Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Za láskou do Paríža

19.07.2021

Román o malebných parížskych uličkách, útulných kaviarňach, lahodom syre a ľúbostnom trojuholníku. 

Presne toto nám sľubuje text na obálke knihy, a za seba môžem povedať, že som dostala toto všetko, a ešte oveľa viac. Pridal sa k tomu pokoj, harmónia a celkový dobrý pocit z knihy, a ešte aj neodolateľná chuť na syr.

Hlavnou postavou knihy mala byť rozprávačka príbehu Ella, ale podľa mňa mohla túto pozíciu kľudne prenechať syru, ktorý sa tu vyskytoval skoro v každej dôležitej situácii, a vďaka nemu napokon Ella objavila nie len svoju hodnotu, sebaúctu, ale aj lásku. 29- ročná Austrálčanka totiž namiesto zásnubného prsteňa dostane rýchly rozchod, a rozhodne sa preto zbaliť kufre a ísť skúsiť načerpať novú energiu do Paríža. Aj keď jej motivácia spočiatku nie je zamilovať sa, ale je ukrytá v syroch a jeho chutiach, samozrejme. ako správna žena sa zapletie s prvým fešákom, ktorý jej pomotá hlavu - Gastonom.

Priznám sa, hneď mi v hlave blikla kontrolka, pretože toto meno mi ihneď evokovalo negatívnu postavu z Krásky a zvieraťa, a neviem, či to bol  zámer samotnej autorky, ale ani jeho charakter od toho nemal ďaleko. Ako sa dalo čakať, vykľul sa z neho presne ten typ, s ktorým sa radšej budete fotiť, ako udržiavať vzťah. Samozrejme, pochopí to aj Ella, a nakoniec to skončí presne tak, ako sme všetci tušili a šťastie, lásku a aj pochopenie pre svoju vášeň v syroch nájde v obyčajnom mužovi

Za láskou do Paríža je klasická romantika, pri čítaní ktorej hneď viete, aký bude úvod, jadro a aj záver, ale nevadí vám to, pretože jediné, čo si chcete z tohto čítania odniesť je relax. Dej knihy je veľmi predvídateľný, pripomína sériu Romantické úteky od Julie Caplin (Kaviareň v Kodani, Pekáreň v Brooklyne), ale rozdiel medzi týmito knihami je ten, že nevenuje toľko pozornosti opisu a spoznávaniu samotného Paríža, ale smeruje ju už k spomínanému syru, vzťahom a uvedomeniu si vlastnej hodnoty hlavnej postavy. Miestami mi to pripomínalo aj seriál Emily in Paris, hlavne založením instragramu o syrovej výzve, ktorú sa Ella podujala splniť a vymyslela ju spolu so svojím obľúbeným predavačom syrov Sergeom.

No nevadilo mi to, pretože kniha mi dala presne to, čo som v tejto letnej chvíli hľadala - oddych, kľud, žiadna dráma. Kniha prináša presne ten typ príbehu, ktorý chcete čítať na dovolenke s vyloženými nohami pri bazéne, a v ruke pri tom držať pohár vychladeného sektu. Nemusíte pri ňom pretáčať netrpezlivo stránky, čo bude nasledovať, ani zažívať infarkty myokardu pri šokujúcom zvrate, či smrti vašej obľúbenej postavy. A ak sa rozhodnete ísť si počas čítania zaplávať, knihu v pokoji zatvoríte a po návrate pokračujete presne tam, kde ste skončili, pričom vám vôbec nič neutieklo.

Pridanou hodnotou knihy sú aj informácie o syroch, ktoré sa počas čítania dozviete. Vôbec som netušila, že Francúzi majú vyše 365 druhov syra, a že každý jeden má svoj jedinečný príbeh či legendu. A tie chute, ktoré boli opísané v knihe, to je orgazmus. Odkedy som prečítala túto knihu, môj pohľad na syrové dobroty sa úplne zmenil. Okrem toho sa naučíte aj nejaké nové francúzske frázy, a keď vám raz v zápale vášne nejaký Francúz povie Je t´aime biene budete vedieť, že mu neodpoviete Je t´aime. 

A nakoniec spomeniem krásnu obálku a celkovú grafiku knihy - nádherné spracovanie, ktoré už len pri pohľade na knihu a intro k jednotlivým kapitolám pohladí dušu a navodí tú správnu atmosféru.

Od knihy Za láskou do Paríža nečakajte drámu, hlboké posolstvá či myšlienky, ani žiadne fantastické svety. Dostanete však ničím nerušenú chvíľu, pri ktorej proste STE a užívate si prítomný moment so všetkým, čo sa v danej chvíli ponúka. A presne tento pocit, si zaslúžime všetci.

Originálny názov: Fromage à Trois: Paris. Love. Cheese.

Názov: Za láskou do Paríža

Autor: Victoria Brownlee

Počet strán: 344

Rok vydania: 2021

Väzba: e-book

Vydavateľstvo: Metafora (Grada)

ISBN: 9788080901905


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: