Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Rivali

09.11.2021

Tempo písania kníh Vi Keeland úprimne naozaj obdivujem, okrem svojich vlastných stíha písať knihy aj v spolupráci s inými autorkami a rozhodne je to vždy výborné čítanie.

Len nedávno sme mali možnosť prečítať si Nevhodné správanie a už nám priniesla ďalšiu knihu, tentokrát s názvom Rivali. Už z názvu je isté, že dej knihy sa bude odvíjať od nepriateľstva a rivality, a kto pozná štýl Vi vie aj to, ako táto rivalita nakoniec skončí.

Štýl a rukopis autorky je jej čitateľom veľmi dobre známy - pohľad oboch hlavných postáv, postupný prerod z nevraživosti na lásku sprevádzanú vášňou a silnou príťažlivosťou, ale tiež aj silné životné osudy minimálne jednej z postavy. V tejto knihe však Vi minimálne v jednom bode vybočila zo svojho zaužívaného štandardu a scény, ktoré sa väčšinou ocitnú za polovicou knihy vsunula už do prvých kapitol. A to je presne to, čo mi v tejto knihe trošku vadilo, pretože  tým pokazila tú správnu gradáciu a kniha zo začiatku na mňa pôsobila veľmi lacným dojmom, nevedela som sa tak vžiť do postáv, keďže ich správanie mi bolo úplne cudzie, ale našťastie - Vi všetko zachránila veľmi dôležitou "témou na pozadí".

V knihe Rivali sa stretávame so Sophiou a Westonom, ktorých rodiny zdedili rovnakú časť luxusného hotela Komtesa 49% podielom a 2% zdedila nezisková organizácia, ktorá sa rozhodla túto časť predať tomu, kto dá väčšiu ponuku. 51% podiel zaručí jeho majiteľovi väčšinu pri všetkých rozhodnutiach a zároveň je to malé víťazstvo v tomto dlhotrvajúcom spore, ktorí začali ešte starí otcovia hlavných hrdinov v časoch, keď spolu s pôvodnou majiteľkou tento hotel otvárali a budovali. A toto nepriateľstvo sa prenieslo aj medzi ostatných členov ich rodín. Sophiu a Westona však okrem nepriateľstva a nútenej spolupráce spája aj silná príťažlivosť, a tak po každej hádke skončia spolu v posteli, alebo aj niekde inde, no výsledok je vždy ten istý.

Obe postavy mali veľmi silné charaktery a osobne by som uvítala viac z pohľadu Westona, pretože jeho "príbeh" mi prišiel zaujímavejší. Sophia svojim správaním často vzbudzovala dojem, že Westona využíva len na uvoľnenie vlastnej frustrácie, úplne u nej chýbala sebaúcta a aj sebazaprenie, keď Westonovi stačilo povedať  pár slov, usmiať sa a už ju mal presne tam, kde chcel. Veľa čitateľov písalo, že sa im nepáčilo, že Sophia sa k Westonovi správala ako k handre, ale mne naopak prišlo, že ani ona si nevážila moc samú seba, keď vždy povolila. Weston naopak nevedel priamo povedať, čo k Sophii skutočne cíti, a tiež svoje city skrýval iba sa príťažlivosť a "schopnosť" uspokojiť ju. Aj keď v tejto rovine bola chémia medzi postavami silná, chýbala mi tu aj tá iskra v tej skutočnej láske. 

Našťastie, autorka do príbehu pridala opäť aj prekážky, ktoré je treba prekonať a priznám sa, asi od polovice ma kniha už naozaj bavila, pretože postavy nám konečne odhaľovali aj ich slabosti. A škoda, že zrovna takáto dôležitá téma dostala takéto "krytie". Tentokrát sa Vi zamerala na alkoholizmus spôsobený výčitkami, a tiež rodinnou traumou, veľmi sa mi páčilo ako autorka cez hlavnú postavu otvorila aj túto tému a tiež myšlienka, ktorú spomenula: "Alkoholizmus je choroba, nie charakterová črta, neurčuje tvoju osobnosť." A príbeh, ktorý sa za Westonom a jeho alkoholizmom skrýval je tiež na zamyslenie - dieťa potrebuje cítiť, že je chcené, milované, a nie je len náhradou za niekoho, pretože to v ňom znechá hlboké rany, ktoré ho v dospelosti privedú aj k takýmto činom.

Aj napriek "búrlivému" úvodu a správaniu postáv zo začiatku sa mi nakoniec kniha páčila. Zachránila to opäť raz "téma na pozadí", a vlastne to je dôvod prečo mám Vi rada. Kniha je výborná na odreagovanie, pokojné čítanie, nenechajte sa preto odradiť rýchlym spádom zo začiatku knihy. Čítajte ďalej a odhalíte príbeh dvoch zranených ľudí, ktorí nachádzajú opäť svoju hodnotu a vďaka láske nakoniec zakopú aj dlhoročnú rodinnú nevraživosť.

Originálny názov: The Rivals

Názov: Rivali

Autor: Vi Keeland

Počet strán: 328

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055179322


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: