Poslední kníhkupectví
"Vďaka tomu, že sa mohla vžiť do mysle rôznych postáv, lepšie porozumela celému ľudstvu".
To je jedna z mnohých úžasných myšlienok, ktorú v sebe skrýva príbeh knihy Poslední kníhkupectví. Príbeh, ktorý je povzbudením nie len pre knihomoľov, ale pre všetkých, ktorí milujú knihy. Vďaka knihám sa dá zvládnuť aj to najťažšie obdobie v živote. V tomto príbehu sa stali knihy doslova nositeľom svetla v temnote, útechou v zúfalstve a zbraňou proti vojne.
Grace sa po smrti matky rozhodne presťahovať do Londýna za rodinnou známou, pretože v dome jej strýka ju nečakalo už nič pekné. Kedysi tvrdo pracovala v jeho obchode, a tak vie, že zvládne akúkoľvek prácu, no jej strýko jej odmietol napísať odporúčací list, bez ktorého je ťažké nájsť si dobrú prácu. No vďaka pani domácej, pani Wheaterfordovej, ktorá Grace a jej kamarátku Viv prichýlila, získa prácu v kníhkupectve Primrose Hill u pána Evansa. Na tom by nebolo nič zlé, no Grace neprečítala doteraz ani jednu knihu, takže táto práca je pre ňu spočiatku len dočasnou stanicou, s čím súhlasia obe strany. Grace však nedokáže len nečinne stáť a nič nerobiť a postupne začne malé neusporiadané kníhkupectvo zveľaďovať tak, že sa stane jedným z najobľúbenejších kníhkupectiev, a namiesto pol roka sa rozhodne v kníhkupectve ostať.
Ale Anglicko práve vstúpilo do vojny s Nemeckom, muži sú povolaní nastúpiť do armády, deti sú posielané na vidiek, nastupujú prídely potravín, všade cítiť beznádej a okolo Grace je čoraz viac temnoty. Po tom, ako sa rozhodne prečítať knihu podľa odporúčania jedného zo zákazníkov, ktorý ju očaril, no tiež ho povolali do letectva, sa do kníh zamiluje, a vďaka príbehom v nich prichádza na iné myšlienky. No čoskoro Londýn začnú bombardovať, ľudia sú nútení v noci prespávať v metre, ktoré im slúži ako kryt proti náletom a v jeden takýto večer Grace začne čítať príbeh nahlas. Stane sa z toho pravidelný zvyk, a vďaka knihám a príbehom v nich ľudia prečkajú noci plné náletov, či dni plné zúfalstva, a vďaka malému kníhkupectvu sa vytvorí úžasná komunita ľudí, ktorí si pomáhajú v ťažkých časoch, nachádzajú útechu v spolupatričnosti, či dokonca dostali novú nádej na život.
Grace je úžasná postava, a ak keď jej syndróm "chcem všetkých zachrániť" môže liezť občas na nervy, je to ďalšia silná ženská hrdinka, ktorá vo vás zanechá silný pocit. V knihe je viackrát zdôrazňované, že človek jednotlivec nedokáže zmeniť celý svet, neodvráti nálety na domy priateľov, nezabráni rabovaniu kaviarne, no môže sa o to snažiť maličkosťami, ako je obyčajné čítanie príbehov na schodoch kníhkupectva, či v tmavom metre za svetla slabej baterky. Grace okrem toho pomáha aj nočnou hliadkou, kedy je priama účastníčka náletov a zažíva hrôzy na vlastnej koži. Tiež postavy pani Wheaterfordovej, či pána Evansa sú silnými jednotlivcami, cez ktorých prežívame bolesť či zúfalstvo, ale aj znovuzrodenie a objavenie nového zmyslu života.
Kniha zároveň slúži aj ako "historické okienko", pretože sa dozvieme aj to, ako sa v tom čase v Londýne žilo, aké rôzne dobrovoľnícke skupiny existovali a veru poviem Vám, mne osobne sa ťažko čítalo o bombardovaní miest, po ktorých som aj ja sama nie tak dávno denne kráčala. Určite keby som túto knihu čítala skôr, na tieto miesta by som sa pozerala inak.
Autorka príbeh vyskladala výborne a nebála sa ani zabiť pár dobrých postáv, kedy Vám možno vypadne aj slza, no o tom je vojna - neviete koho si vezme. Kniha má aj krásne myšlienky nie len o knihách, ale aj útrapách života. Dokonca do knihy vsunula aj jemnú romantickú linku, ktorá však vôbec nebola násilná, autorka ju občas spomenula, no v podstate na nej sa vyskladal celý príbeh, kedy práve vďaka tomuto obdivovateľovi sa hlavná hrdinka dostane ku knihám aj inak, ako z pozície kníhkupca. Ďalší krásny príbeh, ktorý pohľadí knihomoľskú dušu a je dôkazom, že knihy sú výbornou cestou k pokoju a uzdraveniu.
"Láska k príbehom, ktoré knihy ukrývajú, dobrodružstvám, ktoré nás strhávajú, to úžasne rozptýlenie v tak ťažkých dobách. Pripomienka toho, že vždy máme nádej."