Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Dom na pláži

25.09.2023

Sarah Morgan sa mi ako autorka už osvedčila, jej príbehy a celkovo štýl písania mi úplne vyhovuje. Výnimkou nebola ani kniha Dom na pláži, v ktorej som si len potvrdila jej kvality.

Aj keď svojou titulkou môže kniha navodzovať dojem, že ide o čisto letné čítanie, nenechajte sa pomýliť, Kniha je vhodná do akéhokoľvek obdobia. Veď kto by sa nechcel preniesť na súkromnú pláž k oceánu aj teraz na jeseň? Navyše, kniha vôbec nerieši tému, ktorá by sa dala považovať za letnú.

Joanna práve raňajkovala, keď v televízii zazrela správu o nehode, pri ktorej zomrel je ex-manžel Cliff. Oveľa viac ako jeho smrť ju však šokoval pohľad na osobu, ktorá s ním sedela v aute. Keďže jej ex ju dlhé roky ich vzťahu verejne podvádzal, neprekvapilo ju, že v aute nebol sám, ale skôr to, s kým tam bol. 

Ashley, mladá osemnásťročná žena, ktorá ostala nečakane tehotná nemala v pláne dostať sa na oči verejnosti takýmto spôsobom, vlastne sa tam nechcela dostať vôbec. Chcela len zabezpečiť svojmu dieťaťu istoty, tak, ako sa to snaží každá matka. Nechcela spôsobiť nehodu a už vôbec nechcela ostať na všetko sama.

A keď to celé sleduje z iného miesta Mel, opäť ju prepadnú pochybnosti o tom, čo sa stalo v minulosti, keď sa jej najlepšia kamarátka Joanna rozhodla zo dňa na deň utiecť z jej rodného mesta a začať život s mužom, ktorého tragická smrť v prítomnosti mladej ženy teraz svieti vo všetkým médiách. Stále jej chýbajú odpovede na mnohé otázky, a asi je na čase, aby sa táto záhada navždy uzavrela.

Každá postava bola úplne iná, ale svojim spôsobom bola každá v príbehu dôležitá, Joanna a Ashley nám ukázali krásne prepojenie priateľstva dvoch generácii, pričom mnohí čitatelia možno tomuto spojeniu zo začiatku nepochopia. Ako je možné, že po tom, čo spravil Cliff Joanne dokáže k Ashley zaujať takýto postoj? No autorka nám týmto spojením krásne ukázala vyrovnanosť jednej ženy, ktorá neprenáša hriechy a krivdy spôsobené jej na druhých ľudí, ktorí za to nemôžu. Joanna mi ako postava veľmi sadla, aj keď by sa mohla zdať miestami rezignovaná. Nakoniec však aj ona pochopila, že nemá dovoliť druhým ľuďom, aby sa kvôli nim obmedzovala a neužívala si svoj život. Ashley naopak bola na svoj vek veľmi vyzrelá. Autorka sa venovala aj tomu, aby nám vysvetlila jej dospievanie a pochopili sme tak, prečo má zo svojho stavu také obavy, no myslím, že do života Joanny vstúpila v správnu chvíľu. Obe si dokázali navzájom pomôcť a obohatiť svoje životy. Mel sa popri nich trochu viezla, ale tiež zohrávala dôležitú úlohu v minulosti Joanny. Práve na jej postave sme videli, že ak má priateľstvo naozaj pevné základy, nedokážete úplne spáliť mosty, a na konkrétnej osobe vám bude vždy špeciálnym spôsobom záležať. Pohľady postáv sa striedali, čím sme mali možnosť pochopiť zmýšľanie a obavy každej z nich.

Romantická linka bola príjemná, nenásilná, aj keď ku koncu na môj vkus presladená. Nevnímala som ju však ako hlavnú tému knihy, tá bola jednoznačne ukázaná v pevnom priateľskom spojení spomínaných žien, ktoré sa dokázali posunúť z osobných bolestí a byť si navzájom oporou a darom. Toto všetko navyše autorka obohatila bohatými myšlienkami, ktoré stoja za zamyslenie. 

Prostredie, ktoré si autorka zvolila bolo výborné. Sama by som chcela dom na samote pri pláži, obkolesený len útesmi, so súkromným vstupom na pláž, ktorá by bola iba moja. Aj keď autorka nezahlcovala čitateľa zbytočnými opismi, presne som si vedela vybaviť dom, či kaviareň, v ktorých sa postavy pohybovali. K tomu všetkému aj obyvatelia prímorského mestečka, v ktorom Joanna vyrastala boli úžasní a z príbehu bolo cítiť veľkú komunitu, ktorá ju podržala a neotočila sa jej chrbtom, 

Príbeh nie je len o troch ženách, ktoré sa snažia prispôsobiť novým okolnostiam, ale je predovšetkým o silnom a hlbokom priateľstve, rodičovskej láske, ktorá vie byť tiež neistá. Je príbehom o silnej komunite a odpustení. nájdení sebahodnoty a uvedomení si, že každý si zaslúži byť milovaný.

A tiež aj o bulvárnom pekle, do ktorého sa viete dostať, aj keď o to vôbec nestojíte. Za mňa veľmi dobrá kniha. Príjemná, nenásilná, s myšlienkami na zamyslenie, ktorá navyše nehrá príliš na city. Opisy a úvahy sú vyvážené s dialógmi, postavy dozrievajú, robia chyby, no aj ich naprávajú. Príbeh určite odporúčam. 

4,5⭐️ /5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ CHUŤ NA PRÍJEMNÚ ROMANTIKU, KTORÁ  VŠAK NIE JE V PRÍBEHU NA PRVOM MIESTE, A TÝM, KTORÍ RADI ČÍTAJÚ O KRÁSNYCH PRIATEĽSTVÁCH.


Obsahové varovanie:

° smrť postavy

° neplodnosť

° šikana zo strany nevlastnej matky

Pozitíva knihy:

+ príjemná atmosféra počas celého príbehu

+ nenásilná romantická linka

Negatíva knihy:

- zbytočne presladený koniec

Originálny názov: Beach House Summer

Názov: Dom na pláži

Autor: Sarah Morgan

Počet strán: 368

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba (čítaná e-kniha)

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057303480


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: