Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Škatuľka spomienok

23.06.2022

Príbeh o tajomstvách a krivdách, ktoré človeka mátajú po celý život.

Tak by sa dal jednou vetou zhrnúť príbeh Jenny, hlavnej hrdinky knihy Škatuľka spomienok, ktorá všetky svoje bolesti ukryla v jednej  výnimočnej škatuľke. Emóciami nabitý dej vám nedovolí prestať čítať, pretože túžba odhaliť pravdu vás poháňa stále vpred. Kniha je príbehom o láske, priateľstve, odpustení, zmierení, vyrovnaní sa so svojimi rozhodnutiami, ktoré ovplyvnili nejeden život. Je príbehom o strácaní a nachádzaní, o uvedomení si vlastnej hodnoty a nájdení vnútorného pokoja. 

100 ročná Jenny práve oslavuje v domove pre seniorov významné jubileum, prijíma gratulácie, teší sa z vysokého veku, ktorý dosiahla. No v hĺbke jej duše ju stále prenasledujú výčitky a nedoriešené záležitosti z jej minulosti, ktoré jej nedovolia odísť z tohto sveta v pokoji. Je si vedomá toho, že ďalších narodenín sa už nemusí dožiť, preto je rozhodnutá postaviť sa svojim trpkým spomienkam čelom a vysporiadať sa s nimi, odpustiť sebe aj ľuďom zo svojej minulosti. Príležitosť sa jej neskytne pri 75. výročí tragickej udalosti, ktorej bola sama účastníčkou, a preto sa rozhodne, že sa zúčastní pietnej spomienky v Taliansku. O pomoc poprosí mladú opatrovateľku Candice, ktorú si veľmi obľúbila, a ktorá sa s láskou o ňu stará. Jenny a Candice tak absolvujú cestu, ktorá obom zmení životy - zatiaľ čo Jenny sa vďaka udalosti zmieri s minulosťou, Candice si zachráni budúcnosť.

Jenny som si veľmi obľúbila, čiperná stará pani, ktorá ani po ťažkom životnom osude nestratila svoj zmysel pre sarkastické a uštipačné poznámky, ktoré smeruje predovšetkým k priateľovi Candice, Beauovi. Ten bol prototyp toxického narcistu. Jennyna bystrosť, ktorú si cibrala hraním kariet so svojim spolubývajúcim Frankom odhalila jeho povahu len z rozprávania Candice. Neskôr sme sa dozvedeli, že veľmi dobre vedela, prečo si o Beauovi myslí to, čo si myslela. Sama totiž niečo podobné vo svojom živote zažila. Paradoxne, 100 ročná Jenny mi bola sympatickejšia, ako jej mladšia verzia, ktorú sme spoznávali cez druhú dejovú linku príbehu. Nemôžem vyslovene povedať, že by mi bola nesympatická, ale s niektorými jej rozhodnutiami som sa nevedela stotožniť, ako sama neskôr Jenny priznala, časom niektoré z nich tiež trpko oľutovala. 

Candice som mala tiež veľmi rada, aj keď nad jej slepou zamilovanosťou som niekedy točila očami. Na druhej strane, bola zamilovaná, a vtedy niektoré veci zámerne ignorujeme, pretože si nechceme pripustiť, že osoba, ktorú milujeme by nám vedome ubližovala. Práve preto, že Candice bola veľmi priateľská, spontánna a práca v domove ju skutočne bavila, to ako zatvárala oči pred jasnými náznakmi toxickej povahy svojho priateľa vo mne vyvolávalo doslova odpor k jeho postave. Candice totiž nebola naivná, všetko, čo robila, robila v skutočnom presvedčení, že mu ide len o jej dobro. Fandila som jej a veľmi som držala palce Jenny, aby sa jej ju podarilo nasmerovať k správnemu rozhodnutiu a odostrieť jej zahmlený úsudok.

Ako som spomenula, príbeh mal dve dejové línie a ja si vlastne ani neviem vybrať, ktorá sa  mi páčila viac. Či tá, ktorá sa odohrávala v súčasnosti a prežívali sme ju spolu s Candice, alebo tá o ktorej hovorila Jenny a spomínala na ňu - obdobie 2. svetovej vojny, keď matky v Anglicku posielali svoje deti z veľkomesta na vidiek. Jenny s mladším bratou Luisom tiež museli opustiť rodný Manchester a odísť na vzdialenú farmu, kde sa ich ujala statkárska rodina s jedným synom Lorcanom. Ten sa do krásnej Jenny zamiloval, no o jej srdce musel bojovať s temperamentným talianom Nickom. Aj keď sa môže zdať, že táto dejová linka je nosnou linkou deja, najväčšie prekvapenia a zvraty sa udiali práve v tej linke, ktorá sa odohrávala dnes. Svoju históriu Jenny použila len na vysvetlenie udalostí a toho, prečo považuje za dôležité posledný krát v živote navštíviť Taliansko a vyrovnať sa s udalosťami z minulosti. Nakoniec však prekvapivo našla odpovede na všetky svoje otázky práve v súčasnosti. Vďaka jej príbehu však aj Candice pochopila, aké dôležité je vedieť sa postaviť za seba. 

Dej mal aj niektoré prekvapivé zvraty, aj keď to najväčšie odhalenie pozornému čitateľovi určite neušlo. Tušila som, že to bude mať takýto koniec, napriek tomu mi samotné odhalenie spôsobilo zimomriavky. Opísané to bolo naozaj výborne. Emócie z príbehu priam kričali. Autorka má veľmi príjemný a čitateľný štýl, ktorý si ma hneď získal. Stránky mi ubúdali jedna za druhou, a aj keď má príbeh vyše 400 strán mala som ho prečítaný pomerne rýchlo. Bola to moja prvotina od autorky, no určite ešte po nejakých jej knihách siahnem. Čo mi najviac učarovalo je to, ako dôveryhodne a uveriteľne píše. Až v poďakovaní som sa dozvedela, že talianske mesto, ktoré tvorilo dôležitú súčasť príbehu v skutočnosti neexistuje a inšpiráciu hľadala inde. Aj keď niektoré udalosti boli priamo domyslené len na pozadí historických faktov, do príbehu ich vedela zakomponovať tak, akoby len opisovala historické pamäte z miestneho archívu. Možno práve preto ma príbeh tak zasiahol, pretože sa kľudne mohol skutočne stať. Minimálne tá historická časť, pretože ako vieme, dodnes sa objavujú silné príbehy z obdobia 2. svetovej vojny.

Knihu môžem len a len odporúčať, je výborná. Chytľavá, uveriteľná, a dokonca sa pri nej aj miestami zasmejete. Ak budem ja na starobu aspoň z časti tak čiperná, ako bola Jenny, budem spokojná. Knihe dávam 5⭐️/5.

Originálny názov: The Memory Box

Názov: Škatuľka spomienok

Autor: Kathryn Hughes

Počet strán: 432

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: Fortuna libri

ISBN: 9788057302179  


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: