Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ten deň

21.10.2021

Autorkine poznámky pri písaní tejto knihy by sa dali jednoducho zhrnúť takto:

- ako oživiť dej? DÁM TAM SEXUÁLNU SCÉNU
- o čom sa majú postavy, ktoré idú uzavrieť manželstvo rozprávať? DÁM TAM SEXUÁLNU SCÉNU
- na čom postaviť príbeh a zápletku? DÁM TAM SEXUÁLNU SCÉNU a MASSIMA (NACHA) vol. 2,0
- ako ukončiť kapitolu? NECHÁM HLAVNÚ HRDINKU ODPADNÚŤ alebo DÁM TAM SEXUÁLNU SCÉNU
- aký spraviť zvrat? NECHÁM HLAVNÚ HRDINKU ZNOVU UNIESŤ, k tomu DÁM SEXUÁLNU SCÉNU, vlastne, PRIDÁM ZBRAŇ A STREĽBU - to bude čitateľa určite baviť...

Na začiatok poviem, že nejdem haniť ani kritizovať žiadneho čitateľa, ktorému sa kniha páčila a dokáže jej dať viac ako 1,5 hviezdičky, celá táto recenzia je môj SUBJEKTÍVNY názor, a knihu posudzujem podľa mojich osobných kritérií. Ak ste knihu ešte nečítali, je na vás, či budete čítať ďalej, pretože v tomto článku budú aj spoilery a priamo vymenované veci z knihy, skrz ktoré dávam knihe hodnotenie, aké dávam.

Neviem si vysvetliť, prečo má normálna dospelá žena, autorka knihy, ktorú čítajú tisíce žien potrebu vytvoriť neznesiteľnú hlavnú postavu, ktorá je nie len že nesvojprávna, ale vo svojich skoro 30-tych rokoch neovláda ani také základné veci, ako že v tehotenstve sa nesmie piť alkohol, nesmú sa brať drogy, a vlastne ani mať (chuť na) sex skoro 24/7 nie je celkom OK. Chápem, čitateľky a celkovo ženy častokrát rady v príbehoch uniknú realite bežných dní, a preto majú v obľube erotické romány, kde hlavní hrdinovia priam sršia sexepílom, ale prosím, v záujem vlastnej sebaúcty, nestotožňujte sa s hlavnou hrdinkou tejto knihy

V knihe Ten deň, v pokračovaní 365 dní nie je "sexepíl", tu je priam ohňostroj orgazmov na počkanie, dokonca aj niekoľkokrát za sebou, až to pripomína paródiu na sex. Je úplne jedno, či je hrdinka v bezvedomí (vyjadrenie v recenzii nižšie), či si umýva zuby, či okolo nej prejde obyčajný chlap, alebo sa vezie v aute - neustále, ale že neustále čítate o tom, ako má vlhkú "štrbinku", aká je "nadržaná", či ako "v nej vybuchol orgazmus". Až vám je časom trápne za ňu a bojíte sa nie len o ňu, ale aj o to dieťa ktoré nosí. Ak ste čitali moju recenziu na 365 dní viete, že už táto kniha mi nesadla, ale chcela som vedieť, či sa autorka posunie ďalej a v druhej časti nám prinesie možno viac zápletiek, mafiánske prostredie si to priam pýta, alebo sa bude držať nastaveného štandardu. Nestalo sa ani jedno, Blanke sa totiž dokázalo latku nie len podliezť, ale rovno ju zrovnať so zemou, a ešte po nej prejsť parným valcom, nech sa zo zeme nedá vziať späť, pretože táto časť bola podľa môjho subjektívneho názoru kvalitatívne ešte horšia, ako časť prvá.

Prečo? Pár bodov, kým sa vyjadrím k tomu malému náznaku deja:

- autorka má absolútnu absenciu kreativity - opakovane využíva tie isté vzorce správania sa postáv - Laurina kamoška Oľga, aj keď je zo začiatku fakt vtipná a upozorňuje Lauru na riziká spojené s manželstvom s mafiánom, sa o pár strán neskôr zamiluje do Massimovho mladšieho brata Dominica, mafiána, ktorý je podľa všetkého rovnako zvrátený, ako jeho brat. Poznám pár Poliek, a teda táto kniha im ich renomé asi nezlepšila.
- autorka nepozná iný typ mužského hrdinu, iba zlého "bad ass", ktorý svoju dominanciu dokazuje ponižovaním partnerky a neustálou potrebou mať sex (preboha, normálny chlap naozaj nemá potrebu robiť zo svojej partnerky palacinku a točiť si ju vždy, keď ju uvidí). V tomto príbehu sme totiž dostali akúsi beta verziu Massima - Nacha, ktorý je presne taký istý ako Massimo, len sa inak volá.
- autorka má potrebu každému mužskému hrdinovi dať zvieraciu prezývku - tak sme sa okrem Havrana dostali aj ku Škorpiónovi (kto toto robí?) 
- autorke chýbal akýkoľvek prieskum, a tak dej tejto knihy pripomína skôr nejakú zlú verziu pornofilmu, kedy inštalatér ide opravovať potrubie bez trička, hlavne, že má v ruke zbíjacie kladivo - logika si vzala asi PN, inak si neviem vysvetliť, prečo dala autorka hlavnej hrdinke choré srdce, keď potom ju vystavuje tak extrémnym situáciám, že problém ustáť by ich mal aj človek so srdcom Ironmana. Ono v poriadku asi nie je ani pravidelné odpadávanie Laury, ktorým sa autorka vždy snažila vykľučkovať z nejakej situácie - normálny človek by to už riešil, nie, tehotnej Laure s chorým srdcom, ktorá neustále pije (a je jedno, že nealkoholický šumivý nápoj), neustále sa s niekým háda a je lenivá ako voš, to príde normálne. Keby cvičila trojfázový kardio tréning, a do toho robila ešte premety cúvaním pochopím, že odpadne len čo sa postaví na nohy, ale ona sa len opaľuje, vozí v aute, alebo sníva o obšťastnení nejakého chlapa, ktorý išiel práve okolo.
- TEHOTENSTVO - och, ja som teda ešte tehotná nebola, ale už asi od 8. ročníka na základnej škole viem, že dieťa tlači žene na chrbát, mechúr, vo vyššom štádiu žene opúchajú nohy a je rada, že si po celom dni môže vyložiť nohy. A teda viem aj to, že úder do brucha a vystavovanie sa extrémnym podmienkam je vysoko rizikové nie len pre dieťa, ale aj matku. Na toto všetko akosi autorka zabudla, a jej hrdinku nie lenže vôbec nebolia kríže, ona ešte zvládla také krkolomné polohy a nechutnosti, že dieťa v nej muselo byť stlačené asi ako plechovka Coca-Coly po dopití. 
- niekedy som mala pocit, akoby sa Laura práve zobudila po lobotómii a zabudla, čo dovtedy všetko zažila a skúsila - príde vám normálne, na jednej strane opisovať, ako Laura dokáže dosiahnuť orgazmus pomaly len myšlienkou, ako skúsený mentalista, a na druhej strane ju prekvapí nahý chlap až tak, že jej vypadne zubná kefka z úst? To sú absurdity, nad ktorými sa teraz možno zasmejem, ale v knihe, kde sa snažíte hlavnú hrdinku vykresliť ako tú "najsexi šťabajzňu v hre", ktorú chce každý, to je veľmi rušivé, a nie, nepridá to na "atraktivite scény", pretože vieme, že Laura tieto "veci" nevidí prvýkrát, keď panenstvo stratila pravdepodobne ešte v prenatálnom štádiu. 
- autorka si myslí, že ak napíše všetky nechutnosti a zvrátenosti, ktoré jej napadnú, zvýši to sexuálne napätie a bude to ten pravý "womanizer" - nie, naozaj ako žena nepotrebujem a NECHCEM čítať o tom, ako si Laura pichá prsty viete kam, všetko si rozotrie po dlani a potom strčí ruku pred nos svojmu partnerovi, aby si "ňuchol" pred očami vlastných rodičov... preboha, koho toto vzruší, mal by navštíviť krúžok anonymných deviantov.
- posledná vec, ktoré ma maximálne iritovala naprieč celou knihou - autorka vôbec neberie do úvahy, že NIE znamená NIE! Toto bola vec, ktorá mi vadila už v prvej časti, kedy Massimo neustále prízvukoval Laure, že nespraví nič bez jej dovolenia, no to mu nebránilo v tom, aby ju sexuálne napádal, urážal a ponižoval. Ja som sa extrémne vytočila už len v prológu, kedy sme sa retrospektívne vrátili v čase do prvej časti na lod´, keď sme čítali o "ten krát po prvé". Pamätáte si, ako Massimo tvrdil Laure, že v ruke má zabudované antikoncepčné teliesko? Už to bolo na mňa celkom dosť, keďže to spravil bez jej vedomia, čím zasiahol nie len do jej slobodnej voľby, ale aj zdravia. My sme sa teraz dozvedeli, že všetko, čo spravil vtedy Massimo spravil vedome, aby mal dediča a Lauru oklamal, pretože to, čo jej dal do ruky, bolo sledovacie zariadenie! Nie len, že ju tak oklamal 2-krát, ale vedome ohrozil zdravie ženy, ktoré má zdravotné problémy a vystavil ju riziku otehotnenia bez jej vedomia. Ďalšia u mňa nepriechodná vec, keď ku koncu knihy Nacho bez problémov povie, že keď bola Laura v bezvedomí neudržal sa a "vzal si ju" PROSÍM? Toto dokáže do svojej knihy napísať ŽENA o ďalšej žene? A vyšperkuje to tým, že povie, že Laure sa to páčilo? Nie, to že si "užívala túto skutočnosť" (vysvetlite mi, ako sa dá v bezvedomí dosiahnuť orgazmus, keď vtedy máte problém udržať moč) ju nelegitimizuje do situácie, že je to ok, a namiesto toho, aby autorka zaujala postoj, že to nie je správne, čo spraví? Nechá hlavnú postavu vyčítať si, že podviedla manžela. Nie, to že ju niekto znásilnil je podľa nej OK, ale to, že už nie je "čistá" pre Massima bolo pre Lauru horšie, a podotýkam, že Laura bola v tejto scéne vo vysokom štádiu tehotenstva! A ako autorka ukončila túto scénu - nechala Nacha zasmiať sa a povedať, že si to vymyslel...
- autorka má skreslenú predstavu o láske - k tomuto snáď po tom všetkom ani nemám čo viac dodať, všetci hrdinovia jej knihy sú sebestrední idioti, ktorí si lásku mýlia so sexuálnou príťažlivosťou.
- aký zmysel malo preniesť samú seba do pozície zosobnenia hlavnej hrdinky, hlavne výzorom a dať samú seba ešte aj na obálku (čomu autorka venuje aj poďakovanie na konci knihy)?

K samotnému deju, okrem toho, že kniha je presýtená sexom, čítame o svadbe, ktorú vlastne Laura až tak moc nechce a spoznávame ďalšieho člena zvieracej ríše, od strany cca 280 sa začne niečo diať a záver autorka ukončila naozaj dobrým cliffhangerom, kedy čitateľa donúti siahnuť aj po tretej časti. Scéna, ktorú použila, totiž môže v pokračovaní všetko zvrátiť a otočiť. Dokonca je kniha písaná štýlom, že keď sa nebudete pozastavovať nad vecami, ako ja, dokážete ju mať prečítanú za pár dní. Stránky ubúdajú pomerne rýchlo. Uznávam, že autorke sa podarilo vytvoriť aj naozaj "originálny" príbeh, či už to berieme z tej pozitívnej alebo negatívnej strany. Mafiánska romanca si asi pýta niektoré zvrátené scény, ale všetkého veľa škodí a tejto časti to uškodilo príliš. Osobne si myslím, že keby spojila pár sexuálnych scén, zápletky zo všetkých kníh, a trochu pridala aspoň nejakú morálnu hodnotu postavám, vydalo by to na jednu fakt dobrú knihu - námet je skvelý.

Na záver, za seba poviem, že na celej knihe by mi nevadili ani sexuálne scény, ale spôsob akým ich autorka prezentuje. Za nosnú linku svojich kníh považuje absolútnu degradáciu žien, a je jedno, že sa snaží hrdinku vykresliť, ako silnú ženu. Nie, nie je silná - neustále sa nechá ponižovať, stále čítame, ako si ju niekto "vzal" aj napriek tomu, že sa tomu bránila, všetko riešila alkoholom. Nemyslím si, že toto je typ hrdinky, s ktorou by sa mali ženy stotožňovať, aj keď pri čítaní niektorých extrémne pozitívnych recenzií, ktoré knihu prirovnávajú k rozprávke, o tom dosť pochybujem. Asi je naozaj niečo pravdy na tom, že niektoré ženy vzrušuje predstava, že sú znásilnené. U mňa je už toto hranica, ktorú neakceptujem - či vo filmoch, alebo v knihách, obzvlášť, keď sa z nich niekto snaží spraviť senzáciu a znižuje tak tento čin. Ale sex predáva, a pre tejto knihe aj kontroverzia, preto sa nečudujem, že je kniha Bestsellerom.

Nie, toto naozaj nie je v poriadku, a je smutné, že takúto hrdinku vytvorila práve žena, a ani sa nesnažila nijakým spôsobom tieto skutky odsúdiť, naopak, zľahčovala ich.

Nebudem Vás odhovárať od čítania, či kúpy tejto knihy. Práveže Vám odporúčam prečítať si ju, minimálne si utvoríte vlastný názor, maximálne si uvedomíte, kde je vaša prístupná hranica pre podobné scény.

Originálny názov: Ten dzień

Názov: Ten deň

Autor: Blanka Lipińska

Počet strán: 352

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055179292


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: