Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Deň, keď sme sa stretli

31.12.2021

Čo všetko ste stihli za posledných 12 rokov?

U mňa práve vtedy začala dospelosť, zmaturovala som, úspešne som doštudovala vysokú školu, po ktorej som stihla žiť chvíľu v zahraničí, vrátiť sa späť domov, prejsť si viacerými prácami, pár krát sa zosypať, dať sa znovu dokopy, rozísť sa a znovu sa zaľúbiť. 12 rokov, to je aj obdobie, ktoré je obsiahnuté v tomto príbehu plnom vnútorných bojov, bolesti, ale aj silnej lásky. 

Stephanie a Jamie sa náhodne stretávajú na umeleckom kurze, no po pár hodinách strávených spolu vedia, že ich stretnutie nebolo náhodné, ale do ich životov práve zasiahol osud. "Svoj osud stretneš na ceste, ktorú si si vybral preto, aby si sa mu vyhol"- citát, ktorý sa nesie celou knihou a dokonale vystihuje jej podstatu. Obaja totiž cítia, že práve našli tú svoju povestnú osudovú spriaznenú dušu, no po úžasnom víkende sa obaja musia vrátiť späť- ona k svojmu snúbencovi a on k svojej manželke

Áno, čítate dobre. Kniha v sebe totiž nesie veľmi chúlostivú a citlivú tému nevery, a aj keď konanie postáv budete možno odsudzovať, časom pochopíte, že láska medzi nimi je tak silný cit, ktorý aj napriek tomu, že sa tomu obaja bránia a nechcú ublížiť nikomu, v nich prebúdza život. A práve preto uzavrú dohodu, že sa stretnú iba raz za rok, na jeden deň, v ktorom si dovolia byť naplno šťastní. No dá sa takto fungovať dlhodobo? Predsa len, nie len my sami sa meníme, ale menia sa aj ľudia a okolnosti okolo nás. Stephanie aj Jamie si čoraz viac začnú uvedomovať, že im už nevyhovuje ich doterajší život, že sú uväznení v nešťastných vzťahoch, ktoré si zo začiatku zidealizovali a prehliadali rôzne príznaky odlišnosti, ktoré so svojimi partnermi majú a v dlhodobom horizonte predstavujú neprekonateľné rozdiely.

Príbeh nás stavia pred rôzne otázky- je správne zotrvávať v nefungujúcich vzťahoch, aj keď nás robia nešťastnými? Naozaj človeku stačí byť šťastný iba jeden krát za rok len preto, aby iného nezranil? Sme povinní plniť vo vzťahu očakávania druhých aj za cenu vlastného nešťastia? A do akej miery ovplyvňujú naše traumy, detstvo a bolesť, ktorú v sebe nesieme naše vzťahy? Okrem toho vás príbehom budú sprevádzať emotívne skladby, či vôňa farieb a čerstvo pokresleného plátna. 

A záver, ten vás poláme na drobné kúsky, aj keď som s nim nebola naplo stotožnená. Nemyslím si, že po tom všetkom, čo postavy spolu prežili si zaslúžili takýto koniec. Ale aj tu nám autorka ponúka priestor na úvahu - čo by bolo, keby sa postavy rozhodli svoj životný osud zmeniť skôr? Naozaj netreba čakať na svoje šťastie a myslieť si, že sa dostaví samo, niekedy mu treba pomôcť, obzvlášť, keď vidíme, že v živote tápeme a uberá sa nechceným smerom. Samozrejme tým nenavádzam na zmenu partnerov, či neveru, no tu boli ich vzťahy vykreslené naozaj nešťastne - úplne nepochopenie, frustrácia, žiadna podpora v plnení vlastných snov, prehnané očakávania od partnera - akoby sa vlastne ani nepoznali a vhupli do manželstiev bez toho, aby poznali svoje vízie. Krásny, miestami "rozprávkový" príbeh, ktorý však otvára reálnu tému, trošku s nádychom melanchólie, k tomu úžasné myšlienky a sympatickí hlavní hrdinovia, ktorým aj napriek situácii, ktorú prežívajú fandíte, Vás určite nenechá chladným. 

Kniha má krásne spracované prechody medzi jednotlivými časťami, kedy okrem jasne pomenovanej časti deja cez pieseň vás poteší aj krásna ilustrácia. Číta sa ľahko, a keď jej venujete plnú pozornosť aj napriek hrúbke ju budete mať prečítanú pomerne rýchlo. Môže sa zdať, že 12 rokov je naozaj dlhá doba na úplné ponorenie sa do príbehu, ale autorka to zvládla na výbornú a vždy v krátkosti cez postavu prerozprávala čo zásadné sa za tú dobu udialo v živote konkrétnej postavy. Členenie je dátumové, takže sa v príbehu dá orientovať. Vďaka striedaniu pohľadov oboch aktérov máte možnosť vidieť ich vzťah a vnútorné boje do väčšej hĺbky, čo si určite tento príbeh žiada. Naozaj silná téma, ktorú autorka otvára sa totiž nedá prebehnúť len tak. 

Osobne si však myslím, že kniha je už pre skúsenejšieho čitateľa, a hlavne pre niekoho, kto si už v živote čo-to prežil. Či už nešťastnú lásku, sklamania, alebo dôležité rozhodnutia, pretože inak nedokážete naplno pochopiť konanie postáv. Nemyslím si, že teenager dokáže naplno poňať dilemy, ktoré sa v príbehu otvárajú, a to nechcem nikomu krivdiť. Jednoducho sú knihy, na ktoré treba dospieť, podobne ako knihy, z ktorých človek vyrastie. Sama som mala niekedy morálnu dilemu, čo je ok a čo by som asi robila inak, nie len z pohľadu hlavných hrdinov, ale aj ich partnerov. Zamýšľala som nad tým a ponúkalo mi to priestor zamyslieť sa aj nad sebou a očakávaniami, ktoré mám od života, či budúceho životného partnera aj ja.

Originálny názov: The Day We Met

Názov: Deň. keď sme sa stretli

Autor: Roxie Cooper

Počet strán: 400

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080902483


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: