Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ónyx

03.12.2021

Prvá časť série Lux, s názvom Obsidián, mi kniha v mnohom prišla veľmi podobná Twilightu, a preto som sa celkom obávala toho, kam to autorka poženie v druhej časti. 

V rýchlosti pripomeniem, že ide o knihu s mimozemšťanmi, no nie je to žiadne sci-fi, ide o klasickú young adult sériu, len teda hlavný hrdina nie je tak obyčajný človek, pretože občas svieti. Musím uznať, že v tejto časti tých podobností bolo už oveľa menej, aj keď hrozba okolo Ministerstva, ktoré drží kontrolu nad Luxami, mi trošku prišla ako hrozba Volturiovcov, no na druhú stranu, zápletku treba, takže niečo podobné sa dalo čakať. Ale teda ak čakáte, že niečo sa začne diať už v úvodnej časti knihy, tak ako tomu nasvedčoval koniec prvej časti, sklamem vás, na akciu si totižto budete musieť počkať aspoň 200 strán

Toľko strán totiž autorka venovala rozpoltenej osobnosti hlavnej hrdinky Katy, pri ktorej som mala pocit, že si celú dobu trhá okvetné lístky margarétky a spieva si do toho pesničku Ľúbi ma, neľúbi ma. Bolo totiž unavujúce čítať, ako sa jej hlavný hrdina Daemon snaží dokázať, že ju má naozaj rád, záleží mu na nej a chráni ju a ona vždy tvrdila, že to tak určite nie je a sú len očarovaní. Katy spravila vždy všetko opačne a miestami máte chuť ju prefackať a neviete vlastne za čo skôr - či za neustále presviedčanie všetkých naokolo, že s Daemonom o nič nejde, či za jej neustálu potrebu zahovárať, nehovoriť pravdu, či obraciať sa chrbtom ku všetkým, ktorí jej boli dovtedy blízki. Tak, ako sa mi v prvej knihe postava Katy páčila pre jej sarkazmus a pohotové reakcie, tak mi prišla v tejto časti doslova neznesiteľná a priala som si, aby bola radšej ticho.

Situáciu naozaj zachraňuje hlavný hrdina, ktorý dostal trošku viac priestoru, a obdivovala som ho, že hlavnú hrdinku neposlal viac krát do teplých krajín, Až ku koncu knihy, sa konečne Katy spamätala, zrazu akoby autorka pochopila, že čitateľovu pozornosť stráca a všetko nabralo rýchly spád, kedy ste nestíhali sledovať, čo všetko sa zrazu deje, až sme prišli k záveru, ktorý si priam pýta ďalšiu kapitolu, no vy otočíte stranu a tam poďakovanie. 

Celý dej obohatili aj nové postavy, pri ktorých polemizujete, čo sú vlastne zač a istú dobu máte pocit, že okrem Daemona a jeho rodiny v tejto knihe snáď nie je ani jedna pozitívna postava.

Geniálny ťah autorky v závere knihy, otvorený dej a tiež prísľub, že sa schyľuje k niečomu veľkému, čo už nebude len o láske teenagerov,  vás tak donúti siahnuť po ďalšej časti a mne neostáva nič iné, len počkať kým sa ku mne v štafete dostane. 

Originálny názov: Onyx

Názov: Ónyx

Autor: Jennifer L. Armentroutová

Počet strán: 392

Rok vydania: 2019

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788089761531