Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Dragonwatch: Hnev kráľa drakov

24.11.2022

Ako to ten Brandon Mull robí?

Ako je možné, že každou knihou, či už je to zo série Fablehaven, alebo Dragonwatch, ma vždy šokuje viac a viac

Ako je možné, že dokáže vymyslieť stále niečo nové, fantáziu opäť posunúť o level vyššie a pripútať ku knihe aj dospelého čitateľa?

Presne toto sú otázky, ktoré si kladiem po každej časti, pretože vždy ma  prekvapí niečo nové. V tomto príbehu je totiž možné úplne všetko, aj stratiť úplne svoju identitu a zabudnúť na to, čo sa dialo celú predošlú sériu a časti, a zároveň tým otvoriť nové možnosti. 

Nebudem vám zbytočne písať, že tento príbeh je jedna originálna jazda, pretože to hovorím pri každej jednej časti, určite vám však poviem, že tieto knihy sú jednoducho nevyspytateľné. Ak si pri knihách hovoríte, že niečo v príbehu je klišé, alebo prvoplánové, tu vám to rozhodne nehrozí, pretože aj keby ste mali čarovnú guľu, len ťažko odhadnete, čo si autor pre vás pripravil. 

Kendra so Sethom sú postavení pred neľahkú úlohu, ochrániť dračiu rezerváciu, no stojí oproti nim silný nepriateľ - Celebrant, kráľ drakov, ktorý sa rozhodne nemieni podriadiť detským správcom. A tak pár dní pred sviatočnou nocou vyhlási novým správcom vojnu. Kto čítal Fablehaven, predovšetkým prvú časť vie, že sviatočná noc umožňuje aj temným bytostiam pohybovať sa voľne po rezervácii bez hrozby potrestania a človek je pred nimi v bezpečí iba v útulni alebo v pevnosti. To našej dvojici neuľahčuje možnosť pripraviť sa na bitku. No predsa len existuje spôsob, ako vojnu proti drakom vyhrať, a ten sa ukrýva v získaní Tajokameňa. O ten však stojí aj Celebrant, pretože pre drakov by znamenal naopak isté víťazstvo. Je teda otázkou času, kto sa k Tajokameňu dostane ako prvý, a kto bude môcť využiť jeho moc. 

Znie to jednoducho, ako ďalšia výprava pre Setha a Kendru, no to by nebol Brandon Mull keby nás na výprave neprekvapil novými stvoreniami, ťažkými prekážkami a nepredstaviteľnými úlohami. A hlavne - ŠOKUJÚCIM záverom, pri ktorom otvoríte ústa a budete okamžite chcieť pokračovanie. 

Navyše do knihy vždy zakomponuje aj nejaké nové postavy, ktoré sa svojím správaním postarajú o rozruch, tentokrát to bol Ronodin, ktorého sme v predošlej časti iba registrovali, no vyzerá to tak, že ešte poriadne zamieša karty. Tiež sa k svojej chvíľke slávy dostal aj Knox, bratranec Setha a Kendry, ktorého poznáme tiež z predošlej časti. No máme tu aj naše obľúbené postavy Nowela a Dorena, ktorí opäť spôsobia menší zmätok a prejdú dospelákom cez rozum. 

Nebudem sa rozpisovať o štýle autora, pretože by som sa opakovala, aby som vás však navnadila, tu sú odkazy na predošlé časti oboch sérii, verím, že moje nadšenie z kníh vás navnadí na príbehy a siahnete po knihách aj vy:

Séria Fablehaven:
Fablehaven 1: Čaroles
Fablehaven 2: Východ Večernice
Fablehaven 3: Epidémia tieňov
Fablehaven 4: Tajomstvá dračej svätyne
Fablehaven 5: Kľúče od väzenia démonov

Séria Dragonwatch:
Dragonwatch 1: Dračia hliadka

Obe série sú pre mňa ultimátny presun do detstva, kde moja predstavivosť a fantázia dostávajú zabrať, no zároveň si ju môžem cibriť a kŕmiť ju novými bytosťami. Autor čitateľovi nedovolí ani nachvíľku stratiť ostražitosť a dáva mu priestor uveriť, že vo svete čarov a kúziel je všetko možné. Veľmi by som chcela vidieť filmovú alebo sériálovú adaptáciu týchto kníh, pretože to musí byť raj pre kreatívcov a animátorov, ktorí by sa podieľali na jeho tvorbe. Už len predstava, že by oživili všetky čarovné bytosti je pre mňa úžasná a moje vnútorné dieťa vyrastajúce na svete Harryho Pottera skáče tri metre, pretože by opäť malo možnosť vidieť svet nekonečnej fantázie pretvorený na filmové plátno. Zatiaľ si však musím vystačiť iba s mojou predstavivosťou. 

Knihe dávam samozrejme 5⭐️/5 

Originálny názov: Dragonwatch 2 - Wrath of the Dragon King

Názov: Dragonwatch: Hnev kráľa drakov

Autor: Brandon Mull

Počet strán: 432

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Fortuna libri

ISBN: 9788057302407   


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: