Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Fablehaven - Kľúč od väzenia démonov

07.05.2022

Fenomenálne finále ešte fenomenálnejšej série.

To, že túto sériu milujem, už viete.  Bolo pre mňa ťažké prijať fakt, že idem už do poslednej časti tohto úžasného dobrodružstva, ktoré si pre nás Mull pripravil. Každá jedna časť série priniesla niečo nové, niečo magickejšie, nebezpečnejšie no zároveň veľkolepé.

Prvá časť bola oproti tejto záverečnej skutočne rozprávkou. Spoznávali sme Čaroles, jeho magické stvorenia v podobe víl, satyrov a Huga. Druhá časť nám ukázala, že skrýva aj mnohé nebezpečenstvá v podobe Ollocha pažravca, či prízrakov a na scénu prichádza nebezpečné spoločenstvo Večernice. Tretia časť nás previedla aj do iných svetov, a zatiaľ čo Kendra začala pátranie po artefaktoch Seth sa snažil ubrániť rezerváciu Čarolesa pred epidémiou tieňov. Štvrtá časť nás všetkých zaviedla medzi drakov, a táto posledná časť nás povodila doslova po celom svete, až k samotnému väzeniu démonov. Navštívili sme zvyšné rezervácie, ktoré skrývali posledné artefakty, no ocitli sme sa naozaj na hranici zničujúceho konca a miestami to naozaj vyzeralo ako beznádejne vopred prehratá bitka.

Vedeli sme, že tentokrát nás čaká už veľký boj o záchranu sveta, ale že sa to až tak skomplikuje a zdramatizuje nečakal hádam nikto. Toľko rôznych prekážok, nástrah a omylov, ktoré nastali som si nevedela predstaviť ani v najhoršom sne. Každá jedna kapitola opisovala vždy nové dobrodružstvo, či výpravnú misiu, ani jedna kapitola nestagnovala, stále sa niečo dialo. Zatiaľ čo Kendra a Seth začínali na výprave spolu, neskôr sa vplyvom okolností opäť museli oddeliť a každý šiel svojou cestou, no cieľ mali rovnaký. Obaja mali okolo tiež seba pomocníkov, bez ktorých by to nezvládli. Autor celý príbeh udržiaval tak, aby čitateľa donútil pokračovať a nebál sa začleniť do príbehu aj neúspech, a že tých neúspechov teda bolo. Krásna ukážka, že sa netreba nikdy vzdať, pretože jeden pád. jedna prehratá bitka ešte neznamená porážku.

Úžasná gradácia deja sprevádzala celú sériu, myslím však, že autor to ukončil v najlepšom. No to, čo si pre nás pripravil v tejto časti bolo miestami na infarkt. Dej dokázal tak otočiť a vsadiť doň také zvraty, že som miestami prestávala dýchať. Samozrejme, prsty v tom mal predovšetkým môj obľúbenec Seth, no ako je pre neho zvykom, všetko dokázal nakoniec dať do poriadku. Autor si pre nás pripravil aj nové čarovné bytosti a tamtadadááá, dočkala som sa aj svojho vysnívaného jednorožca, a hneď v takom úžasnom prevedení. Veľmi som sa potešila, že oveľa viac priestoru dostali satyrovia, ich scény milujem, ak by som si mala vybrať, ktoré postavy by som chcela prevteliť do skutočného sveta, sú to jednoznačne tieto.

Postavy našich súrodencov prešli počas celej série veľkým rastom. Seth sa z neposlušného a zvedavého chlapca stal tým zodpovedným chlapcom, ktorý je síce stále neposedný, ale jeho úmysly sa zo sebeckých pohnútok uspokojiť predovšetkým svoju zvedavosť zmenili na tie. kedy chce pomôcť predovšetkým druhému, aj keď za cenu následného sklamania. Hlavne v tejto knihe spravil veľkú chybu. ktorá mohla byť spúšťačom hrozivého konca, a aj keď to myslel s dobrým úmyslom, možné riziká neodmyslel. Kendra sa naopak z dievčaťa, ktorá bola nekonfliktná, príliš racionálna a dobrodružstvu sa priam vyhýbala stala dievčaťom plným odhodlania, so sebazaprením a chuťou stáť na strane dobra.

Ostatné postavy, ktoré nás celým svetom sprevádzali boli tiež výborné. Osobne som bola najprv smutná, že sa nenaplní moja predstava, aby Kendra bola s Warrenom, ale autor si pre ňu pripravil rovno jednorožcieho chlapca, čím prekonal všetky moje očakávania. Ani Warren neostal naprázdno, som veľmi rada, že Vanessa stála na strane dobra, a aj v tejto knihe preukázala svoju oddanosť a napravila svoju veľkú chybu z druhej časti knihy. 

O morálnych aspektoch tejto knihy hovorím hádam pri každej časti, a zopakujem to aj teraz. Autorovi sa podarilo pomocou postáv,  tých dobrých, či zlých, a situácii, do ktorých ich dostal v deťoch vyvolať otázky, ako by sa v danom momente zachovali oni, či by tú, či onú postavu odsúdili. Naprieč celou sériou sme sa stretli s rôznymi ľudskými vlastnosťami a povahami, či činmi, ktoré spravili. Od zrady, klamstva, úskokov až po tie pozitívne, ktoré sme našli v odpustení, v druhej šanci, v dôvere, či v samotnom priateľstve. 

Kniha bola opäť akčná, obsahovala rôzne zvraty, postavy boli jasné a neplietli sa. Knihu sprevádza myšlienka, humor a dobrodružstvo. Ja som nadšená, aj napriek tomu, že je kniha určená mladšiemu čitateľovi, ja som si ju zamilovala a spoločne s Harry Potterom to bude ďalšia z kníh, ku ktorej sa budem vracať pravidelne, len čo sa mi zachce utiecť niekam do fantasy sveta.

A ako Bracken, ten spomínaný jednorožcí chlapec povedal, pokiaľ ostáva nádej, nič nie je vopred prehraté, tak aj ja mám nádej, že túto sériu raz budem čítať mojim deťom. Je to jeden z tých príbehov, ktoré nestarnú, o čom svedčí aj fakt, že po prvých vydaniach tejto knihy sa len tak zaprášilo a aj jej druhé vydanie sa dostáva čoraz k väčšiemu počtu čitateľov. Táto séria si to rozhodne zaslúži a už teraz sa teším na pokračovanie tohto sveta, ktoré si pre nás autor pripravil a vydavateľstvo sa ho rozhodlo preložiť. Nie je to pokračovanie série Fablehaven, ale úplne nový príbeh, len postavy sa mihnú aj z tejto série. Veľmi sa na ňu teším. 

Knihe a celej sérii nedokážem dať inak ako 5⭐️/5. 

Rozdiel medzi nebom a peklom nie je otázkou umiestnenia. 

Rozdiel je predovšetkým v ľuďoch, ktorí tieto miesta obývajú.

Originálny názov: Keys to the Demon Prison

Názov: Fablehaven - Kľúče od väzenia démonov

Autor: Brandon Mull

Počet strán: 616

Rok vydania: 2022 

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Fortuna libri

ISBN: 9788057302018 


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: