Svetlo v úkryte
Nemyslela som si, že niekedy poviem o nejakej knihe s témou II. svetovej vojny, že si ju chcem prečítať opäť, pretože bola výborná, no pri tejto knihe urobím výnimku. Dovolím si tvrdiť, že je to jedna z najlepších kníh s touto témou, ktorú som kedy mala možnosť čítať, a takých kníh už bolo.
Mala som možnosť čítať o spomienkach dvojičiek, ktoré boli v koncentračnom tábore, o slovenskej židovke, ktorá utekala pred nacistami, o vojne v Taliansku, dievčati, ktoré bolo súčasťou rebelov v Paríži, či o londýnskom bombardovaní, kde bolo obyvateľom nádejou malé kníhkupectvo. No kniha Svetlo v úkryte v sebe nesie skutočný príbeh o skrývaní židov, o ľudskosti, ktorú v sebe dokázali nájsť dve sestry. aby zachránili 13 nevinných životov v čase ich najväčšieho vyvražďovania.
Všetko je to podané tak zrozumiteľne a čitateľne, že aj keď cítite z knihy zúfalstvo, nemáte šancu mu prepadnúť, pretože činy, ktoré hlavná hrdinka konala vo vás vzbudzujú skôr obdiv a úžas nad odvahou mladej dievčiny, ktorá sa z obyčajnej ľudskosti nedokázala pozerať na to, ako sa ubližuje druhým. Nebolo za tým nič zištné, nečakala za to odmenu, nebrala za to peniaze, práve naopak, sama sebe často odtrhala od úst, len aby pomohla druhým.
Kniha Svetlo v úkryte nám priniesla príbeh skutočnej odvahy, kde si autorka upravila iba minimum skutočností, tak aby vytvorili komplexný príbeh, no čerpala z reálnych spomienok Stefanie Podgórskej, hlavnej hrdinky, ktorá je v mojich očiach nie len hrdinkou knižnou, ale aj reálnou osobnosťou, o ktorej by sa podľa mňa malo učiť v škole, tak ako o každom človeku, ktorý dal život druhého človeka pred ten vlastný.
Predstavte si, že máte 16 rokov, celý život pred sebou, rozhodnete sa odísť z rodinnej farmy do mesta, kde si nájdete prácu v úžasnej rodine, ktorá vás privíta u seba doma, správa sa k vám ako k vlastnej dcére, no jedného dňa do vášho mesta vpadnú cudzie vojská a nútia vás nenávidieť tých, ktorí sa vás s láskou ujali. Presne toto sa stalo Stefanii, ktorá v rodine Diamantovcov našla druhý domov, prijatie a lásku, no keďže Diamantovci boli židia, celý život sa im zo dňa na deň zmenil. Ich prosperujúci obchod museli zavrieť, susedia, ktorí boli pred tým ich priateľmi sa im otočili chrbtom, a jediná osoba, ktorá im ostala bolo mladé dievča. Keď v meste zriadili židovské geto a Diamantovci boli odvedení preč, v zúfalstve chcela Stefania utiecť späť domov, no na farme našla len svoju zúboženú šesťročnú sestru Helenu a prázdne izby. Pochopila, že v meste, kde má pridelený byt Diamantovcov jej bude lepšie, až do dňa, kedy sa u nej neukázal Max Diamant, ktorý vyskočil z idúceho vlaku.
Zo dňa na deň tak musela dospieť nie len Fusia, ako jej hovorili piratelia, ale aj jej malá sestra Helenka, lebo tajomstvo, ktoré príchodom Maxa dostalo nádych smrti nesmelo byť prezradené, pretože pomáhať židom a skrývať ich znamenalo istú smrť. Práve Helenka bola osoba, pri ktorej som sa stále sama seba pýtala, či by som v sebe našla toľko odvahy aj ja, pretože ohroziť svoj život je jedna vec, no ohroziť život šesťročnej sestry je vec druhá. No Helenka bola úžasná, rýchlo pochopila dôležitosť toho, čo s Fusiou robili, klamala, aby obišla zákazy, pomáhala kde sa dalo, dokonca za životy druhých aj zniesla bitku od nacistov. Obe sestry vo mne vzbudili veľký obdiv.
Z jedného žida sa neskôr stalo 13 židov, riziko rástlo každým jedným dňom, skrývali sa v podkroví nového domu doslova nacistom rovno pod nosom. Hovoríte si, že to je nemožné, ale všetko bolo tak premyslené, že sama som niekedy krútila hlavou, čo je človek ochotný obetovať pre záchranu vlastného života. Zháňanie jedla, obetovanie sa, klamstvá, pretvárky, a nikdy nekončiaci strach, ktorý všetci zažívali, sa stali každodennou súčasťou Fusiinho života vo vojne. Bol to jej osobný boj proti nezmyselnosti tejto krutosti, ktorá navždy ostane v dejinách, ako čierna škvrna ľudstva.
Príbeh je písaný tak pútavo, že je vhodný aj pre mladších čitateľov, pretože aj keď sa v nej rozpráva o smrti, nie sú v ňom priamo opisované krutosti Mengeleho, či toho, čo prežívali ľudia v koncentračných táboroch. Naopak, ukazuje druhú stránku vojny, ľudskosť, empatiu a obetu.
Fusia v knihe často opakovala, že či zomrie kvôli skrývaniu jedného žida, alebo trinástim, stále ju na konci odhalenia čaká rovnaká smrť. No aj keď si uvedomovala, že každým ďalším príchodom nového žida sa riziko smrti približuje viac a viac, nevzdala to. Tiež vo mne silno rezonoval aj postoj Maxa, ktorý bol akýmsi lídrom skupiny, ktorú Fusia ukrývala. Bol hlavou a mozgom celej operácie, a aj keď prišiel skoro o celú rodinu, bojoval až do konca.
V knihe bolo veľa silných momentov, pri ktorých mi zovrelo srdce, či už to bol moment, keď Max povedal, že sa nechce stať mydlom, či keď sa Fusia dozvedela o smrti jej prvej lásky Izia, alebo keď opisovala, ako z diaľky rozoznala výkriky a plač pani Diamantovej, keď ju nútili ísť do vlaku smerujúceho do koncentračného tábora. Ťažko sa mi prehĺtalo pri opise bitky malej Helenky, tŕpla som pri každej jednej návšteve, ktorú Fusia s Helenkou v dome mali. Stále som čakala na moment, kedy sa niečo pokazí. Veľmi pútavo a dramaticky napísaná kniha, o to viac, keď si predstavím, že autorka knihy vychádzala zo skutočnosti.
No ako som spomenula, v knihe vás čaká aj veľa pekných chvíľ, kedy som sa usmievala a tešila sa aspoň z chvíľkovej radosti, ktorú prežívali všetci zúčastnení. Či už to boli Vianoce, ktoré pripravila Fusia, prešibanosť Helenky, či triky, ktoré sa naučila Fusia, aby dosiahla, čo potrebovala. Kniha vás úplne emočne pohltí, no po jej dočítaní nebudete plakať a mať nočné mory, skôr budete dojatí nad odvahou jednej mladej dievčiny a malého dievčatka.
Poznámka, v ktorej nájdete reálne fotky osôb, o ktorých ste dovtedy len čítali, vo vás zanechá pocit vďačnosti, pretože si uvedomíte, že Stefania zachránila nie len 13 životov, ale v týchto životoch aj ďalšie generácie ľudí, z ktorých sa stali lekári, či elektroinžinieri. Autorka v tejto poznámke opisuje osudy postáv a tiež to, ako sa k príbehu Stefanie Podgorskej dostala. Náhodne v televízii natrafila na dokument, a od toho momentu na jej príbeh nezabudla. To isté sa stalo mne, kniha stále vo mne rezonuje. Ako som povedala na začiatku tohto príspevku, táto kniha, tento príbeh je jeden z najsilnejších, aké som mala možnosť z tohto obdobia čítať a považujem ho za jeden z TOP príbehov, ktorý by si mali ľudia prečítať, či sa im téma vojny pozdáva alebo nie.
V tejto knihe je vojna silno prítomná, no nie v bombách a zverstvách, ktoré ju charakterizujú, ale v ľudskosti, láske, spolupatričnosti a vo svetle, ktorým sa Stefania stala pre 13 ľudí. Jej osobnú vojnu proti nacistickému režimu vyhrala a my sa jej príbehom môžeme inšpirovať aj dnes, keď sa ľudskosť vytráca z našich životov stále viac a viac.
Aj keď knihy založené na skutočnej udalosti nerada hodnotím bodovo, obzvlášť, keď opisujú prežité zverstvá, tejto knihe nemôžem dať inak, ako 5⭐️ /5. Prečítajte si ju!