Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Fablehaven: Východ Večernice

13.09.2021

Príbeh tajomného a magického Čarolesa pokračuje v druhej časti série Fablehaven, ktorá tentokrát nesie názov Východ Večernice.

Milujem série, ktoré sú každým dielom lepšie a lepšie, a naplno Vás vytiahnu do príbehu, až tak, že po dočítaní chcete hneď siahnuť po ďalšej časti. To je presne prípad aj série Fablehaven, ktorá sa dá určite považovať za nadčasové dielo, a Brandon Mull je J. K. Rowlingová v nohaviciach. Pýtam sa, prečo tento príbeh nie je ešte sfilmovaný?

Svet, ktorý autor vytvoril, a v tejto časti ho rozvinul ešte viac, je natoľko čarovný, že každý, kto príbeh číta má podvedomú túžbu ho navštíviť. Ale pozor, iba za dňa a minimálne s  ochrankou, pretože v lese nás čakajú nie len víly, ale aj iné stvorenia, ktoré nie sú zrovna na zozname tých dobrých. 

Autor si opäť pre  nás pripravil výnimočný príbeh, ktorý je ešte lepší ako ten prvý, oveľa viac magickejší, ale aj nebezpečnejší. Autor nás už totiž nemusí zaťažovať pomalým spoznávaním Čarolesa, kedy je potrebné  vtiahnuť čitateľa do príbehu, ale hneď od úvodnej kapitoly nás rovno hodí do centra diania a príbeh graduje každou ďalšou kapitolou. Napriek tomu nám opäť dal nové informácie o Spoločenstve Večernice, ktoré sa chystá zničiť čarovné rezervácie, pripravil si pre nás nové originálne postavy a priestor dostali aj zaujímavé čarovné tvory, s ktorými sme sa v prvej časti ešte nestretli. Osobne ma veľmi potešilo, že viac priestoru dostali satyrovia, a že v príbehu sa opäť objavili aj hnedáčikovia, Hugo, či drevená bábka Mendigo. No spoznali sme aj goblinov, škriatkov, tajomných väzňov, narcoblixov, a veľmi zaujímavého tvora Ollocha Pažravca, ktorý keď vás pokúše prenasleduje Vás až dovtedy, kým vás nezje. 

No okrem tvorov, sme sa zoznámili aj s novými postavami - Vanessa, lovkyňa mystických bytostí, Coulter - zberateľ čarovných predmetov a Tanu - majster magických odvarov. Už len zmes ich povolaní nám napovedá, že nás čaká veľmi zaujímavý príbeh, plný akcie a tajomnosti. Hrdinami príbehu sú, ako inak, Kendra a Seth, ktorí síce o rok vyrástli, ale ich dominantné vlastnosti ostali. Stále sú z nich dva protipóly, ktoré však jeden bez druhého nezmôžu nič. A tie ich súrodenecké doťahovačky sú na nezaplatenie. 

V časti, kde starký opisuje Kendre a Sethovi magické artefakty, ktoré je potrebné chrániť pred Spoločenstvom Večernice, a ich vlastnosti (moc nad priestorom, nad časom, neobmedzené videnie, vyliečenie každého ochorenia, nesmrteľnosť) a neskôr, keď sa spomínala čarovná rukavica som si dokonca povedala, že Marvel s ich Thanosom určite vykradol tento príbeh. Už to napovedá o tom, že príbeh je vyskladaný výborne, je premyslený, a autor presne vedel, kam chce čitateľa naviesť, no napriek tomu sa mu podarilo nás celú dobu držať v napätí a aj nás trochu zmiasť. Koniec koncov, autor sám v doslove napísal, ako ťažko sa mu niektoré časti písali, keďže už presne vedel, ako to skončí, no v tejto fáze nám nemohol prezradiť nič navyše. Za to s nami v závere opäť raz pekne vybabral, a zároveň nám naznačil, akým smerom sa asi bude uberať ďalšia časť, a ja akosi tuším, že to bude ešte zaujímavé.

Osobne sa veľmi rada vraciam do detských čias, no príbeh Fablehaven nie je len pre deti, aj my dospelí si v ňom nájdeme to svoje. Je tam toľko akcie a drámy, že nejeden dospelácky triler sa má čo učiť. Táto časť na mňa okrem fantasy pôsobila aj ako jemná detektívka, kedy sme museli rozmýšľať, kto je asi ten tajomný zradca, ktorý pomáha Spoločenstvu Večernice. Veľmi sa mi páčia aj otázky na zamyslenie, ktoré autor vždy na konci príbehu spíše deťom, a tie majú tak možnosť uvažovať nad rôznymi činmi a ich dôsledkami. Kniha teda plní aj edukačno- výchovnú zložku a rodičom poskytuje priestor na diskusiu s deťmi. Navyše, výborne rozvíja nie len predstavivosť, ale konkrétne v tejto časti deťom predstavuje aj rôzne emócie, ktorými im dáva možnosť naučiť sa s nimi pracovať skrz príbeh - napríklad zahanbenie, strach, odvaha, sklamanie. 

Výborná séria nie len pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí sa túžia aspoň na chvíľku preniesť vo fantázii mimo realitu. Príbeh môžem iba odporúčať a už teraz sa teším na pokračovanie, pretože bude určite opäť bohaté nie len na čarovný svet, ale opäť aj na podnetné myšlienky, nad ktorými by sme sa aj my dospelí mali občas zamyslieť.

"Bežať v ústrety nebezpečenstvu je ľahkovážne, ale rovnako ľahkovážne je zatvárať pred nebezpečenstvom oči. Mnohé hrozby sa stanú menej nebezpečnými, ak pochopíš, čo sa za nimi skrýva."

Originálny názov: Fablehaven: Rise of the Evening Star

Názov: Fablehaven: Východ Večernice

Autor: Brandon Mull

Počet strán: 448

Rok vydania: 2021 (2. vydanie)

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Fortuna libri

ISBN: 9788057301691


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: