Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Dragonwatch: Dračia hliadka

10.06.2022

Po úspešnej sérii Fabelahaven autor prichádza s jej voľným pokračovaním v novej sérii s názvom Dragonwatch.

Ako som spomenula, Dragonwatch je voľné pokračovanie, čo znamená, že sa stretávame s rovnakými postavami, ale príbeh je už iný. Zatiaľ čo v sérii Fablehaven sme chránili čarovné rezervácie a celý svet pred zlými démonmi, v tejto sérii sa hrozbou stávajú draky. Tie zohrali dôležitú úlohu v boji proti démonom, a tak si logicky začnú nárokovať nadvládu nad svetom, čo je však pre chod sveta a životy smrteľníkov neprípustné.

Príbeh začína v známom prostredí Čarolesa, Kendra a Seth si užívajú kľud, ktorý nezažili od prvého momentu, kedy prekročili brány tejto rezervácie. No neoddychujú dlho, svet opäť potrebuje ich pomoc. Opúšťajú Čaroles a presúvajú sa do najnebezpečnejšej tajnej rezervácie Wyrmroost, ktorú sme spolu s nimi navštívili v štvrtej časti, a tak pre nás nie je neznáma. Vplyvom okolností sú obaja naši súrodenci opäť vtiahnutí do nebezpečenstva, musia prekonať rôzne prekážky, obnoviť dračiu hliadku, no predovšetkým sa postaviť ruka v ruke mocnému kráľovi drakov, Celebrantovi, ktorý spraví všetko pre to, aby rezervácii vládol len on.

Veľmi ma potešilo, že sa opäť stretávame s hlavnými postavami z predošlej série - s Kendrou a Sethom, no príbeh oživili aj nové postavy, v podobe ich bratranca a sestranice, ktorí určite ešte v tejto sérii zohrajú dôležitú úlohu. Bratranec Knox si už menšiu dôležitú úloh stihol nevedome ukradnúť, ale určite si pre nich autor pripravil viac priestoru, teda aspoň v to dúfam. Tiež nová postava v podobe Malého hrdinu, ktorý sa stane výborným pomocníkom Setha. Povahy, ktoré sú pre obe postavy typické sa v tejto časti len prehĺbili, predsa len, obaja sú o niečo starší, ako na začiatku série Fablehaven, preto ich dominantné vlastnosti autor neustále kontúruje. Kendra svoju zdržanlivosť a rozhodnosť naplno využíva na poli diplomacie, kde Seth veľmi zaostáva, no jeho horká hlava a dobrodružná povaha naopak ešte viac podnecujú jeho odvahu, kedy je ochotný obetovať sám seba za záchranu celého sveta. Zatiaľ čo Kendra je tá, čo rozmýšľa hlavou, Seth ide do všetkého bezhlavo a riadi sa srdcom. Opačné extrémy v podobe našich súrodencov tak dávajú priestor aj mladším čitateľom odhaliť čo-to o sebe, pretože určite k niektorému z nich inklinujú viac. 

O štýle autora snáď ani nemusím hovoriť. Ten, kto si zamiloval sériu Fablehaven si určite zamiluje aj túto. Neustála akcia, zložité úlohy, Sethove bláznovstvá, veľká dávka fantázie, čarovné bytosti - to všetko dostávame opäť. Miestami mi táto kniha pripomínala prvú časť Harryho Pottera, keď Harry, Ron a Hermiona išli po Kameň mudrcov. Zdolali jednu prekážku a hneď ich čakala ďalšia. Aj v tejto časti Seth s Kendrou postupovali úlohu po úlohe, až kým sa dostali k predmetu, ktorý potrebovali na posilnenie magickej ochrany. Určite vám však odporúčam prečítať si najprv sériu Fablehaven a až potom sa pustiť do tejto novej série, pretože autor už nadviazal na okolnosti, ktoré čitateľ už pozná. Preto sa nenamáha vysvetľovať zákonitosti fungovania čarovných rezervácii, naopak v tejto sérii ich rozvíja ešte viac a dozvedáme sa opäť čosi nové. 

Ďalšia vec, ktorú musím spomenúť a uvedomila som si, že doteraz som jej ešte nevenovala pozornosť sú úžasné obálky, ktoré vždy zobrazujú konkrétnu scénu z knihy, a vždy sa veľmi poteším, keď prídem do toho bodu, kedy si obálku spojím s príbehom, ktorý mi dovtedy hral pred očami. Nakukla som na internete už aj na ďalšie obálky a už teraz viem, že sa máme na čo tešiť. 

Ak máte chuť odísť do sveta fantasy, zažiť dobrodružstvo, akciu a boje, určite po týchto sériách siahnite. Trochu detský svet, trochu ten dospelácky, no v každom prípade je čarovný. Ja budem túto sériu vždy odporúčať. Knihe dávam samozrejme 5⭐️/5, pretože je to moja srdcovka.

Originálny názov: Dragonwatch 1

Názov: Dragonwatch: Dračia hliadka

Autor: Brandon Mull

Počet strán: 384

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Fortuna libri

ISBN: 9788057302360  


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: