Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Fablehaven - Epidémia tieňov

20.12.2021

Och, ako ja milujem túto sériu!
Milujem Čaroles, milujem tú akciu, ten nápad, tie myšlienky, tie zvraty! 

Vždy, keď sa začítam do ďalšej časti, aj keď už dávno nie som dieťa, ocitnem sa späť vo svojej detskej podobe a čítam tak, ako keby okolo mňa ani nebol iný svet, obhrýzam si nechty a prežívam každý jeden boj s našimi hrdinami.  Stalo sa mi to pri prvej časti Čaroles, ktorá bola úvodom a predstavením celého tohto sveta, stalo sa mi to pri druhej časti Východ večernice, v ktorej sa oboznamujeme s nebezpečenstvom, a stalo sa mi to opäť, v tejto časti, kde už nejde len o čarovnú kravu Violu, ale o reálne hrozby, číhajúce na tento čarovný svet. Mne dokonca vybehla slza, keď umrela jedna z mojich obľúbených postáv, áno priznávam, Fablehaven, som do teba!

Druhá časť skončila poriadnym zvratom a prekvapením, a tak sme už vedeli, že ide do tuhého a v tejto časti budeme predovšetkým pátrať po tom, či Vanessa neklamala a naozaj je skutočným zradcom Sfinga, ktorý má však čarovné rezervácie chrániť. No autor si pre nás pripravil oveľa viac, už v úvodnej kapitole zisťujeme, že niečo sa deje, a bytosti svetla napáda temnota, ktorá ich uvrhne do stavu, kedy sú najhoršou verziou seba samých. Samozrejme, tento objav si pripisuje na konto Seth, ktorý neupustil od svojich tajných útekov do lesa, aj napriek zákazu starých rodičov, no tentokrát majú jeho zistenia významný vplyv. Kendra naopak dostane vďaka svojim schopnostiam pozvánku stať sa Rytierom rádu a zúčastniť sa významnej misie pri hľadaní ďalšieho artefaktu. 

A zatiaľ čo Kenda sa spolu s Warrenom a inými rytiermi rádu vydáva na nebezpečnú cestu, Seth ostáva sklamaný sedieť v Čarolese s pocitom, že mu uniká veľké dobrodružstvo. Dlho sa však nudiť nebude, epidémia tieňov je čoraz bližšie k ich domu, pohltila už aj jeho kamaráta satyra a na tieň zmenila aj Coultera a Tanua, ktorí im naďalej ostali pomáhať a chrániť Čaroles. Seth o sebe zisťuje dôležité skutočnosti, že vďaka svojej odvahe, ktorú preukázal je imúnny voči magickému strachu, ktorý na neho môžu uvrhnúť temné bytosti, a rozhodne sa využiť túto výhodu v boji proti tajomnému nepriateľovi. Kendru a Warrena čaká ťažký súboj v rezervácii Stratená mesa, a po ťažkom boji sa s prekvapivými zisteniami nakoniec vracajú späť do rezervácie, ktorá sa však úplne zmenila. Úžasné zvraty a prekvapenia, ktoré si pre nás autor opäť pripravil Vás donútia čítať stále ďalej.

V tejto knihe je už aj trošku politiky, zrady, a dokonca sa rozlúčime aj s niektorými postavami. No naopak, iné zase spoznáme - mladého chlapca Gavina, krotiteľa drakov, obyvateľov Stratenej mesi, ale aj starého známeho správcu Čarolesa, ktorý na prekvapenie všetkým zasiahne významne do deja, aj keď len na krátku chvíľu. K tomu si autor pre nás pripravil opäť nové čarovné stvorenia, s ktorými sme sa doteraz nestretli - kentauri, hamadryády, či draci. Jediné, čo ma mrzí je, že všetku slávu vždy zožne Kendra, nechápte ma zle, je to fajn postava, ale špinavú robotu vždy spraví Seth, pripraví pôdu pre Kendru, aby ona potom mohla všetko veľkolepo ukončiť. Chápem, že autor tým chce poukázať na dôležitosť spolupráce, ale Seth si zaslúži rozhodne viac uznania. 

Neviem sa dočkať ďalšej časti, vinník a hlava všetkého chaosu je odhalená, no zradcovia v Rytierskom ráde stále ostali, zlo už nie je len hrozbou, ale získalo pravú tvár. Bude veľmi zaujímavé ďalej sledovať, či sa podarí ochrániť čarovné rezervácie aj naďalej, alebo zlo a temnota preniknú aj svetlom. Len jednu jedinú prosbu mám, nech nie je zradcom Warren, lebo takýto zvrat by som asi nerozdýchala.

Kniha je opäť plná prekrásnych myšlienok, a budem sa opakovať, ale nie je len pre deti. Aj my dospelí sa pri jej čítaní máme nad čím zamýšľať, má v sebe veľa podnetov a opäť v jej závere nájdete otázky pre čitateľov, ktoré preveria, či deti čítajú s porozumením, no niektoré otázky aj priamo vyzývajú deti, aby zaujali určitý postoj a vedeli si ho obhájiť. Ak teda máte dospievajúce dieťa, určite Vám túto knihu odporúčam, pretože si ku knihe môžete dať aj rodinnú debatu. 

"Naša viera a naše hodnoty niekedy nesúhlasia s našimi inštinktami a naše správanie občas neodráža naše hodnoty. Ustavične zápasíme s dobrom a so zlom. Osoba, ktorou sme, neprestajne bojuje s človekom, ktorým by sme sa chceli stať." 

"Ak je skok tvojou jedinou možnosťou, musíš skočiť."

Originálny názov: Fablehaven: Grip of the Shadow Plague

Názov: Fablehaven: Epidémia tieňov

Autor: Brandon Mull

Počet strán: 496

Rok vydania: 2021 (2. vydanie)

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Fortuna libri

ISBN: 9788057301738


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu:

"Úplná neviera je veľmi silný štít. Môže človeka oslepiť natoľko, že neuvidí očividnú pravdu, nech ostatní robia alebo vravia čokoľvek."

"Každá ľudská bytosť má predpoklady aj na svetlo, aj na temnotu. Aby si mohol byť dobrý, potrebuješ poznať rozdiel medzi správnym a nesprávnym a musíš sa usilovať vyberať to správne. Byť dobrý alebo zlý je voľba."