Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Opravdové zločiny

01.01.2022

Poznáte podcast Opravdové zločiny? 

Ja som tento podcast registrovala, ale naplno som sa do neho započúvala až po prečítaní knihy od jednej z tvorkýň menovaného podcastu, pretože ma veľmi zaujal štýl, akým bola kniha písaná a podobný štýl som preto očakávala aj v podcaste, a mala som pravdu.

Kniha nesie rovnomerný názov, ako podcast - Opravdové zločiny, zákulisí a detaily nejzásadnejších světových případú. V knihe nájdete samozrejme aj prípady, ktoré sú v podcaste, no predsa len čítať to čierne na bielom je trošku iný zážitok. Kniha je písaná veľmi čitateľným spôsobom, povedala by som pohodovým, aj keď k téme knihy sa tento výraz moc nehodí. Nezahrnie vás však veľa neznámych názvov, či lekárskych správ, a v porovnaní napríklad s knihou Psychológia sériových vrahov je oveľa zrozumitelnejšia pre laika, pretože neobsahuje žiadne odborné výrazy, či profily daných zločincov. Aj keď niekedy čítate naozaj nechutné veci, celú dobu máte pocit, že sedíte s kamošmi na pive a rozprávate si zaujímavé historky, k čomu určite prispieva forma rozprávania, ktorá je v knihe použitá. Poteší aj krásna grafika, kedy sú jednotlivé prípady od seba oddelené titulnou stranou, príbehy nie sú písané v jednom celku, ale sú rozdelené podnadpismi  na zrozumiteľnejšie časti, a taktiež sa v knihe nachádzajú aj fotky, či už zločincov alebo miesta činu.

Kniha sa nevenuje  len vraždám, ale aj únosom, záhadám, či dokonca legendárnym bankovým prepadom - tieto príbehy boli skôr oddychové, no ako vsuvky, pomedzi naozaj miestami ohavné vraždy padli vhod. Kniha obsahuje 38 prípadov, niektoré som potrebovala rozdýchať - najmä tie, kde išlo o deti alebo naozaj brutálne spôsoby mučenia, či samotnej vraždy. Naopak niekedy sa mi pozastavil rozum, keď som sa dozvedela, že niekomu na vraždenie stačí ako dôvod to, že nemá rád pondelok - kto ho má rád?. 

Pri niektorých prípadoch mi však chýbali prípadné doriešenia, či nejaký argument, prečo to tak bolo a prečo sa to udialo zrovna takto - napr. keď sa niekto priznal k cca 18 vraždám, ale aj napriek priznaniu sa dohodli, že súdiť ho budú len za 4. Tiež som niekedy postrádala spôsob, ako na daného vinníka prišli, proste to bolo len uvedené, že to bol ten dotyčný - chýbal mi tam nejaký "proces" pátrania. Doteraz napríklad neviem, prečo sa niekedy na trest smrti čakalo dlhé roky, bola som v tom, že sa vykonal pomerne krátko po rozsudku, no asi teda nie (aj keď počúvaním podcastov som si túto moju nevedomosť už doplnila).

Kniha je aj veľkým varovným prstom pre nás všetkých, je v poriadku mať sa na pozore, pretože skoro každý druhý vinník bol človek, "o ktorom by to okolie nepovedalo, veď pôsobil ako dobrák." A tiež jeden poznatok - buďte dobrí k deťom, vnímajte, či deťom vo vašom okolí nie je ubližované, pretože skoro každý zločinec v knihe bol v detstve týraný, šikanovaný, či zneužívaný - ani si nevieme predstaviť, čo to spraví s detskou psychikou, a kto z takejto výchovy môže vzísť. Resp. keď si prečítate túto knihu, budete mať predstavu. Oceňujem, že kniha mala v závere aj krátke rozhovory s právničkou, väzenským dozorcom, či kriminalistom, čo tiež trošku objasnilo viaceré nezrovnalosti. 

Knihu určite odporúčam "nadšencom" zločinov, alebo ľuďom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zaujímajú o danú tému. Určite si však vypočujte aj daný podcast, baby sú úžasné, dajú sa počúvať a občas tieto hrozné zločiny doplnia o vtipné poznámky, čiže sa aspoň pri počúvaní nebojíte aj vlastného tieňa a negrciate včerajšiu večeru. Okrem toho dávajú aj viaceré super typy na knihy, či seriály. Ja si práve idem pustiť ďalšiu časť, pretože dobieham zameškané...

Takže vezmite knihu, alebo slúchadlá, ponorte sa do čítania, alebo počúvania. a ako baby hovoria...zostaňte nažive, zostaňte na slobode.

Názov: Opravdové zločiny

Autor: Lucie Bechynková

Počet strán: 280

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba 

Vydavateľstvo: CPRESS

ISBN: 9788026437062