Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Malé vinárstvo v Provensálsku

16.07.2022

Príjemná romantika, ktorá Vás priam navedie k tomu, aby ste si ju užili s vychladeným vínom v ruke.

Hlavná hrdinka Ava práve prežíva životnú krízu, kedy sa jej zo dňa na deň začne rútiť všetko, čo pre ňu doteraz predstavovalo istotu. Zistí, že jej manžel nie je na pracovnej ceste, ale schováva sa pred veriteľmi, ktorým dlží nemalú čiastku peňazí. Dlží však aj bankám a prídu tak o dom. Do toho ju zo všetkého začne obviňovať rozmaznaná dcéra, a ani sexistický šéf jej zrovna na nálade nepridáva. Po tom všetkom skončí v hosťovskej izbe u svojej najlepšej kamarátky, a rozmýšľa, kam ďalej so životom. 

Jedného dňa však Ava dostane list, ktorý sa k nej dostane po smrti jej milovaného dedka, ktorého však pre rodinné spory nevidela tridsať rokov. Nevie, čo môže od listu očakávať, no aké je jej prekvapenie, keď sa dozvie, že starý otec jej zanechal celé vinárstvo. Ava nemá čo stratiť, aj aj keď potrebuje najprv nakopnúť, rozhodne sa ísť si malebné vinárstvo aspoň pozrieť. Na jej prekvapenie a zdesenie zároveň však objaví polorozpadnutú budovu, zničené vinice a po úspešnom vinárstve, ktoré získavalo ceny za preslávené ružové víno už nezostalo skoro nič. Len dvaja bývalý zamestnanci. Ava sa nachádza pred ťažkým rozhodnutím - predá vinicu developerom, alebo sa na žiadosť zamestnancov rozhodne opäť vinárstvo postaviť na nohy? A tak čítame krásny príbeh o tom, ako jedna žena postaví na nohy nie len malé vinárstvo, ale predovšetkým objaví aj stratený kúsok seba samej.

A presne to je to, čo ma na celom príbehu bavilo. Príbeh je pomerne klišeovitý, ale osobne mám veľmi rada knihy, ktoré sú postavené na znovuobjavení svojej podstaty, zvlášť keď s tým súvisí aj plnenie si svojho detského sna. Ava mala v ceste mnoho prekážok, od arogantnej konkurencie, cez počasie, až po vlastnú rodinu, no na druhej strane tu boli aj ľudia, ktorí je na jej neľahkej ceste sprevádzali, učili ju opäť milovať samú seba, užívať si krásy obyčajného dňa a hlavne v ňu verili.

Samozrejme, čo by to bolo za príbeh zasadený do prostredia romantických viníc, keby v ňom nebola láska. Tu si autorka vybrala pomerne nekonvenčnú cestu, a ako romantický príbeh si zvolila lásku medzi ľuďmi s vekovým rozdielom. Ava, zrelá štyridsiatnička, sa zahľadí totiž do mladého čašníka Jacquesa, ktorého snom je naučiť sa robiť víno. Ponúkne mu teda možnosť pomáhať a učiť sa priamo v jej vinárstve, no popri práci sa medzi nimi vyvinie aj milostný vzťah, a aj keď sa Ava tomu spočiatku bráni, predsa len, Jacques je vekovo bližší k jej dcére, napokon sa tomuto citu poddá. 

V príbehu máme aj mierne drámy, či už medzi Avou a Jacquesom, alebo medzi jej bývalým manželom, či konkurenciou, no čitateľa to nenudí. Príbeh je písaný tak jednoducho, že si ho dokážete vychutnať a nemusíte sa pri čítaní strachovať o budúcnosť našich hrdinov. Príjemné prostredie vás naplno vtiahne a vy priam budete mať chuť otvoriť si vychladené rosé, sadnúť si k západu slnka a užívať si tento príbeh. Postavy sú sympatické a samozrejme, aj keď budete mať chuť občas Avinho bývalého, či jej dcéru vyfackať, v príbehu tvoria len odrobinku. Sú to najmä priatelia, ktorí dopĺňajú Avin príbeh a vy sa budete tešiť, že život jej konečne do cesty privial aj dobrých ľudí. Hlavne teda ženské kamarátky sa správajú konečne tak, ako by sa mali - nezávidia, naopak, snažia sa z nej vytiahnuť to najlepšie, čo v nej je, a naplno ju podporujú. 

Pomedzi kapitoly z prítomnosti autorka občas vsunula aj kapitoly z minulosti, z Avinho detstva,  a postupne nám rozpletala dôvod odlúčenia od starkého. Bolo to príjemné odbočenie od hlavnej témy, ktorá dokonca v závere priniesla to naozajstné prekvapenie. Možno mi bolo trošku ľúto, že väčšina vzťahov tu bola načrtnutá len tak povrchovo, ale v konečnom dôsledku mi to nevadilo, pretože sa z toho aspoň nestal psychologický román, ale ostalo to v rovine príjemného romantického príbehu, kedy čitateľ nepotrebuje dostať hĺbkové analýzy vzťahov.

Najviac na celom príbehu sa mi však nepáčila romantická linka, či samotný dej, ale to, čo autorka skryla za toto všetko. A to hlavne odkaz, že je dôležité veriť v seba samého, vo svoje sny, a že skutočne žiť môžete začat kedykoľvek. Netreba počúvať depresívne reči o tom, ako nám už utiekol vlak, a ako je už na veci neskoro. Chcete sa začať učiť na gitare? Začnite! Chcete sa naučiť tancovať? Začnite! Ava si myslela, že jej život je v troskách, no napokon v sebe objavila to, čo v nej stereotypný život pochoval - lásku k vínu a jeho chutiam. Až keď urobila rozhodnutie otvoriť sa príležitosti, ktorá sa jej naskytla začala byť skutočne šťastná. Aj keď už mala za sebou jedno nevydarené manželstvo a rozbité vzťahy s dcérou, ktoré sa aj vďaka jej znovuobjavenému sebavedomiu napravili. A na to netreba zabúdať, šťastie si nás raz nájde a nikdy nie je neskoro byť šťastný. Knihe dávam 4⭐️/5 a odporúčam ju všetkým milovníkom vína, románov a tiež filmu Dobrý ročník, nepochybujem o tom, že autorka sa inšpirovala práve týmto filmom.

Kniha vyšla v edícii Za láskou, v ktorej sme už mali možnosť čítať príbehy:

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí, kde na vás čaká príbeh o žene, ktorá kúpila malebné kníhkupectvo, v ktorom viedla hlboké rozhovory so svojimi zákazníkmi o knihách.
Za láskou do Paríža, kde sa z malého predsavzatia spoznať chute všetkých francúzskych syrov napokon zrodila láska.
Deň, keď sme sa stretli, kde spoznáte a precítite dojemný príbeh dvoch ľudí, ktorí na svoju lásku čakali veľmi dlho.


Originálny názov: The Little Vineyard in Provence

Názov: Malé vinárstvo v Provensálsku

Autor: Ruth Kelly

Počet strán: 360

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Metafora - Grada

ISBN: 9788080903107


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: