Každý deň je príležitosť na úsmev! 

365 dní

26.09.2021

Kedy pre vás kniha prestáva byť "erotickým románom" a začína byť iba "senzácie chtivým prepadákom"

Nie, v žiadnom prípade si nedovolím o akejkoľvek knihe tvrdiť, že je to prepadák, ale ako čitateľ, ktorý má prečítané nejedno dielo z tohto žánru nemám rada, keď je z knihy cítiť maximálna túžba byť šokujúcim dielom a autorka na to využije práve sex. V knihe ide dej maximálne do úzadia a jeho nosnou témou sa stane iba to, kedy, kde a akým spôsobom si dvaja hrdinovia užívajú, inak povedané, stane sa z toho "bohapustá trtkačka", kedy aj ten najväčší pôžitkár zrazu pocíti nutnosť ísť na spoveď. 

Autoriek, ktoré píšu erotické romány je dnes veľmi veľa - za mnohé z nich spomeniem napríklad Vi Keeland, Elle Kennedy či Meghan March. O niektorých ich dielach som písala aj ja - napr. Nevhodné správanie, či séria Hriech. No na rozdiel od Blanky Lipinskej, tieto autorky dali svojím postavám charakter, príbeh, minulosť a tiež celý dej dokáže čitateľa obohatiť aj v inej rovine, ako len v alkohole, oblečení a v sexe. Kniha 365 dní vám dá, bohužiaľ. len toto, extrémne cítiť ako sa autorka snažila priblížiť k 50 odtieňom sivej, no bohužiaľ je to akoby ste si objednali príbeh Christiana a Anastazie na AliExpresse a prišiel vám v balíku Massimo s Laurou. A dej okolo toho je plytký ako jazierko v predzáhradke - v podstate sa točí stále okolo toho istého.

A pritom námet bol tak dobrý - taliansky mafián po vážnom zranení zazrel v kóme svoju vytúženú ženu a nevie na ňu prestať myslieť, až do momentu, kedy ju náhodne nestretne na letisku a nerozhodne sa ju uniesť. Dá jej 365 dní, počas ktorých mu bude robiť spoločnosť, dá jej všetko, čo bude chcieť a bude dúfať, že sa do neho zamiluje. Po roku sa rozhodne, či ostane alebo ju prepustí. Vymyslené to je naozaj výborne, skoro ako novodobá Kráska a Zviera, to by však nemohli v príbehu vystupovať Massimo a hlavne Laura, vlastne postavy by museli byť úplne iné, minimálne tá ženská.

Och, ako som tú ženu nemala rada, absolútne som ju nevedela pochopiť v ničom, v žiadnom jej konaní, Martin - jej ex - si môže gratulovať, že Massimo ju uniesol a tak ju nemusel mať na krku on. Egocentrická alkoholička, nerozhodná zlatokopka, ktorá naozaj príbeh neobohatila absolutne ničím, jej jediný príspevok do deja bol ten, že mala vagínu.  Sorry, not sorry. Celé jej správanie bolo ako z príručky pre zlatokopky - milujem ťa len keď ma zahrnieš drahými darmi, inak sa ťa bojím a neznášam ťa. V príbehu buď odpadávala, pila, alebo nakupovala. Minimálne 5 krát nám autorka pritom prízvukovala, aké má problémy so srdcom, ako by sa mala šetriť, no nie, Moët, a celkovo alkohol pila ako vodu, úplne nelogicky ním zapíjala aj silné lieky na srdce. Na jednej strane Massima nenávidela a len by ho fackala aby ju pustil, na druhej strane s ňou nebol 3 dni a už mu vyčítala, že s ňou nie je a uvedomovala si "ako veľmi jej chýba". Veď jasné, komu by nechýbal despotický únosca, ktorý bez zábran zastrelí človeka. Totálne nevyrovnaná hysterka, s ktorou sa nedokážete stotožniť aj keby ste si kompletne zmenili celú osobnosť. Ak mala byť Laura vzorom nezávislej a silnej ženy, tak to je potom zlý vtip, pretože bola presný opak - rozmaznané, nevyzreté decko, neverím že má 29 rokov, pretože jej správanie zodpovedalo 13 ročnej puberťáčke - dajte mi pokoj, ale zároveň mi všetko dovoľte. Výstup s náhlou zmenou image-u bez akéhokoľvek zjavného dôvodu to len dokazuje. Laura si celú dobu koledovala svojím správaním o facku, ale nie  rajcovnú od Massima, ale takú poriadnu výchovnú. 

Massimo, to je  prípad sám o sebe, no napriek tomu, že mal byť on tým negatívnym v tomto príbehu, som ho mala radšej ako ženskú hlavnú hrdinku. A to už je čo povedať, lebo ak by takáto postava toxického chlapa, ktorý sa k ženám doslova správal ako k handrám, bola v inej knihe, neznášala by som ju. Ten môže teraz ďakovať Laure, že je ešte toxickejšia, ako on. Chápem, že autorka ho potrebovala vykresliť, ako tvrdého nedostupného mafiána, no pri Laure vyznel ako vedúci charitatívneho tábora pre deti s poruchou správania. Mario Puzo sa musí v hrobe obracať, keď z autorského neba sleduje, ako je vykreslený tento knižný mafián. Jedinou normálnou postavou bol Domenico, a miestami Oľga. 

Interakcia medzi hlavnými postavami? Žiadna. Ešte pri prečítaní anotácie by som tomu aj verila, ale inak to autorka zabila už v prvých kapitolách, kedy mal Massimo potrebu "pretiahnuť" svoju vtedajšiu frajerku len čo pomyslel na Lauru - no to už mi je len oddaná láska. Laura tiež nevedela, čo chce - nenávidela ho, milovala ho, chcela ho, nechcela ho, túžila po ňom, potom sa jej nemohol dotknúť, on ju úplne v pohode v zápale amoku, ktorý ju pochytil zo strachu z lietania namiesto utešovania (hneď potom ako sa samozrejme po odpadnutí prebrala) radšej "vytrestal opaskom". A ako najlepšie žene dokážeš túžbu po nej a oddanosť? No jasné, pred jej očami donútiš inú ženu, aby ťa uspokojila, zatiaľ čo tvoja milovaná sa musí pozerať. A čo spraví každá žena? Samozrejme, poteší sa tomu, začne žiarliť a vlastne sa chce aj pridať. Čakali ste nejakú sebaúctu? Tak to si vezmite iné knihu.

Jedno treba autorke uznať, že fantáziu má výbornú, tie jej prirovnania a opisy niektorých scén ma niekedy nútili 3x si prečítať jednu vetu. Zneli síce krásne, kvetnato, ale logika im absolútne chýbala. "Vylíž - do sucha" . Wait? What? "Budem čakať, na tvoje povolenie" o dva riadky nižšie "Nevzpieraj sa maličká, budem si s tebou robiť, čo chcem", "asi vyzerám ako alkoholička, musím sa ovládať" nový odsek "znovu som sa opila, aby som nemala opicu" a to je len zlomok nezmyslov, ktoré samé o sebe vyzneli fajn, no ako celok tvorili zmesku náhodných nelogických viet, až máte pocit, že ich autorka pľula cez google generátor. Miestami som fakt ľutovala prekladateľa, hanbila som sa aj za neho, pretože toto prekladať asi sa stane alkoholička aj zo mňa.

Tento príbeh nemá žiadnu hĺbku, samozrejme okrem tej, ktorú autorka opisuje v súvislosti s Massimom a jeho chúťkami, nemá vás čím obohatiť. Dej je plytký ako jazierko v predzáhradke, a ak čakáte, že sa dozviete niečo z mafiánskeho prostredia, dostanete holé nič. Massimo by vo svete mafiánov neprežil ani deň. Maximálne vám dá inšpirácie na značky outfitov, ktoré však ak nemáte pri sebe sugar daddyho aj tak nemáte za čo kúpiť, spraví z vás prípadne alkoholika, alebo vám otupí všetky zmysly.

Po knihe som siahla hlavne preto, že som videla film, a osobne si vždy rada prečítam predlohu, no v tomto prípade by som sa zaobišla aj bez toho. Autorka chcela šokovať, to sa jej v konečnom dôsledku podarilo, chápem, prečo si to tvorcovia vybrali ako predlohu k filmu - sex v dnešnej dobe predáva, vidíme to aj na diele 50 odtieňov sivej. No tam sa mne osobne viacej páčili knihy práve preto, že Christian mal aspoň nejakú minulosť, ktorá sa postupne odhaľovala. V tomto diele sa odhalila maximálne hlavná hrdinka, a to častejšie ako by bolo únosné. Film bol lepší aspoň v tom, že bol sprevádzaný hudbou, krásnym prostredím a čuduj sa svete, nebol podľa mňa až tak vulgárny, ako táto kniha. Bol to však hit, sama som čakala na vydanie tejto knihy, no ostala som sklamaná. Blanka môže ďakovať tvorcom, že aj vďaka filmu z jej diela spravili bestseller a úplne chápem vydavateľstvo, že po tomto kúsku siahlo. U mňa to však, bohužiaľ, nezafungovalo. Mala som priveľké očakávania a po prečítaní pozitívnych recenzií som sa tešila ešte viac. A aj keď tieto recenzie osobne teraz nechápem, neznižujem ich, každý čaká od príbehu niečo iné, a u mňa asi niečo zlyhalo. 

Nebudem vám hovoriť, aby ste si knihu nekupovali, to že neočarila mňa neznamená, že vám sa nebude páčiť tiež, každý má rád iný žáner a páči sa mu niečo iné. Naopak, skúste si knihu prečítať, a spravte si svoj názor. Budem rada, ak sa potom podelíte so mnou o vaše postrehy. 

Ak nepotrebujete zložito prepletený dej, nemáte zrovna chuť pri knihe rozmýšľať a chcete naozaj úplne vypnúť, dajte knihe šancu a nenechajte sa mojou recenziou odradiť. Sama som zvedavá, čo prinesie druhá časť série. Ak v ničom inom, aspoň v tejto zvedavosti ma autorka udržala. 

Originálny názov: 365 dni

Názov: 365 dní

Autor: Blanka Lipinska

Počet strán: 320

Rok vydania: 2021

Väzba: e-book

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055177663


Originálna verzia obálky: