ako súčasť vykreslenia charakteru postavy. Ďalšou postavou, ktorá mi bola nesympatická úplne od začiatku bol Simon, perfektne zapadol do tímu Tari a  Cori. Medzi tie pozitívnejšie postavy by som určite zaradia Douglasa a Siri, aj keď tiež neboli ukážkoví, boli aspoň znesiteľní. 

Čo ma trošku prekvapilo bolo extrémne vzplanutie lásky medzi Maddie a Nickom. OK, netvárme sa, všetci sme vedeli, že k tomu príde, a že skončia spolu, ale pre mňa to nebolo moc uveriteľné. Zo začiatku ho Maddie vôbec nemusela, a aj keď boli náznaky, že jej je sympatický a páči sa jej, stále prízvukovala, aký je pre ňu povrchný. To isté Nick, najprv zaslepený láskou k Tare a potom zrazu čáry-máry-fuk, strávil spolu s Maddie osamote jednu noc na jachte, ktorú vlastne celú prevracal a na druhý deň zistí, že ju vlastne miluje a už je ruka v rukáve. Tiež to ukončenie príbehu mi prišlo v tomto príbehu odfláknuté, nedotiahnuté, akoby Julie nevedela, ako ho ukončiť. Osobný problém, ktorý mala Tara síce ostal načrtnutý, ale nevyriešil sa, len sa Nick postavil Tare a povedal, že miluje Maddie a koniec, zrazu epilóg

Aj napriek týmto nedostatkom nemôžem povedať, že som si príbeh neužila. Číta sa presne tak rýchlo, ako všetky knihy zo série Romantické úteky. Opisy prostredia a starobylých mestečiek síce nie sú tak precízne, ako napríklad opis Brooklynu, či Kodane, napriek tomu som úplne cítila morské prostredie a závan dovolenky. Takže výber destinácie svoj účel splnil. Nemôžem tiež zabudnúť na už tradičné kulinárske okienko, ktoré nám v skratke predstavilo gastronomické špeciality Chorvátska. Navyše Caplinová má jednu špeciálnu schopnosť - každá jej kniha vo vás prebudí nejakú skrytú túžbu, ktorú po dočítaní jej kníh máte chuť zažiť. Po Kodani som mala chuť zažiť pravé hygge, po Brooklyne som chcela hneď navštíviť New York, v Paríži ma fascinovali sladké éclairky a Island vo mne zanechal želanie vidieť niekedy polárnu žiaru. Po dočítaní tejto knihy chcem raz zažiť plavbu jachtou. Nemusí mať vírivku a luxusné kajuty, stačí, keď na nej budem s partiou ľudí, ktorých mám rada. Kniha nepatrí medzi najlepšie zo série, ale určite nie je zlá, ja som si jej čítanie užila a neviem sa už dočkať svojej dovolenky. Naozaj ideálne čítanie na vypnutie a oddych. Už teraz som zvedavá, aký príbeh si pre nás autorka pripravila v ďalšej knihe. Knihe dávam 4⭐️/5.

Originálny názov: The Secret Cove in Croatia

Názov: Pláž v Chorvátsku

Autor: Julie Caplin

Počet strán: 344

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080902629


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: