Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Origin

06.05.2022

Dovolím si tvrdiť, že séria Lux je presne jedna z tých sérii, pri ktorej si čitateľ môže všimnúť  zlepšenie a posun vpred.

Zatiaľ čo prvá časť série, Obsidián, bola skôr zoznamovacou, a autorka sa v nej výrazne inšpirovala sériou Twilight, druhá časť Ónyx bola na môj vkus mizéria a zatiaľ sa javí, ako najslabšia časť série, v tretej časti Opál sa dej výrazne posunul vpred a séria sa stala pre čitateľa zaujímavejšou. V štvrtej časti, ktorá je predposlednou knihou v pentalógii, sa autorke podarilo zachovať napätie z predošlej časti a čitateľa držala takmer stále v napätí, čo sa bude diať. Dala priestor aj novým postavám, či niektoré, ktoré spomínala v minulých častiach len okrajovo, zatiahla viac do deja a navyše si uchovala aj strhujúci záver, ktorý môže napokon v poslednej časti otočiť celú sériu o 180°.

Predchádzajúca časť skončila zvratom, kedy sa v nebezpečenstve a priamom ohrození života ocitla Katy. V predchádzajúcej recenzii som dúfala, že nám tento krok zabezpečí presunutie deja priamo do centra Deadulusu a ukáže nám jej fungovanie, a že autorka to využije na oddelené pohľady postáv. Naplnili sa obe moje želania, pretože tentokrát je hrozba reálna, a Katy sa zmocnila práve tajná vládna organizácia Deadalus, ktorá má za úlohu skúmať hybridov a Luxov. Dawsonovi a Bethany sa podarilo uniknúť, ale za cenu Katy. Vôbec prvý krát sú v začiatkoch knihy hlavné postavy od seba oddelené, čo autorka naozaj využila a príbeh nám predkladá z oboch pohľadov. Myslím, že práve tento krok knihu posunul výrazne vpred. Úprimne, neviem, či by som zvládla ďalšie dve knihy v hlave Katy, pretože jej myšlienkové pochody ma občas nútia chytiť sa za hlavu. 

Na druhej strane musím uznať, že aj jej postava prešla výraznou zmenou. Z upišťaného a neznesiteľného dievčaťa sa konečne mení na rozmýšľajúcu bytosť, ktorá sa nespráva, ako nerozhodná pubertiačka, ktorej keď do očí poviete "Mám ťa rád" začne vás presviedčať, že to tak určite nie je. Ak je tu však jedna vec, ktorá je nemenná, je to jej nepochopiteľná schopnosť všetko všetkým vyčítať z očí a až pričasto autorka pri nej spomína spojenie "vtedy mi to došlo". Miestami ma to doslova nútilo pretočiť očami (ktovie čo by mi z nich pri tom vyčítala Katy). 

Daemon sa nemení, ten je stále taký istý. Vtipný, horkokrvný, tvrdohlavý. ochotný pre Katy otočiť celý svet hore nohami. Niekedy ma síce už irituje tá jeho neopísateľná dokonalosť, ktorú stále všetkým vyhadzuje na oči, ale je to súčasť jeho povahy. 

Veľmi ma potešilo, že autorka sa rozhodla vrátiť späť tú typickú Dee, ktorú poznáme z prvej časti knihy. Už ju prešiel smútok a opäť sa teší zo života. Tiež postava Luca, s ktorou sme sa stretli v tretej časti výrazne zvyšuje kvalitu celej série, a tentokrát aj postava Archera priniesla príjemné oživenie deja. Veľmi dúfam, že s nami živí a zdraví doputujú do úspešného konca série. Zvrat, ktorý nastal v jednej postave, s ktorou sa stretávame od prvej časti, a ktorá doteraz pôsobila dôveryhodným dojmom mňa osobne nijako neprekvapil. Túto postavu nemám rada už od prvej časti, a podozrievala som ju už dávno, takže jej koncu som sa úprimne potešila. 

Táto časť bola rozhodne prepracovanejšia, krvavejšia a miestami nechutnejšia, ako tie predošlé. Z toho však môžeme vyčítať, že sa už blížime naozaj k záveru série, a tak aj obete, ktoré je potrebné priniesť musia byť väčšie a nečakanejšie. Každý sa musí niečoho vzdať, aj keď je to občas veľmi bolestivé. Sama som zvedavá, ako to autorka uzavrie, pretože na konci knihy rozohrala celkom nečakanú partiu, z ktorej som vyčítala, že jedinou možnosťou na výhru bude spojiť sa s doterajším úhlavným nepriateľom. Knihe dávam 4,5⭐️/5, čo je znak toho, že naozaj sa každá kniha zlepšuje. Nebudem vám hovoriť, či si knihu máte prečítať alebo nie. Je to predposledná časť série, bez toho, aby ste si prečítali predošlé 3 z nej nebudete mať nič, takže ak vás séria zaujala, určite siahnite po jej prvej časti. Ak vám medzičasom séria prestala baviť, určite jej dajte šancu, pretože dej aj vyzretosť autorky sa každou časťou zlepšuje.

Originálny názov: Origin

Názov: Origin

Autor: Jennifer L. Armentrout

Počet strán: 358

Rok vydania: 2020

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788089761647