Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Zasnežené Vianoce

30.12.2023

Príjemný rodinný príbeh, v ktorom sa stretávame so sympatickou rodinou Millerovcov. Postavy majú niekedy pocit, že všetci všetko vedia a riešia za nich a oni nemajú kam uniknúť, no nakoniec zistia, že to je na rodine to najkrajšie.

Príbeh sledujeme očami viacerých postáv, pričom každá rieši svoje osobné vnútorné neistoty a odpovede na ne nájdu práve vtedy, keď sa rozhodnú o ne podeliť. Páčilo sa mi, že sme tak nahliadli do chodu celej rodiny a nesústredili sme sa len na jednu dvojicu. Tým, že každej postave bol venovaný čas a videli sme ich najskrytejšie obavy, sme si k nim mohli vybudovať lepší vzťah a viac sa vžiť do celého príbehu. Osobne som sa celú dobu cítila ako člen rodiny aj ja.

Lucy, marketingová kráľovná, je rozhodnutá zachrániť firmu, v ktorej pracuje a rozhodne sa na Vianoce prepadnúť potencionálneho klienta Rossa Millera u neho doma, no snehová kalamita a nečakané zranenie ju uväznia v dome jeho rodiny, kde po rokoch samoty nájde otvorenú náruč a aj niečo viac. Lucy mala svoje zranenia a sila rodiny Millerovcov ju v dobrom viackrát prevalcovala. Veľmi sa mi páčila jej húževnatosť a kreativita, ktorou sa chcela dostať do povedomia klienta a vždy o svojej práci hovorila s istotou. Ross mal problémy s otcom, ale ako sa nakoniec ukázalo, za všetko môže zlá komunikácia oboch strán. Úplne maličká minimálna výčitka ide k vzťahu tejto dvojice, akosi som nepostrehla, kde presne nastal ten zlom, keď sa do seba zaľúbili. Avšak vzhľadom na to, že celým príbehom sa nesie úplne iná hlavná téma, nevyrušovalo ma to a celá táto instalove zapadla do príbehu.

Alice, dokonalá doktorka, ktorá zisťuje, že vzťah si človek nedokáže nalinajkovať podľa svojich predstáv a občasné zlyhanie neznamená prehru. K porozumenie Alice som hľadala cestu dlhšie, pretože osobne sa s podobnými upätými postavami stotožňujem ťažšie, ako s tými bláznivejšími. Nechápte ma zle, vôbec nebola zlá, ale jej správanie, v ktorom zrkadlila svoje obavy ma občas zarazilo. Až keď sa začala otvárať viac do hĺbky a hľadať príčiny svojej neistoty dokázala som precítiť aj túto postavu. 

Clammie, najmladšia dcéra, ktorá toľko utekala pred vlastným srdcom až je rozhodnutá splniť si svoj sen nekonvenčným spôsobom, no pritom stačí neutekať pred ním, zastaviť sa, otvoriť ho a prijať jeho túžby. Clammie bola z postáv najzáhadnejšia, no smerovanie jej dejovej linky sa dá pri pozornom čítaní tiež odhadnúť. Nakoniec to je práve ona, kto sa nám postará a osudovú lásku aj so štipkou korenia. 

A napokon je tu Glenda, matka, ktorá miluje všetky svoje deti do takej miery, že z nej majú občas pocit nátlaku. Po tomto zistení pochybuje sama o sebe, o tom, či je dobrá matka, no šťastie jej detí je pre ňu vždy na prvom mieste. Rodičia si niekedy neuvedomujú, že ich "dobre mierené rady, podpichnutia a otázky" dokážu ich deti zraniť. Vždy je hlavne dôležité myslieť na to, že želania a priania rodičov nesmú byť povýšené nad šťastie detí. Práve to si musela uvedomiť aj Glenda, ktorá síce v dobrej vôli pobádala jej deti k životným posunom, no práve to ich uzatváralo ešte viac.

Nad nimi všetkými je nanna Jean, ktorá je úžasnou, prostorekou babkou, ktorej úprimnosť mi neraz zdvihla kútiky. Toto bola výborne napísaná postava a ja sa vždy, keď čítam o podobnej čipernej babičke, s ktorou majú vnúčatá takýto vrúcny vzťah rozcitliviem, pretože ja som toto nepoznala a nikdy som to nezažila. Nanna Jean bola vtipná, otvorená, na všetko mala svoj názor a nenechala sa obmedziť vekom. Videla aj neviditeľné, a aj keď tiež svoje vnúčatá podpichovala, nechávala im priestor na vlastné kroky. Príbeh veľmi obohatila.

Štýl autorky nemusím ani opisovať, kto ju pozná vie, že nebude sklamaný, pretože pri jej knihách si úplne oddýchnete. Nezaťažujú, ale vôbec nie sú plytké. Naopak, vždy do nich zakomponuje aj  odkazy, témy, myšlienky, ktoré určite rezonujú aj v nás. Medzi jej ďalšie zimné knihy patria napríklad Vianočný únik, či Svadba v decembri, ale odporúčam aj letnú knihu Dom na pláži. 

Úžasný príbeh, v ktorom zistíte, že láskavá a milujúca rodina je presne tej typ darčeka, ktorý chcete nájsť pod vianočným stromčekom. Sarah Morgan tieto vianočné príbehy jednoducho vie - vždy z nich ide pokoj, láska, prijatie, no nájdete v nich možno aj odpovede na vlastné obavy.

Za mňa 5⭐️.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MILUJÚ RODINNÉ PRÍBEHY.


Obsahové varovanie:

° zranenie po smrti blízkej osoby

Pozitíva knihy:

+ prostredie príbehu

+ postavy

+ štýl písania autorky

Negatíva knihy:

- príliš rýchla instalove, čo však vôbec nevplýva na celkový príbeh

Názov: Zasnežené Vianoce

Originálny názov: Snowed in for Christmas

Autor: Sarah Morgan

Počet strán: 38

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057304197


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: