Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Obsidián

14.04.2021

Veríte na mimozemšťanov?👽 Alebo radšej žijete s nohami aj myšlienkami na zemi?

Téma mimozemšťanov je veľmi populárna hlavne v konšpiračných kruhoch, a preto som bola veľmi zvedavá, ako sa s touto témou pohrá autorka v knihe Obsidián. Či si úplne uletí do galaxie, alebo naopak, príbeh bude stále v  pozemskej rovine nášho chápania.

Hneď v úvode poviem, že som sa perfektne zabavila, v knihe vôbec nieje téma mimozemšťanov podaná ako niečo extrémne nadpozemské, dokonca nečakajte ani žiadnych zelených mužíčkov, kruhy v obilí, či veľké hlavy, kedy si už aj vy poviete, že toto by už nedala ani agentka Scullyiová z Aktov X. Ide o typickú YA fantasy romantiku, kedy sa dievča od susedov stretne s chlapcom od vedľa, z ktorého sa však tak trochu vykľuje mimozemšťan s nadprirodzenými schopnosťami, a ktorému samozrejme hrozí nebezpečenstvo.

Príbeh začína jednoducho, Katy sa s jej mamou presťahuje do nového mesta, aby spoločne začali žiť nový život po smrti jej otca. Nikdy nepatrila k extrovertom, napriek tomu jej mama chce, aby si v novom meste našla nových kamarátov. Pre pokoj v rodine sa ide Katy spýtať na cestu do obchodu jej susedov, ktorí by mali byť približne v jej veku, a otvorí jej nie veľmi priateľský, no zato veľmi pekný Daemon. Našťastie Daemon má skvelú sestru Dee, ktorá sa s Katy spriatelí a trávia spolu skoro všetok voľný čas. A tu začína pomerne predvídateľný príbeh dvoch ľudí, ktorí sa navzájom doťahujú, tvária sa, že sa neznášajú no napriek tomu spolu zažívajú rôzne udalosti od tých bezpečných po tie menej bezpečné. Pri jednej život ohrozujúcej situácii, kedy Daemon Katy zachráni schopnosťami mimo ľudskej sily sa Katy dozvie pravdu - Daemon aj Dee pochádzajú z planéty Lux, vzdialenej tisíce svetelných rokov od Zeme, ich planéta bola zničená a im hrozí smrť. A teraz, keďže toto tajomstvo vie aj Katy hrozí nebezpečenstvo aj jej.... ako to ďalej pokračovalo si viete predstaviť, a keďže toto bola prvá kniha série, príbeh Katy a Daemona bude určite zaujímavo pokračovať aj v ďalších 4 knihách.

Čo však musím povedať je to, že všetci milovníci Twilight ságy si určite prídu na svoje, lenže práve tu nastal u mňa problém. Ako som povedala, kniha bola napísaná výborne, chémia medzi postavami bola perfektná a na sarkazme hlavnej hrdinky som sa fakt bavila, pretože jej humor mi bol veľmi blízky, ale...

.Ale bolo to miestami až extrémne podobné Twilightu - porozprávajme sa v lese, zachránim ťa pred autom kedy náhodou odhalím svoje schopnosti, musíš uchovať naše tajomstvo, tvárim sa, že ťa nenávidím, aby som ťa od seba odohnal,  som tichá šedá myška a ty si najkrajší chalan na škole, obetujem sa za teba, aby si ty žil aj keď ma budú chcieť z pomsty zabiť...atď... zvyšné diely si chcem prečítať už len z toho titulu, aby som zistila, či to naďalej "kopíruje" Twilight alebo sa to vyvinie nakoniec inak.

Za veľké plus považujem pár kapitol aj z pohľadu hlavného hrdinu, kľudne by som ich privítala viac, a tiež ukážku z druhej časti, ktorá vás prinúti zabezpečiť si druhú knihu, pretože budete chcieť vedieť, ako to dopadne. Už hneď na začiatku sa to totiž začne pekne zamotávať.

Na záver poviem, že kniha je písaná veľmi dobre, pútavo a kapitoly sú vždy ukončené tak, aby Vás prinútili číta´t ďalej. Perfektne sa aj zabavíte na sarkastickom doťahovaní a kniha skrýva aj pekné myšlienky. Kniha je skôr pre teengerov, ale to nič nemení na tom, že vás bude baviť tak, či tak. Dá sa pri nej totiž výborne oddýchnuť a v konečnom dôsledku sa dá prehliadnuť aj fakt, že je to podobné najznámejšej upírskej ságe.

Originálny názov: Obsidian

Názov: Obsidián

Autor: Jennifer L. Armentroutová

Počet strán: 360

Rok vydania: 2019

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788089761395