Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Moje javisko svet

08.01.2022

S veľkým záujmom čítame zahraničné publikácie o II.sv. vojne a holokauste, no často zabúdame, že svedkovia tejto doby pochádzali aj z našich končín. 

Poznáte Dalmu Špitzerovú? Ja si verejne sypem popol na hlavu, ale nebyť tejto knihy, asi by som doteraz žila v nevedomosti o tejto silnej a inšpiratívnej žene, a môžem povedať, že by som bola ukrátená o veľmi veľa - minimálne o jej životný postoj, nevzdať sa a držať hlavu hore, nech sa deje čokoľvek

Dalma Špitzerová, herečka židovského pôvodu, sa narodila v Piešťanoch, neskôr sa s rodinou presťahovala do Liptovského Mikuláša, kde si zo začiatku dobre nažívali. Nepatrili k bohatým židom, ale žili pokojne. Do momentu, kedy sa k moci dostal Hitler a vznikol Slovenský štát. A tu vám pri čítaní toho, čo sa dialo začne zvierať hrdlo, pretože to už nie je príbeh z ďalekých končín, ale dial sa na miestach, ktoré všetci poznáme. Dalmin otec nenechal nič na náhodu a hneď, ako sa k nemu doniesli zvesti o "pracovnej povinnosti" mladých dievčat v Poľsku, spravil všetko preto, aby Dalmu a jej staršie sestry dostal do Maďarska. Vtedy ešte netušil, že ani tam nie sú v bezpečí. Čítame príbeh silnej ženy, ktorá sa často dostala z problémov len skrz svoju drzosť, herecký talent, ale aj krásu. Vďaka tomu prežila nielen hrôzy v Maďarsku, ale aj pracovný tábor v Novákoch, SNP, krutý návrat domov, a zatiaľ čo všetci sa tešili z konca vojny a ďakovali osloboditeľom, Dalma vedela, že jeden krutý režim strieda druhý - komunisti. A veru aj v ňom si prežila svoje nie len ona, ale aj jej manžel. Dalma sa zmierila so všetkým, čo ju v živote stretlo, no čo ju najviac zraňovalo bola zrada ľudí, ktorí sa tvárili, že jej chcú pomôcť. A tá ju sprevádzala v podstate vždy, či za vojny alebo po nej. 

Veľmi oceňujem spôsob, aký autorka zvolila - celý príbeh čítame akoby sme boli poslucháčom u Dalmy v obývačke, premieta sa vám všetko pred očami, jej rozprávanie sa strieda s priamou konverzáciou autorky s touto velikánkou. Aj keď Dalma nerozpráva síce príbeh o hrôzach Osvienčimu, ale akýkoľvek príbeh o boji o prežitie je hrozný, a vďaka Dalme máme možnosť vedieť, čo sa dialo tu, za našimi oknami. A to si treba pripomínať v akejkoľvek dobe. 

Knihu máte prečítanú rýchlo, ide o naozaj poučné čítanie a v závere sa objavujú aj známe mená. Nejde však o ľahké čítanie, Dalma si nedáva servítku pred ústa, veci a krutosti pomenúva priamo, často aj s použitím expresných výrazov, čo príbehu dodáva trpkú príchuť reality. Mňa táto kniha veľmi inšpirovala pozrieť si aj reportáž, ktorú o pani Dalme natočila TV Markíza, a bola som milo prekvapená, ako totožne som si pani Dalmu predstavila skrz knihu - čiperná, silná žena, ktorá  vzbudzuje autoritu a rešpekt na míle ďaleko - a práve preto ju nezlomil ani režim nacistov, či komunistov. Tiež som si prečítala aj články o jej manželovi, dcére, či vnukovi, ktorý pokračuje v šľapajach svojej babky na doskách divadiel ako stand-up komik. Ďakujem vydavateľstvu IKAR, že naďalej prináša príbehy plné svedectiev o týchto hrôzach, pretože na tie by sme nemali nikdy zabudnúť. A tak po príbehu rumunských dvojičiek Eví a Miriam Mozesových, o ktorých si môžeme prečítať v knihe Dvojčatá s Osvienčimu, máme možnosť prečítať si aj silné svedectvo z našej krajiny.

Venujte tejto knihe čas, neoľutujete. A venujte aj tichú spomienku pani Dalme, ktorá sa, žiaľ, vydania tejto knihy už nedožila.

Názov: Moje javisko svet

Autor: Andrea Coddington

Počet strán: 256

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055180182


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: