Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Fablehaven - Tajomstvá dračej svätyne

14.02.2022

Séria Fablehaven sa zaradila medzi skvosty mojej knižnice už svojou prvou časťou, no naďalej ma prekvapuje, kam je autor schopný rozvinúť tento svet. Ak milujete fantasy spojené s akciou, ktoré je zároveň písané pútavou jednoduchou formou aj pre detského čitateľa, táto séria je presne to, čo hľadáte.

Midle-grade séria totiž okrem fascinujúceho príbehu, prekvapení a zvratov, či úžasného prostredia ponúka aj morálne odkazy, dilemy a myšlienky na zamyslenie. Autor tak presne vie, čo konkrétnym príbehom sleduje, a k čomu chce čitateľa priviesť. Odpovede im však neponúka, naopak, správne položenými otázkami na konci príbehu chce čitateľa postaviť pred možnosť voľby, a predovšetkým deti tak majú možnosť vedieť sa rozhodnúť, ako by sa v danej situácii správali.

Je fascinujúce, ako dokáže všetky tieto "výchovné" prvky autor začleniť do príbehu bez toho, aby si čitateľ vôbec všimol, že autor sa ho snaží niekam priviesť. Vo všetkých knihách príbeh pokračuje tak plynule, že sa nestačíme čudovať, čo všetko sa deje.

4.časť série Fablehaven nezaostáva ničím za predošlými troma časťami, autor ostal verný svojmu čitateľnému štýlu, kedy 500 stranovú knihu prečítate ani neviete ako. Opäť sme dostali veľa akcie, drámy, ale aj prekvapení a zvratov. Kto si myslel, že autor nemôže už ničím prekvapiť a vyčerpal všetky možnosti čarovného sveta, sa nemohol viac mýliť. 

Veľmi sa mi páči, že autor tak, ako aj v predošlej časti, neuviazol s dejom iba v Čarolese, ale príbeh vyniesol von. A tak sme mali možnosť zapojiť ešte viac fantázie - sídlo kentaurov, dračia svätyňa, jelene s krídlami, búrkový obor, no u mňa vyhráva nápad s knižnicou uprostred akvária. Keď čítate tento príbeh, vráti vás to proste späť do detských čias, kde ste nevideli v ničom prekážku a útek do takéhoto sveta je žiadúci hádam v každom veku. 

Oceňujem aj fakt, že konečne sa netočilo všetko okolo Kendry, ale autor vyzdvihol aj Setha, a hlavne spojenie ich dvoch, ako súrodencov. Tiež krásne poukázanie na to, že vo svete existuje aj zlo, no je len na nás, aký veľký priestor mu poskytneme. Tak ako Seth, keď získal schopnosti typické pre temné postavy, no vedel ich využiť na pomoc. Autor tiež poukázal na silu súrodeneckej lásky, kedy Kendra a Seth boli najsilnejší, keď bojovali bok po boku. Naozaj posun, ktorý spravili obe tieto postavy v priebehu všetkých kníh je viditeľný - dospeli, uvedomujú si dôležitosť toho druhého vo svojom živote, dokážu opustiť svoju komfortnú zónu a Seth, aj napriek tomu, že v porušovaní pravidiel svojmu menu neostáva naďalej nič dlžný, aspoň o svojich činoch už uvažuje a uvedomuje si možné dôsledky.

Zamilovala som sa do draka Raxtusa, ktorý bol krásnou ukážkou toho, že aj odvrhnutí a neprijatí jedinci môžu spraviť prospešné veci, ak sa im prejaví trocha dôvery a prijatia ich aj s chybami. Naopak, pri iných postavách nám autor ukázal, že si naozaj nemôžeme byť ničím istí. Zvrat, ktorý nastal pri jednej kľúčovej postave ma prekvapil, aj keď úprimne, čakala som trošku väčší boj. Nato, že bol opisovaný, ako najhroznejší z hrozných bol jeho koniec veľmi rýchly.

Celkovo kniha krásne ukazovala, že výber konania dobra, či zla je vždy na človeku samotnom, aj keď sa môže zdať, že je predurčený žiť a ovládať temnotu. Koniec ostal veľmi otvorený, no dalo sa to čakať, že pred poslednou časťou série si autor pripraví niečo veľké. Aj napriek tomu , že kniha je opäť raz hrubšia, ako predošlé časti, dej plynie tak sviežo, že ju máte prečítanú za pár dní. Stále sa niečo deje, nemáme tu hluché miesta, veľa vecí ostalo neukončených, a tak máme prísľub toho, že v poslednej časti sa určite nebudeme nudiť. Okrem toho, že ide do veľkého finále, autor dostal do nekomfortných situácii veľmi veľa postáv, ktorých osud ostáva nejasný.

Veľmi sa teším na finále, zároveň však pociťujem mierny smútok, že sa už blíži koniec tejto fantastickej a jedinečnej série.

O predošlých častiach si môžete prečitať na odkazoch nižšie:

Fablehaven - Čaroles
Fablehaven - Východ Večernice
Fablehaven -  Epidémia tieňov

Originálny názov: Fablehaven: Secrets of the Dragon Sanctuary

Názov: Fablehaven: Tajomstvá dračej svätyne

Autor: Brandon Mull

Počet strán: 544

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057302056


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: