Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Fablehaven - Čaroles

11.07.2021

Čo všetko vám napadne pri názve Čaroles? Hrá vám fantázia čarovnými tvormi, zázračnými rastlinami a vidíte všade kúzla?

Presne toto všetko nájdete aj v knihe Brandona Mulla - Fablehaven: Čaroles. Všetci, ktorí sa pohybujeme v tomto malom knižnom svete vieme, že istú dobu bola táto kniha beznádejne vypredaná vo všetkých kníhkupectvách a zohnať sa dala za cenu jednej obličky iba na bazároch alebo dark weboch. Už len tento fakt vypovedal o tom, že musí ísť o čarovné dielo. Vydavateľstvo Fortuna libri sa preto tento rok rozhodlo zarmútiť všetkých fablehavenovských pašerákov, a zároveň nás ostatných potešíť, a spravilo dotlač resp. 2. vydanie tohto magického príbehu.

Neváhala som, ide presne o ten typ knihy, ktorú legendy o nej dávno predbehli, a svoj kúsok som si objednala už v predpredaji. S malou dušičkou a strachom, aby som neostala sklamaná, som sa púšťala do čítania tohto diela a veruže, dostala som všetko, čo som chcela - krásne opisy, čarovné stvory, temnú drámu, boj medzi dobrom a zlom, a prísľub, že príbeh bude určite gradovať každou ďalšou knihou.

Dvaja úplne odlišní súrodenci, staršia, umiernená Kendra a mladší, hyperaktívny Seth musia ísť na pár týždňov k babke a dedkovi, ktorí sú pre nich doteraz jedna veľká neznáma a neudržiavajú spolu takmer žiadny kontakt. Po úvodnom šomraní a zistení, že iné riešenie nie je, sa zmieria s osudom a prídu do opusteného lesa, kde stojí len jeden veľký dom so záhradou plnou motýľov. 

Starý otec si pre deti pripravil program, ktorý ich mal zabaviť na dlhší čas, a k tomu pridal pár pravidiel, ktorých sa mali deti držať a všetko by išlo podľa plánu. Ale to by sme nemohli byť v príbehu, kde energickému dieťaťu poviete - "Stoj, lebo ide vlak", a to sa rozhodne rozbehnúť rovno oproti nemu. Presne takýto bol totiž Seth - pri zakázanej obhliadke lesa objaví chalúpku, v ktorej je priviazaná stará žena, a my už začíname tušiť, že to nie je len taká opustená starenka. Naopak Kendra rozširuje svoje obzory v dome, kde lúšti indície, ktoré postupne odhaľuje, až napokon zistí, že motýle na ich záhrade sú v skutočnosti víly. 

A tu sa nám otvára nový, čarovný svet. Postupne sa stretávame s rôznymi čarovnými tvormi - golemom Hugom, vílami, ktoré nechcete naštvať, obrovskou kravou, ktorá dáva čarovné mlieko, satyrmi, nymfami, úžasnými hnedáčikmi a s ešte oveľa viac bytosťami. Celý príbeh postupne graduje, a ako správne tušíte, príbeh nie je len o dobrých jednorožcoch, ale Sethova detská nerozvážnosť sa postará aj o privolanie zlých tvorov, a tu sa  nám začína dôležitý boj medzi dobrom a zlom. Autor nechodí okolo tejto bitky v rukavičkách a miestami sú niektoré scény naozaj temné, ale výborne to dotvára príbeh Čarolesa. Jeidnou záchranou pre túto čarovnú krajinu je Kendra, ktorá ešte nie je poznačená mágiou. No nakoniec aj tá zistí, že byť príliš upätý nie je vždy riešenie, a za rodinu a priateľov sa oplatí aj riskovať. Naopak Seth, keď si uvedomí dôsledky svojich činov naopak zistí, že nie vždy je správne pravidlá obchádzať a aj chlapec v jeho veku musí chápať, čo to znamená byť zodpovedný.

Chápem, prečo je príbeh toľko ospevovaný, ak máte radi fantasy, táto kniha vám ju dávkuje postupne v pravidelných intervaloch. Ak sa ju rozhodnete čítať s vašimi deťmi, vďaka tomuto príbehu pochopia dôležitosť svojich činov. 

Teším sa na pokračovanie a nové príbehy, ktoré si pre nás obyvatelia Čarolesa pripravili, už v prvej časti bolo niečo naznačené  a môžeme si byť istí, že príbeh sa bude stupňovať - napokon nám o tom čo-to prezradila aj krátka ukážka na konci príbehu.

Originálny názov: Fablehaven

Názov: Fablehaven: Čaroles

Autor: Brandon Mull

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Fortuna libri

ISBN: 9788057301653