Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Psychológia masových vrahov

30.06.2022

Nepoznám človeka, ktorý by nezachytil v poslednej dobe narastajúci počet streľby s dôsledkom väčšieho počtu obetí, najmä v USA.

Novinka Psychológia masových vrahov, ktorá priamo nadväzuje na knihu Psychológia sériových vrahov sa už podľa názvu zameriava tentokrát na vraždy masové. Je hrozné, že vôbec takéto knihy vznikajú, nie je to jednoduché čítanie, nie to ešte keď si človek predstaví, že obe sú vytvorené na základe vedeckého skúmania a dlhodobého zbierania materiálov. Autor už v úvode opisuje, aká psychicky náročná bola práca na takejto knihe. Nie je to totiž len také obyčajné spísanie príbehov, ktoré baštia po senzácii, ale keďže v sebe nesie názov Psychológia je nám jasné, že zahŕňa hlboké ponorenie sa do "najtemnejšej hlbiny ľudskej duše a určitú formu sebadeštruktívneho masochizmu." To sú priamo slová autora. 

Na začiatku knihy autor v krátkosti zhrnie rozdiely medzi vrahmi masovými, záchvatovými a sériovými. Tieto poznatky sú nám známe už z prvej knihy, no padlo vhod si ich pripomenúť. Najviac sa mi zafixoval rozdiel medzi tým, že zatiaľ čo sériový vrah vraždí v tajnosti, a odhalený byť nechce, vrah masový väčšinou túži po sláve za každú cenu. Preto im nerobí problém hneď po útoku sa zabiť, pretože vedia, že už sa o nich bude hovoriť. Myslím, že väčšina z nás doteraz masové vraždenie vnímala iba v súvislosti so streľbami, či s teroristickými útokmi. Sama som zažila obdobie teroristických útokov v Londýne v roku 2017,  na vlastné oči som videla paniku, ktorú masové vraždenie dodávkami, ktoré vrážali do ľudí vyvolalo, odpisovala som na správy rodine a kamarátom, že som v poriadku a v danom momente som sa na moste nenachádzala. Dnes naozaj neviete, kedy sa čo udeje. No autor nám zhrnul aj iné subtypy masových vrážd, ako napr. vojny gangov, genocídy, a osobne som sa prvýkrát stretla s pojmom politicída. Doteraz som ho neregistrovala.

Autor sa tiež drží svojho prehľadného spracovania knihy, ktoré je zhrnuté v jednotlivých kapitolách, Po základných definíciách a pojmoch nás čaká hneď zaujímavá kapitola o mýtoch a fenoménoch masového vraha, kedy nám predstavil 4 mýtusy, osobne ma najviac zaujal mýtus o strelných zbraniach, ktorý som si hneď preniesla aj do dnešných dní, kedy sledujeme búrlivé reakcie z USA a snahe obmedziť ich predaj. Ostala som v šoku, keď som si prečítala o tom, ako sa tento boj o reštrikciu zbraní začal už v roku 1989 po tom, ako istý muž po útoku v Kalifornii v škole postrelil 34 dní a 5 zabil. S otvorenými ústami som čítala, ako ľudia čakali do roku 2004, kedy sa skončia zákazy predaja, organizácie si vytvorili vlastné výskumy, aby preukázali, že zákaz nemal žiaden vplyv na používanie zbraní. Obchod so zbraňami bol totiž veľmi výnosný. Demokratická Amerika napokon skončila tak, že podľa ich ústavy má každý právo na vlastnú obranu a tak dnes to už štatisticky vychádza tak, že na každého obyvateľa, či ide o deti alebo starcov, vychádza jedna zbraň.

Pri psychicky labilnom jedincovi to je priam voľná vstupenka na použite zbrane na verejnosti  a tak sa dostávame k masovým vraždám. ktorých sme v posledných rokoch svedkami. Autor celú jednu kapitolu venuje aj komplexom, ktoré útočníkov definujú, najznámejší je asi mesiášsky komplex, ktorý sa spája napríklad aj so samotným Hitlerom, o ktorom už vieme, že preferoval čistú rasu. Dočítali sme sa však aj o dvoch protipóloch. kedy spúšťačom môže byť komplex menejcennosti a na druhej strane aj komplex nadradenosti. 

Celá jedna kapitola sa venuje práve streľbám na školách, no okrem všeobecného profilu útočníka sa autor zameral aj na to, čo treba v prípade takéhoto útoku robiť, opísal stratégiu RUN-HIDE-FIGHT, ktorú som už zachytila, no bolo fajn si ju pripomenúť, aj keď dúfam, že ju nikdy nebudem musieť použiť.

Upriamila by som pozornosť na kapitolu, ktorá sa venuje príčinám vzniku masových vrahov, a nikoho neprekvapí ak spomeniem, že medzi ne patrí aj vzrastajúce násilie v médiách. Dnes neprejde deň, kedy by sme nečítali o vraždách, streľbách, či iných násilnostiach. No často príčinu tvoria predovšetkým psychické problémy - schizofrénia, bipolárna porucha, ale aj narcizmus. Je preto dôležité všímať si akékoľvek zmeny správania u ľudí, ktorými sa obklopujeme.

Opäť si pre nás autor pripravil príklady masových vrážd, najznámejší novodobý masový vrah je momentálne pravdepodobne Breivik, to meno vám je určite známe, no medzi najväčších vrahov v histórii patria každému známe mená Mao Ce-tung, Stalin a Hitler.

Ku koncu knihy si autor pripravil aj kapitoly, ktoré nesúvisia priamo iba s masovými vraždami, ale sú veľmi zaujímavé. Venuje sa napríklad tomu, prečo niektoré ženy fascinujú sérioví či masoví vrahovia, no tiež napodobiteľom fiktívnych príbehov a skutočných vrahov. Je hrozné, že človek sa inšpiruje, či už v seriály alebo na základe už nejakého uskutočneného zločinu. Poznáte seriál Dexter? Tak aj ten bol vo viacerých prípadoch použitý ako predloha k vražde. Čo ma však zarazilo a nikdy som si to neuvedomila je príbeh "vražednej masky" z hororu Vreskot. Do dnes stretávam autá, ktoré ju majú na sedadle spolujazdca, alebo počas Halloweenu si ju ľudia dávajú ako súčasť kostýmu. Vedeli ste, že samotná maska je inšpirovaná obrazom Edvarda Muncha "Vreskot" a scenár filmu bol inšpirovaný skutočným sériovým vrahom z prostredia univerzitnéko kampusu? Napokon sa samotnou maskou inšpiroval ďalší vrah, ktorý ju použil ako svoju výbavu pri vražde susedky. Hrozné, ako sa niektoré veci uzavrú a dajú do pohybu, ak sa spoja viaceré faktory, a medzi nimi je aj labilný jedinec.

Je však smutné, že v jednej veci už teraz autorove slová neplatia. Kniha bola napísaná v roku 2015, vtedy autor uviedol: "...súčasný svet zažíva, čo sa týka vrážd a zločinov proti ľudskosti, jedno z najpokojnejších období vo svojej histórii..." Dnes vieme, že to neplatí, masové vraždenie sa okrem spomínaných strelieb na amerických školách opäť dostáva aj do roviny vojnovej, kedy ľudia masovo zomierajú za politické ciele. 

Nedokážem povedať, že "kniha sa mi páčila", no nie preto, lebo by bola nezaujímavá, ale príde mi cynické hovoriť o tom, či sa mi páči čítať o vrahoch. No kniha je spracovaná výborne, oslovila ma dokonca viac, ako prvá časť. Autor používal aj prehľadné grafiky, kedy percentuálne porovnával napríklad zastúpenie pohlaví pri masových vraždách, či ich výskyt v rôznych štátoch. Tak, ako prvá časť, aj táto je spracovaná aj pre širšie okolie, je zrozumiteľná a autor nepoužíva príliš komplikovaný jazyk, a ak náhodou príde k termínu, ktorý je pre čitateľa nejasný vysvetlí ho. Za mňa určite knihu odporúčam, a dávam jej 5⭐️/5.

Originálny názov: Psychologie masových vrahů

Názov: Psychológia masových vrahov

Autor: Andrej Drbohlav

Počet strán: 312

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080902797


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: