Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Pozvánka

31.03.2022

Konečne!

Konečne Vi, akú som poznala, a akú som si zamilovala. Po jej posledných knihách, ktoré sme mali možnosť čítať minulý rok som totiž začínala mať pocit, že jej dochádzajú nápady a potrebuje znovu nakopnúť. Aj keď kniha Nevhodné správanie sa mi páčila, kniha Rivali ma až tak nenadchla, pretože Vi v nej oveľa viac stavila na lacnú erotiku, ako samotný premyslený príbeh. Naopak, jej novinka Pozvánka nám servíruje síce oveľa menej "ehm" scén, no príbeh bol vskutku originálny a ja som si opäť raz spomenula, prečo patrí táto autorka medzi moje naj. A podľa môjho skromného názoru, táto najčerstvejšia novinka patrí medzi jej najlepšie knihy.

Okrem toho, že sme dostali možnosť opäť raz spoznať nové povolanie, príbeh v pozadí vznikajúcej lásky bol naozaj výnimočný, a aj keď si myslíte, že jeho hlavnú zápletku ste odhalili hneď, v závere knihy vás opäť čaká prekvapenie. Príbehom nás opäť sprevádza zaujímavá dvojica, Stella, ktorá má vzácnu schopnosť rozpoznať akékoľvek pachy a vône, čo sa rozhodla využiť na vznik svojej novej firmy na výrobu parfumov na mieru,  a Hudson, ktorý je spolumajiteľom investičnej firmy, ktorá sa jej firmu rozhodne finančne podporiť. Opäť máme možnosť čítať príbeh z oboch pohľadov, a tentokrát si autorka dovolila pár krát odbočiť aj do minulosti, aby sme sa tak z nej dozvedeli dôležité okamihy, ktoré formovali ich súčasnosť. 

Stella a Hudson sa stretávajú za obzvlášť výnimočnej situácie, na svadbe Hudsonovej sestry. Na tom samotnom nie je výnimočné nič, ale fakt, že Stella na tejto svadbe vôbec nemala byť, pretože pozvánka nebola posielaná jej, ale jej bývalej spolubývajúcej, tomu dáva celkom iný rozmer. Slovo dalo slovo, tanec nasledoval ďalší tanec, a po prezradení falošného mena Hudson okamžite vie, že Stella je podvodníčka. Tá keď pochopila, že jej indentita je odhalená vezme svojho najlepšieho kamaráta Fishera, ktorého si inak zamilujete, popri tom stihne ukradnúť aj drahé vína a uteká preč. No v tom zhone zabudne na mieste činu svoj mobilný telefón, a ako správne tušíte, nájde ho Hudson. 

Ak si však myslíte, že hlavná zápletka bude v doťahovaní sa o mobil, či skutočnú identitu, nie je to tak. Stella má totiž okrem zaujímavej práce aj veľmi zaujímavú záľubu, a to je čítanie cudzích denníkov. Nie však tajných, ale verejne dostupných, ktoré sú buď staršie alebo sa ich ľudia rozhodli dražiť na e-bayi. Ako Stella rada hovorila, bolo to lepšie ako telenovela, pretože príbehy sa dotýkali reálnych ľudí, a čítať nie len ich ťažkosti, ale predovšetkým príbehy ich tajných lások ju vždy vedeli vytrhnúť z reality. No vďaka jednému špeciálnemu denníku odhalila sama neveru svojho bývalého partnera, pretože osoba, ktorá ho písala bola sama neverná a praktiky, ktoré používala na zahľadenie stôp pred manželom sa až nápadne podobali správaniu jej bývalého. Tento denník sa však ukázal oveľa zaujímavejší, ako hociktorý iný, ktorý mala kedy možnosť čítať. Bolestivým spôsobom ju totiž prepojil práve s Hudsonom. No viac vám nepoviem, pretože tento príbeh si rozhodne zaslúži, aby ste si ho prečítali sami.

Samotné postavy sa do príbehu výborne hodili. Oceňujem najmä fakt, že Hudson nebol kus idiota, ktorý mal potrebu si stále dokazovať, aký je neodolateľný, naopak od úplného začiatku bol sympatický, a aj keď sa zo začiatku na Stellu hneval,  všetko sa ukázalo ako nedorozumenie, ktoré si rýchlo vysvetlili. Konečne sme v príbehu nemali ako dôvod krízy nejaké skryté traumy, ktoré bolo treba prekonávať a dokazovať, že jeden druhého majú skutočne radi. To, čo sa v závere udialo nebola dokonca ani kríza medzi nimi dvomi, ale naopak, po celú dobu vedeli, že chcú byť spolu, Stella len nevedela, ako odhaliť pravdu, o ktorej vedela, že Hudsona možno zničí. Veľmi sa mi páčil vzťah Hudsona k dcére Charlie, ktorá aj keď sa v príbehu vyskytla minimálne, pasáže s ňou vás nútia zdvihnúť kútiky úst, pretože bola rozkošná. A Fisher, ten bol úžasný, jeho pasáže som milovala, a škoda, že ho v príbehu nebolo oveľa viac. Miestami som mala pocit, že príbeh jeho života a romantických lások by ma bavil rovnako, ako príbeh Stelly a Hudsona. A Olivia, to bolo zlatíčko, Naozaj v príbehu nie je nikto, kto by vás dostával do vývrtky a zdvíhal zo stoličiek.

Veľmi oceňujem, že kniha nebola "preplácaná" erotickými scénami, ako kniha Rivali. Autorke sa darilo udržať chémiu medzi postavami aj bez potreby neustáleho dotýkania a bozkávania. Konečne sme nečítali o tom, ako sa hlavný hrdina "vrhol" po hlavnej hrdinke, aby konečne uspokojil svoju túžbu, ale v príbehu sa viackrát vyskytlo "počkám, keď to ty budeš chcieť a ty sa rozhodneš". Niekto to síce kritizuje, ale mne sa to po všetkých 365 dňoch a podobných, kde tento prístup vôbec nefungoval, veľmi rátalo. Napriek tomu sa tu však ocitla jedna scéna, ktorá ma doslova vytrhla z kontextu, pretože danú vetu som si musela prečítať viac-krát po sebe. Áno, ide o "ehm" scénu, ktorá bola však akoby vytrhnutá z príbehu spomenutého v predchádzajúcej vete, pretože pri predstave toho, čo autorka napísala som reálne vypla mozog, pretože som si doslova položila otázku: "ako je toto fyzicky možné?" Na "broskynky, marhuľky a voňavé miesta" sme si už v príbehoch Vi zvykli, ale toto bolo extrémne vytrhnuté nie len že z reality, ale mala som pocit, akoby to do tohto príbehu ani nepatrilo a Vi len zabudla vymazať časť z pripravovanej príručky "absurdných sexuálnych scén". Nie, naozaj nie je nutné opisovať, ako sa dokázal priestorovo hlavný hrdina uložiť tam, kam slnko nesvieti, a aké všetky časti hlavy a rúk použil, pretože podľa opisu mu trčali asi len uši. Našťastie, toto mierne vykoľajenie trvalo len pár riadkov a potom sme sa vrátili späť do príbehu, ktorý si zaslúžil trošku inú úroveň.

Koniec príbehu a rozuzlenie hlavnej zápletky bolo trošku prirýchle,  zaslúžil si určite viac pozornosti minimálne z Hudsonovho pohľadu. Myslím, že jedna-dve kapitoly by tomu ešte pomohli, aj keď už len samotný príbeh, veľmi príjemné postavy a  ich vzťah mi dali presne to, na čo som u Vi zvyknutá - oddych, kľud a pocit z príjemne stráveného času pri knihe, ktorá odo mňa nevyžaduje maximálnu pozornosť a po dočítaní sa necítite, ako po 8 hodinovej pracovnej šichte na psychologickom oddelení. 

Tento príbeh Vi určite vyšiel, a ak patríte k jej milovníkom rovnako, ako ja, určte po ňom siahnite. A ak ste sa s autorkou doteraz ešte nestretli, a začínate sa s ňou zoznamovať práve touto knihou, isto nebudete sklamaní. Knihe dávam 4,5⭐️/5. Pol bodíka strhávam práve kvôli neucelenému záveru, ale na samotnom nadšení z knihy to nič nerobí.

Originálny názov: The Invitation

Názov: Pozvánka

Autor: Vi Keeland

Počet strán: 344

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055181479


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: