Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Zlo

04.11.2022

Knihu Zlo som registrovala už dlhšie, ale dostala som sa k nej až vďaka voľnému pokračovaniu, knihe Dobro, ktorá vyšlo nedávno.  A keďže ma bavia knihy, ktoré objasňujú rôzne motívy ľudí páchať zlo, prišiel jej čas. No narozdiel od kníh Psychológia sériových vrahov, Psychológia masových vrahov, či Opravdové zločiny, ktoré som už mala možnosť čítať, táto kniha bola iná. Zatiaľ čo prvé dve menované boli spracované odbornejšie, tretia menovaná bolo skôr bulvárne rozoberanie známych prípadov, kniha Zlo je priamou analýzou páchateľov súdnym znalcom, ktorý mal za úlohu vypracovať posudky na súdne pojednávania. Veľmi dôležitá úloha, pretože na základe jeho posudkov súd rozhodoval o väzbe, možnosti nápravy a vedel lepšie pochopiť pohnútky obžalovaných.

Kniha Zlo v sebe nesie autorove spomienky z reálnych prípadov na Slovensku, s ktorými sa ako súdny znalec stretol počas svojho pôsobenia. Mal možnosť byť aktívne zapojený do analýz najväčších prípadov z našej histórie, a kto sa trošku zaujíma o život v tejto krajine väčšinu prípadov aj pozná, no priznám sa, niektoré boli novinkou aj pre mňa. O to desivejšie je čítanie, pretože ako autor podotkol: "Za istých okolností sa môže stať vrahom každý z nás," a po dočítaní tejto knihy tomu uveríte, na niektorých ľudí by ste to totiž v živote netipovali.

Autor sa v knihe úplne vyhol súdeniu obžalovaných/odsúdených a neuvádzal nad nimi verdikty, či sú vinní alebo nevinní. Jeho hĺbkové analýzy spočívali v odhalení osobnosti daného obžalovaného, ale aj obete, na základe ktorej vedel vypracovať posudok, do akej miery bol obžalovaný schopný daný skutok spáchať. Postupne nám predstavil ich rodinné anamnézy, možné pohnútky k ich činom, ale aj ich intelekt, či hodnotenie a uvedomenie si daného činu. Zatiaľ čo niektorí ho priamo priznali, iní do poslednej chvíle odmietali svoju vinu.  Podľa jeho rozprávania však pochopíte, že definícia vraha sa nedá presne určiť. Nevieme definovať či je podpriemerne inteligentný vyrastajúci v rodine bez otca, alebo naopak nadpriemerne inteligentný z kompletnej rodiny, či je vrah psychiatrický pacient, ktorý si svoj čin neuvedomuje, alebo naopak na prvý pohľad nevinná žena, ktorá koná premyslene a strategicky. Môže to byť naozaj hocikto, pretože agresiu nesie v sebe každý, to, ako ju necháme v sebe rásť je už následkom viacerých faktorov.  "Deti výskajú od nadšenia, keď Tom ovalí Jerryho panvicou po hlave. Dospeláci slastne vzdychajú pri dobrom boxerskom údere či tvrdom bodyčeku. Starší ľudia pohoršene šomrú nad skazenosťou sveta, ale vášnivo čítajú krvou nasýtený bulvár či sledujú kriminoviny v televízii." 

Každý jeden príbeh je písaný veľmi pútavo, a autor používa aj odborné výrazy, ktoré však nie sú mätúce. Všetko sa dá z kontextu pochopiť, a pri čítaní máte pocit, že počúvate plynulé rozprávanie autora. Niektoré prípady mnou otriasli, najmä tie, ktoré som už zachytila a poznala z médií, no vždy boli podané bulvárne a spôsobom, ktorý prinesie čo najväčšiu senzáciu. Nie je to tak dávno, čo trojica mladých chalanov naplánovala vraždu taxikára, pre nich úplne neznámeho človeka. Okolnosti tohto prípadu ma šokovali, to, že si ho pripravovali do zošitov z biológie, a primárnym činom ani nebola vražda, ale prepadnutie McDonaldu. No čítame aj o najznámejšom bossovi podsvetia Mikulášovi Č., z ktorého dnes média robia celebritu a mne až tuhne krv v žilách, keď si predstavím, čo by sa mohlo diať, keby dostal podmienečné prepustenie. Pri niektorých analyzovaných bohužiaľ nemal možnosť rozprávať sa s nimi osobne, ako napríklad s naším prvým kanibalom, ale čerpal a vychádzal iba z rozhovorov, zdokumentovanej komunikácie, alebo z vyšetrovania polície. Napriek tomu jeho závery boli vierohodné a obhájené veľmi dobre. 

Knihu určite odporúčam každému, koho zaujíma ľudská psychika a pohnútky človeka k podobným činom, no nepotrebuje k tomu štúdie a grafy. Je skôr pre laickú verejnosť, ale práve to jej dodáva exkluzivitu, pretože je písaná zrozumiteľne a pochopí ju naozaj každý. Ak sa však zamyslíme nad jej obsahom, obleje vás studený pot, pretože príbehy sú autentické, niečo podobné sa  v podstate môže stať každému z nás. Je útla, ale čas prečítania záleží aj od schopnosti vášho žalúdka zvládať ťažké témy. Osobne by som prijala aj pokračovanie, pretože na Slovensku sa, bohužiaľ, od jej vydania stalo ešte veľa ohavných činov, pri ktorých by bolo zaujímavé vedieť  podobné širšie súvislosti a hĺbkové analýzy páchateľov. Taká analýza mladej Judity, či chlapcov, ktorí zabili bezdomovca len preto, aby vedeli, aké je to zabiť totiž  otvárajú nové obzory a možné definície páchateľov.

Knihe dávam 5⭐️ /5.

Názov: Zlo

Autor: Anton Heretik

Počet strán: 184

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055142654


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR a KNÍHKUPECTVU BUX.SK


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: