Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Tady byla Britt-Marie

17.07.2023

Výborný Backman, úžasná kniha a príbeh o malej dedine, ktorý vás chytí za srdce.

Pri autorovi to je u mňa už stávka na istotu - viem, že ma čaká príbeh plný bolestivej pravdy podanej ironickým spôsobom. Bolo tomu tak pri príbehu Obhliadka bytu, tak isto si ma získal príbehom Babička pozdravuje a omlouvá se a zamilovala som si aj film Muž menom Ove natočený podľa jeho predlohy. A autor rozhodne nesklamal ani tentokrát.

Pamätáte si Britt- Marie z príbehu o Babičke? Ide presne o tú istú postavu, no zatiaľ čo v predošlej knihe som ju nevedela vystáť, v tejto knihe som s ňou naplno prežívala jej zmätok zo života, hľadanie nových začiatkov a prekonávanie samej seba. Čo robiť so životom, keď vo vašom 63 rokom života zistíte, že už viac nie ste potrebná? Stále rovnako cynická, prehnane asertívna, miestami pasívne agresívna, no všetko sa postupne začne meniť.

Je ťažké zistiť, že váš partner, o ktorého ste sa niekedy až s prehnanou láskou starali, a ktorého kariére ste aj vy obetovali tú svoju, vás po dlhých rokoch vymení za mladší model. Navyše keď ste ho doteraz dávali na piedestál dokonalosti, všetko čo povedal bolo to správne a všetko sa podriaďovalo jeho názorom a rozmarom. Ešte ťažšie je však po tomto zistení spraviť rozhodnutie a odísť, predsa len, nemáte 20 rokov. 

To spravila Britt-Marie, žena, ktorá mala rada nad všetkým kontrolu, milovala poriadok a lipla na každom slove jej (bývalého) manžela Kenta. Niekedy až pasívne agresívnym tónom dávala najavo svoju nespokojnosť, no stačilo prísť do malého mestečka Borg a jej zmýšľanie sa mení. Rovnako, ako sa mení zmýšľanie aj vás, ako čitateľa. To, čo bolo pred tým pre Britt-Marie nepredstaviteľné a čo neznášala sa zrazu stane súčasťou jej každodenného života - futbal.

V Borgu totiž nič nefunguje, iba stará krčmová pizzeria a niečo ako futbalový klub, ktorý však nemá trénera a tak sa nemôže zúčastňovať súťaží. Húževnatosť detí však nakoniec pohne ľadmi a Britt-Marie prijme ponuku stať sa trénerom, a keďže o futbale síce nič nevie, no zoznamy a administratíva ju ešte nikdy nesklamali, do klubu vnáša nové poriadky. Vďaka povinnému povoleniu trénovať, či pravidelným tréningom postupne odhaľuje rodinné pozadie svojich zverencov, a Britt-Marie si začína uvedomovať, že dôležitejšie ako čistý dres je skôr mať vôbec prostriedky na jeho opratie. 

Detská prostorekosť často donúti Britt-Marie zamyslieť sa nad mnohými svojimi výrokmi a zmýšľaním a čím viac vidí ťažký život niektorých z nich, tým viac si uvedomuje, že ani Kent nebol dokonalý. Jeho presvedčenie o konci finančnej krízy ešte nedorazilo do mestečiek podobných ako je Borg, kde kvôli kríze nie je kde trénovať, nemajú si totiž ako svietiť. To je len zlomok udalostí, ktoré postavia Britt-Marie pred realitu a prasknú jej bublinu. 

No spolu s bublinou praskajú postupne aj jej predsudky, zisťuje, že stále dokáže cítiť lásku, objavuje nové priateľstvá, nachádza svoj vnútorný hlas, ktorý bol umlčaný od detstva. A keď príde k tragédii nachádza v sebe aj nepredstaviteľný žiaľ a súcit.

V audiopodobe mala kniha opäť svoje čaro, aj keď mi bolo ľúto, že som si tak nemohla značiť rôzne myšlienky, ktoré zazneli. A niektoré boli naozaj nádherné. Skvelá Valeria Zawadská však opäť doviedla knihu do dokonalosti a výborne sa zžila s postavou Britt-Marie. 

Príbeh o znovu nájdení svojej hodnoty a lásky. Príbeh o potrebnom prijatí zmien. Príbeh o dedinkách (a ľuďoch) odsúdených k zániku, no s veľkou túžbou prežiť. Ďalšie výborné Backmanove dielo, ktoré má špeciálne miesto v mojom srdci.  5⭐️/5.

Originálny názov: Britt-Marie var här 

Názov: Tady byla Britt- Marie

Autor: Frederick Backman

Dĺžka: 10:19 hod

Rok vydania: 2016 

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: OneHotBook

Knižná verzia: IKAR, 2017, 360 str., 9788055152677


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI IRONICKÉ PRÍBEHY S POSOLTVOM NA ZAMYSLENIE.


Obsahové varovanie:

° smrť

° miestna chudoba

Pozitíva knihy:

+ výborné prerozprávanie audioknihy

+ humor a irónia autora

+ krásne myšlienky skryté za sarkazmus

Negatíva knihy:

- v audio podobe ťažšie zapamätanie si myšlienok