Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Opál

11.02.2022

Séria o mimozemšťanovi Daemonovi a jeho ľudskej láske Katy pokračuje v tretej  časti série Lux. 

Zatiaľ čo v prvej často Obsidián sme sa s postavami zoznamovali, druhá časť Ónyx nám určila zápletku, tretia časť je skôr pasívnejšou časťou série, ktorá je zameraná skôr na plánovanie a stratégie, aj keď na konci príbehu nám opäť autorka dožičila akciu a drámu. 

Aj keď druhá časť ma až tak nenadchla, musím uznať, že táto časť vylepšila renomé série a opäť nás posunula ďalej. Katy už nebola taká otravná a súca na facku, autorka nás nezaťažovala jej neúnavnými výhovorkami a nerozhodnosťou, a celkovo sa jej charakter posunul k prijateľnejšej verzii. Konečne nepochybovala o každom Daemonovm kroku, neotravovala neustálymi vnútornými monológmi, či ju má alebo nemá rád, ale viac sa autorka zamerala na jej vlastnosť pomôcť blízkym aj za cenu spolčenia sa s nepriateľom. Vďaka tomu, že tentokrát nevsadila len na Katy a jej osobné drámy, ale oveľa viac zahrnula do deja aj vedľajšie postavy a ich trápenia, či emócie, príbeh zaujme oveľa viac. Preto nemáte pocit, že čítate pubertálny denníček, ale konečne vám autorka ukáže z príbehu viac a tiež vo vás otvorí viaceré otázky, ktoré dúfam zodpovie v ďalších častiach, veľa vecí sa totiž otvorilo a ostalo nedokončených, čo poskytlo priestor do rozširovania spojenectiev, akcií, konfliktov a bojov.  

Autorka dopriala priestor nie len Daemonovi a jeho bratovi Dawsonovi, ale tiež Dee, ktorá si prechádzala náročným obdobím po smrti jej drahého. Tiež nás čakala nová postava v podobe teenagera Luca, ktorý podľa mňa ešte zamotá dej. Tiež si nemyslím, že je nutné vyťahovať zo záhrobia zdanlivo mŕtve postavy, ktoré pre samotný dej nemajú žiadny zmysel a ich oživenie v podobe 5 riadkov neprinesie do príbehu nič nové v tejto knihe to boli dve takéto postavy. 

Autorka neostala nič dlžná svojej povesti a najväčšiu akciu zasadila do posledných kapitol, čo jej samozrejme nemôžeme vyčítať, pretože tak čitateľa udrží v očakávaní ďalšej časti. . Kniha skončila zaujímavo, pretože do zdanlivo neriešiteľnej situácie sa dostala práve hlavná hrdinka a naši zaľúbenci sa tak ocitli na dvoch rozličných miestach. A aj keď vieme, že v tých problémoch pravdepodobne dlho nezostane, môžeme aspoň očakávať, že možno nazrieme aj do sveta tajnej vládnej organizácie Deadalusu. A úprimne, dúfam, že budeme mať možnosť aj vďaka tomu čítať príbeh aj z pohľadu Daemona. 

Jediné, čo ma v knihe vyrušovalo, ale môže to byť spôsobené aj prekladom, bolo neustále opakovanie fráz "v tom mi to došlo", "vtedy mi to napadlo", kedy Katy v priebehu sekundy dokázala vyriešiť dilemy, ktoré sa riešia už dlhšie.  A častokrát to "poznanie" prišlo úplne z ničoho nič, nelogicky, ale zároveň bolo pre pokračovanie príbehu dôležité.

Za mňa tentokrát 4⭐️/5, séria sa zlepšuje, dospieva, zamotáva sa, a teším sa na motanice, ktoré nás ešte čakajú.

Originálny názov: Opál

Názov: Opal

Autor: Jennifer L. Armentroutová

Počet strán: 388

Rok vydania: 2020

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788089761609