Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí

19.03.2021

Čítali ste niekedy knihu, ktorá Vám pohladila dušu?

Ja mám takých kníh doma viac -  Malého princa, väčšinu kníh od Coelha a najnovšie sa k nim pridala aj kniha Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí.

Táto kniha nemá krásnu len obálku, ale túto pozitivitu a krásu ukrýva aj vo svojom vnútri v podobe krátkych príbehov, ktoré v sebe nesú dôležité posolstvá a navyše vždy začínajú krásnou ilustráciou. Dej sa odohráva v malom francúzskom mestečku Uzés, ktorého fotky Vám určite odporúčam pozrieť si na internete, pretože kniha presne vystihuje atmosféru tohto mesta. 

Natália, učiteľka literatúry, sa so svojim manželom rozhodne presťahovať z rušného Paríža práve do mestečka Uzés, v ktorom nájde pokoj a aj nový zmysel života. Odkúpi totiž malé kníhkupectvo na Bylinkovom námestí, v okolí ktorého sú malé kaviarničky, cez deň je plné turistov a taktiež na ňom bývajú farmárske trhy. Vďaka všetkým týmto faktorom sa stretáva so zaujímavými ľuďmi, z ktorých sa mnohí z nich stanú jej priateľmi - Natália im vždy rada a ochotne pomôže vybrať si knihu, ktorú práve potrebujú, alebo ktorá by ich mohla inšpirovať. Samotná hlavná hrdinka však miestami navodzuje dojem nevyrovnanej osoby, preto sa  nedajte odradiť.

Tak sa postupne aj my máme možnosť stretnúť s viacerými zaujímavými osobnosťami, ktoré podľa mňa v určitej miere nesieme v sebe všetci. Mladé dievča Cloé, ktoré vďaka knihám konečne zažije pocit slobody a oslobodenie sa od prísnej matky, Jacquesom, ktorý peši putuje naprieč krajinami a nikdy so sebou neberie viac vecí, ako skutočne potrebuje, Filipom, ktorý vďaka knihám precestuje celý svet, Bastien, ktorý aj samotnú Natáliu postaví pred situácie, ktoré boli dovtedy pre ňu neznáme, či rehoľná sestra Veronika, ktorá práve Natálii ukáže, čo je pravé šťastie. A takto by som mohla pokračovať ďalej...

V každom príbehu je množstvo myšlienok na zamyslenie, kniha je písaná skôr ako úvaha nad rôznymi témami, ktoré žijeme alebo nás môžu stretnúť. Priznám sa, niekedy sa autor zamotal a Natáliine myšlienky som nebola schopná uchopiť na jedno prečítanie - pôsobilo to miestami až "ezotericky". Práve to je dôvod, prečo sa určite ku knihe vrátim, pretože v sebe skrýva toľko posolstva, ktoré nie sme podľa mňa schopní poňať na prvé prečítanie. 

Čo však oceňujem najviac a nad čím som sa pri knihe aj často zamýšľala je fakt, ako autor niekedy až neuveriteľne zachytil ženské myšlienky a ženský pohľad na svet. Viackrát som sa pristihla pri tom, že pochybujem o tom, či to skutočne písal chlap. Tak presvedčivá kniha to bola.

Kniha o knihách - čo viac si môže knihomoľ želať? V diele sa tiež stretneme s viacerými knižnými dielami, vždy sú vyznačené a vďaka tomu, v akom príbehu sa vyskytujú preto hneď viete, čomu sa venujú. Ako bonus, všetky tieto knihy sú na konci spísané a  zhrnuté, takže sa k zoznamu môžete kedykoľvek rýchlo vrátiť a nemusíte opätovne hľadať v knihe. Aj keď je pravda, že väčšinu z nich po slovensky nenájdete. Musím však tiež povedať, že knihu skôr pochopí človek ,ktorý už niečo prežil, nie som si istá, či zaujme aj mladších čitateľov.

Ak práve nechcete čítať romantické chuťovku, hororové príbehy či drámy, alebo nemáte chuť pátrať po vrahovi, naopak hľadáte skutočnú pohodu, táto kniha je podľa mňa to, čo hľadáte - sadnúť si, preniesť sa do Uzés a rozjímať nad vetami.

Originálny názov: La libraire de la place aux Herbes

Názov: Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí

Autor: Eric de Kermel

Počet strán: 272

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Metafora

ISBN: 9788080901295