Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Nevhodné správanie

19.09.2021

Milujem knihy od Vi Keeland. 

Áno, všetky sú klišoidné a všetci vieme, ako to v nich skončí. Ona spozná jeho, väčšinou playboya, alfasamca, ktorý sa nechce viazať, ale práve ona je tá, pri ktorej si uvedomí, že takto už žiť ďalej nechce. Kto má načítane knihy od Vi už pozná tejto jej typický vzorec správania hlavných postáv, a je preto ľahké predvídať, kam to smeruje.

No viac ako tieto romantické  konce mňa osobne baví príbeh odohrávajúci sa medzi týmto všetkým, a to autorka rozhodne vie. Nikdy presne neviete, aký príbeh z toho celého nakoniec vznikne, tu musím povedať, že Vi rozhodne neopakuje príbeh, naopak vždy si pre nás pripraví nový originálny dej, ktorý nenudí, dodá mu trochu tajomna, čiže celú knihu pátrame a dedukujeme, až nám vždy ku koncu odhalí, čo za tajomstvo postavy skrývajú. Vždy dokáže vymyslieť nové osudy hrdinov, novú traumu, či bolesť, s ktorou hrdinovia bojujú, a pre ktorú sa správajú tak, ako ich poznáme väčšinou zo začiatku knihy - buď príliš arogantne a nedostupne, alebo naopak sú príliš zranení a to ich brzdí v ďalšom kroku.

Podobne to bolo aj medzi Ireland a Grantom, hrdinami príbehu knihy Nevhodné správanie. Ireland  sa jedného dňa zobudí s opicou, ktorej dôvod je veľmi jasný no zároveň nespravodlivý.  Vyhodili ju z práce televíznej reportérky po tom, čo niekto nahlásil video zdieľané na sociálnej sieti, na ktorom behá hore bez po pláži. Vraj "nevhodné správanie", odporujúce dobrému menu televíznej spoločnosti, v ktorej je Ireland vyše 9 rokov zamestnaná. Na tom by aj niečo bolo, ibaže video bolo zdieľané jej kamarátkou na zamknutom profile a označený bol súkromný profil Ireland, ktorý je taktiež uzamknutý, a má tam len pár sledovateľov, čiže žiadne verejné pohoršenie nehrozí. Ireland tuší kto je za týmto podrazom, jej šéf, ktorý nevie zniesť jej úspechy a na jej miesto chce dosadiť mladučkú kolegyňu, od ktorej však pravdepodobne bude očakávať viac, ako mu Ireland dovolila. Cíti spravodlivú krivdu a tak ešte vo väčšom švungu napíše štipľavý email majiteľovi televízie. A tu prichádza na scénu Grant, ktorého tento svojský a drzý štýl zaujme a rozhodne sa Ireland odpísať. Táto výmena mailov je inak komická, Ireland si nedáva servítku pred ústa, a aj keď sa snaží napraviť škodu,, ktorú svojím opileckým emailom spôsobila, jej sarkazmus ju neopúšťa ani v jej slušnej verzii. Jej neoblomnosť zaberie a aj vďaka Grantovi získa svoju prácu späť. Ústredná téma knihy sa však nakoniec otočí a nedorozumenie s výpoveďou ide do úzadia, príbeh sa viac zameria na Granta, kedy spoznávame jeho tragický príbeh. A opäť je veľmi silný, emočný a hlavne originálny.

Kniha sa číta výborne, opäť sa strieda pohľad Ireland a Granta, a tak máme možnosť vidieť ich myšlienkové pochody z oboch strán, občas nás autorka prenesie aj do Grantovej minulosti, cez ktorú pochopíme jeho prítomnosť.  Obe postavy sú super - vtipné, milé, fandíte im. Žiaden toxický vzťah, on žiaden extrémny manipulátor, ktorý si musí dokazovať svoju mužnosť, ona žiadna puťka, ktorá sa ľutuje, ale naopak ide si za svojím a nebojí sa povedať svoj názor. Veľmi ma bavila aj postava Grantovho dedka, ktorý mal "gule".  A samozrejme, Vi opäť dala postavám na plecia ťarchu, ktorá dá príbehu tú správnu dávku záujmu, ale aj drámy

Jediné, čo musím knihe vytknúť je miestami nepozornosť pri preklade. Pár krát bola hlavná postava Ireland premenovaná na Irmu. Prvý krát som sa nad tým zasekla a chvíľu som aj váhala, či som nezabudla meno hlavnej hrdinky, musela som si to overiť pár kapitol vzad, skúšala som si skloňovať jej meno a nech som sa snažila, ako som chcela, z Ireland som Irmu spraviť nedokázala. Povedala som si, OK, chybička, ale keď sa to zopakovalo o pár riadkov neskôr už mi to prekážalo.

No je to naozaj minimálna chyba, ktorá ma síce vytrhla na chvíľu z kontextu, ale môj celkový dojem z knihy to nezmenilo. Vi je proste klasika, stávka na istotu, a keď hľadáte knihu vhodnú na oddych, s romantikou, zápletkou a trochou erotiky (musím povedať, že v tejto knihe jej nie je tak veľa, čo mne osobne nevadilo), je to kniha presne pre vás. Tým, že kapitoly sú krátke si tempo čítanie viete určiť sami - buď ju zhltnete za víkend, alebo si príbeh Ireland a Granta budete dávkovať postupne.

Originálny názov: Inappropriate

Názov: Nevhodné správanie

Autor: Vi Keeland

Počet strán: 320

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055177120


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: