Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Svadba v decembri

15.12.2021

Svadba sama o sebe je významná udalosť, ktorá sa nám spája predovšetkým s pozitívnymi emóciami. 
Aj zima, a mesiac december v nás vyvolávajú predovšetkým vianočné asociácie a s nimi spojené kľud a pohodu. 

Presne s takýmito emóciami a očakávaniami som išla aj do tejto knihy. Myslela som si, že to bude zimná, vianočná romantika vyšperkovaná snehovými vločkami a rozprávkovou krajinou, no veľmi som sa mýlila.

Áno, kniha je o láske, aj o čarovnej krajine, ale skrýva v sebe oveľa viac - veľmi silný odkaz, ako dôležité je byť úprimný nie len k sebe, ale aj k svojim najbližším, ako dôležitá je komunikácia nie len o tom dobrom, ale aj o tom zlom, nevyhýbať sa témam o pochybnostiach, bolestiach a obavách, ktoré často ovplyvňujú dôležité okamihy našich životov.  A okrem toho je tento príbeh aj jasnou lekciou, že v prvom rade je nutné upratať si vo vlastných vzťahoch a nezasahovať do vzťahov druhých ľudí, aj keď ich akokoľvek milujeme a myslíme si, že im tým pomáhame.

Rodina Whiteovcov trávi každý rok v rodičovskom dome, pri vianočných ozdobách, ktoré ich sprevádzajú každý rok. No tento rok si pre nich najmladšia dcéra Rosie pripraví prekvapenie, keď všetkým oznámi, že sa zasnúbila a na Vianoce sa chystá vydať za muža, ktorého pozná tri mesiace. je presvedčená, že robí správnu vec, pretože aj je rodičia sa vzali po krátkom vzťahu a sú spolu už vyše 30 rokov šťastní.  Netuší však, že len čo ona a jej staršia sestra Katie odišli z rodičovského domu, ich rodičia sa začali od seba vzďaľovať, až skončili v rozvodovom konaní. Najmä jej matka Maggie nechce svojej dcére prekaziť najšťastnejší deň jej života, preto presvedčí manžela, že je lepšie počkať a neoznámiť skutočnosť, že sa rozvádzajú svojim dcéram. Dohodnú sa, že budú naďalej hrať šťastných manželov, aby svadba dobre dopadla. Úplne iný názor na svadbu má Katie - ako staršia sestra má pocit, že svoju sestru pozná najlepšie a určite robí chybu. Vie, že Rosie býva impulzívna, veľmi rýchlo sa nadchne, no veľmi rýchlo ju aj nadšenie opúšťa. Je si istá, že je to len ďalší z neuvážených činov jej sestry, preto narozdiel od svojich rodičov odcestuje na Vianoce s úplne iným plánom - dokázať svojej sestre, že robí veľkú chybu a svadbu prekaziť. Navyše zmena prostredia jej padne vhod, po traumatizujúcom zážitku v práci na chirurgickej pohotovosti jej z práce dali voľno. aby sa spamätala a načerpala nové sily.

Či nakoniec svadba bude, ako sa rodina vysporiada so všetkými udalosťami, ktoré jej členov postrehli, a či je naozaj Rosie jediná, ktorá bude musieť bojovať o svoju lásku Vám neprezradím, začítajte sa do príbehu sami, verte mi, ani nebudete vedieť ako a budete na konci.

Postavy v príbehu si určite obľúbite - každá naša hrdinka má iné trápenie a spôsob, ako sa s ním vysporiadava. A aj keď predovšetkým Katie Vám bude určite zo začiatku liezť na nervy, dajte jej šancu, svoju neoblomnú tvár využíva len ako masku. No každá z postáv vás privedie k inej úvahe aj o sebe samej - do akej miery o sebe ako ženy pochybujeme, za ktoré veci sa v živote oplatí bojovať, kde je tá hranica, kedy už potrebujeme pomoc, či ako moc sú naše rozhodnutia ovplyvnené okolím alebo našimi citmi? 

Určite Vás čaká krásny príbeh o rodinných vzťahoch, kedy prehnaná starostlivosť a neúprimnosť otvoria v tejto rodine dlhotrvajúcu zamknutú komnatu a vypustia z nej všetko, pred čím jej členovia utekali. Zažijete rôzne podoby lásky - rodičovskú, sesterskú, partnerskú, ale aj tú manželskú. Každá z nich poukazuje na inú silnú stránku, ale aj slabosť, pred ktorou sa treba vo vzťahoch mať na pozore. Autorke sa podarilo prirodzenými dialógmi čitateľovi sprostredkovať silné a jasné posolstvá. Medzi moju najobľúbenejšiu vetu z tejto knihy bezpochyby patrí veta:  "Starať sa o niekoho a starať sa do niekoho je veľký rozdiel." Aká veľká pravda z nej ide. Nikto nevie, čo je pre Vás najlepšie, a aj keď sa Vás o tom bude snažiť presvedčiť a skrýva to za starostlivosť o vás, viete to len Vy, pretože Vy najlepšie poznáte svoje pocity. A presne o tomto je táto kniha.

Kniha vás prenesie do zasneženého Aspenu, a určite si prídete na svoje. Je v nej všetko - romantika, láska, trápenie, krízy. Je to ďalšia z kníh, ktorú určite odporúčam, nie len kvôli krásnej obálke, zimnému obdobiu, ale hlavne kvôli myšlienkam, ktoré v sebe ukrýva a hlavne teraz pred Vianocami nám ukáže, čo je v skutočnosti dôležité - mať úprimné a zdravé vzťahy.

Originálny názov: Wedding in December

Názov: Svadba v decembri

Autor: Sarah Morgan

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057301615


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: