Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Vianočný únik

25.12.2022

Ďalšia z kníh, ktorá síce nesie v sebe tématiku Vianoc, ale nie je tak úplne o Vianociach. Odohráva sa síce na Vianoce, no nie je o ich čare, ale napriek tomu však v sebe má krásnu myšlienku, ktorú by sme si mali pripomínať aj počas roka. A to, že základ akéhokoľvek vzťahu tvorí komunácia. A veruže v tejto knihe máme tých vzťahov dosť. Čítame o rodinných vzťahoch, priateľských vzťahoch, ale aj tých partnerských. 

Príbeh otvára Robyn, ktorú má na Vianoce prísť navštíviť jej stratená neter Christy. Stratená preto, pretože ju nevidela už skoro 30 rokov kvôli naštrbeným vzťahom s Christynou matkou, jej sestrou. Tá ju úplne odrezala od svojho života, no Christyn po jej smrti chce obnoviť vzťahy s dávno zabudnutou rodinou. Christy však okrem nervozity so stretnutia s tetou “rebelkou Robyn” rieši aj iné problémy, jej manželstvo so Sebom stráca iskru a jej priateľstvo s Alix, najlepšou priateľkou od detstva, tiež prechádza krízou dôvery kvôli dávnemu nedorozumeniu. 

Alix to cíti rovnako, vníma ako sa jej priateľka postupne vzdaľuje a obáva sa, že za to môže ona. Sama bojuje so svojimi obavami a strachom, že okrem toho, že stráca jedinú osobu v jej živote, ktorá ju má úprimne rada, pokúša sa uniknúť pred Zachom, najlepším priateľom Seba. Zasnežené Laponsko, kde býva Robyn však napriek okolitému snehu roztápa srdcia všetkých a dávno prenášané krivdy a nedorozumenia vybubľajú na povrch. Otvára sa tak nová príležitosť vykomunikovať si všetko, čo hlavným aktérom príbehu leží na srdci.

Aj keď kniha v sebe nesie atmosféru Vianoc, stavia nás predovšetkým pred otázku úprimnosti našich vzťahov. Sme naozaj otvorení a úprimní voči ľuďom, na ktorých nám záleží? Autorka predostrela viacero foriem vzťahov a na každom z nich prirodzene poukázala na nedorozumenia, ktoré môžu časom vzniknúť.

Vzťah Christyn  a Seba sa zameral na manželstvo, kedy manželia po rokoch môžu prestať vnímať svoje potreby a upadnú do rutiny spôsobenej každodennými problémami. Zrazu manželia zistia, že s úcty k tomu druhému zamlčiavajú svoje obavy, aby ho nezranili. Skrz Chrysti sa aj Robyn vyrovnáva so svojim naštrbeným vzťahom so sestrou, kvôli ktorému v podstate prišla o rodinu.

Alix a Zach naopak otvorili otázku partnerského vzťahu, najmä Alix sa kvôli vzťahu jej rodičov odmietala viazať. Nekomunikovala o svojich strachoch, uzatvárala ich do seba a snažila sa stále pôsobiť chladne. Za ľadovou stenou však bola ukrytá jemná žena, ktorá sa bála viazať. Vzťah s Christyn pre ňu predstavoval jedinú istotu v živote a po svadbe Christy so Sebom o ňu postupne prichádzala.

Práve vzťah týchto dvoch žien bol nosným pilierom celého príbehu. Aj napriek tomu že boli najlepšie priateľky, neboli k sebe úprimné a to naštrbilo ich vzťah. Autorka nám práve vďaka tejto dvojici ukázala, že úprimné priateľstvo je vzácnosť, no ani to najsilnejšie priateľstvo by nám nemalo zasahovať do vzťahov s partnerom, a ak sa tak stane, je nutné si všetko hneď vykomunikovať. Nevykomunikované nedorozumenia totiž potom pred sebou tlačíme, snažíme sa na ne zabudnúť, ale namiesto toho v sebe len živíme krivdu a prehlbujeme zranenie.

Občas som sa strácala vo vnútorných myšlienkach postáv, ale keď sa odkryli všetky skutočné obavy vedela som ich úplne pochopiť. Alix sa ťažko zmierovala s tým, že o svoju najlepšiu priateľku sa zrazu musú deliť, bála sa, že ju postupne úplne stratí, a Christyn naopak vyčítala Alix veci, ktoré si časom v hlave pospájala sama. 

Príbeh sa však čítal dobre, samozrejme romantická linka bola predvídateľná už od anotácie príbehu, ale to nič nemenilo na čtivosti príbehu. Atmosféru príbehu dotvárala krásne opísaná príroda, polárna žiara a aj občasné šibalstvá malej Holly, dcéry Christy a Seba, ktorá bola žiarivou výnimkou úprimnosti medzi dospelými, ktorí naopak úprimnosť skrývali za vlastnú zraniteľnosť.

Kapitoly sú primerane dlhé a striedajú sa v nich pohľady všetkých žien, preto máme možnosť nahliadnuť do hláv každej z nich. Každá sa na vzniknutý problém pozerá svojou optikou a nám to dáva ucelnejší pohľad na vzniknutú situáciu. Emócie autorka vystihla dôveryhodne, a keď sa postupne dostaneme k jadru celého problému, možno vám aj vypadne slzička. 

Posolstvo tohto vianočného príbehu je jasné, komunikujte, pretože základ akéhokoľvek vzťahu tvorí komunikácia! Komunikujte, ak sa vám niečo páči, ale aj keď sa vám niečo vo vzťahu nepáči. Pomenujte však svoje obavy priamo a nevyhýbajte sa podstate, pretože ak ich skrývate sa "dobré úmysly", tak ako to spravila Alix, vzíde z toho ešte väčšie nedorozumenie, ako priamo pomenované strachy. 

Knihe dávam 4⭐️ /5.

Ak sa vám kniha zapáči, určite siahnite aj po minuloročnej knihe od autorky Svadba v decembri.

Originálny názov: The Christmas Escape

Názov: Vianočný únik

Autor: Sarah Morgan

Počet strán: 336

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057302810


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: