Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Babička pozdravuje a omlouvá se

31.03.2023

Backman to vie. Presne vie, ako napísať knihu tak, aby ste si 2/3 mysleli, že všetci sú blbci, a v závere vás osud každej jednej postavy zovrie za srdce a vy onemiete.

To sa stalo aj v tejto knihe. Najprv som si myslela, že príbehom nás bude sprevádzať babička, ktorá bola teda riadna rebelka, jej príhody s policajtami, alebo so susedmi ma veľmi bavili, no potom babička zmizla. Jej duch sa však vznášal nad celým príbehom a spájal všetky postavy v jeden celok. 

Zanechala tu však sedemročnú Elsu, ktorej prenecháva dôležitú úlohu - rozniesť vždy konkrétnym ľuďom list, v ktorom pozdravuje a za niečo sa ospravedlňuje. Tak Elsa zisťuje, kto bola vlastne jej babka, a koľkým ľuďom výrazne zasiahla do ich života.

Elsa bola veľmi inteligentná, na svoj vek by som povedala až priveľmi, niekedy to bolo neuveriteľné, všetko študovala na Wikipedii a oproti iným deťom bola skrátka iná. Milovala však Chrabromil, takže u mňa má sympatie už len vďaka tomu. Jej mama so svojim priateľom čakala druhé dieťa, a Elsa sa vôbec netešila. Bála sa totiž, že ju potom nikto nebude mať rád. Veľa sa zamýšľala, napríklad aj nad tým, prečo to jej rodičom spolu nevyšlo.

Úryvky zo školy sa mi počúvali ťažsie, aj keď autor sa snažil podať ich s humorom. Elsa bola totiž obeťou šikany, a ostatné deti jej robili zle, niekedy ju naháňali a chceli ju aj zbiť. Keďže však Elsu babka učila, aby sa vedela brániť, nikdy si to nedala len tak, no vždy za to bola trestaná ona. Táto nespravodlivosť ma vedela vždy nahnevať, no Elsa si z toho ťažkú hlavu nerobila. Vedela, že je iná, a aj preto bola jej jedinou priateľkou jej babička, s deťmi v svojom veku si totiž nerozumela.

Babička bola úžasná postava, aj keď priamo sme ju stretli len v pár kapitolách, neskôr sa rôznymi odvolávkami a prepojeniami vyskytla takmer v každej kapitole. Tiež však mala tajomstvá, za ktoré sa chcela ospravedlniť a prostredníctvom rozprávkového kráľovstva Miamas otvárala Else srdce, pretože ako sa ukázalo, nie všetko je napokon iba rozprávka. 

Susedia, ktorých Elsa na svojom dobrodružstve stretla, boli tiež zaujímaví - každý jeden z nich bol úplne iný, stretli sme tak vojnového veterána, alkoholičku, ľudí, ktorí sa starali o postihnuté vnúča, no najviac ma fascinovala Britt Marie, na ktorú som zmenila počas knihy názor, a ešte viac mam jej postava presvedčila prečítať si knihu priamo o nej.

Priznám sa, boli pasáže, ktoré ma nudili, a ktoré by tu podľa mňa byť nemuseli v takej miere, najmä tie z rozprávkového sveta Miamasu, ale chápem, že autor sa tak viac priblížil veku hlavnej postavy. Miamas síce bol potrebný pre Elsu, no občas som sa pri počúvaní stratila skrz neho v deji, pretože autor prepájal realitu s touto rozprávkovou krajinou

O Backmanovom štýle ani nemusím hovoriť, je výborný. Priamo sarkastický, nastavuje veľakrát zrkadlo, jeho postavy sú neuveriteľne reálne. A počúvať túto knihu v podaní Valerie Zawadskej je tiež zážitok. Jej intonácia bola úžasná. Keď si postava "mrmlala" pod nos, mrmlala aj ona.

Kniha je plná priateľstiev, porozumenia, ale aj nedorozumení, bolesti a predovšetkým takej tej obyčajnej ľudskej dobroty a láskavosti. Na mnohé postavy zmeníte počas čítania názor, pretože pochopíte, že každý človek nesie svoj osobný príbeh, ktorý dokážu ovplyvniť skutočne maličkosti. Raz plačete, inokedy sa smejete, pohltí vás svet detskej fantázie v realite života a Backman vás opäť presvedčí, že ľudskosť je potrebná v každom veku.

Okrem krásneho vzťahu vnučky a babky nás v knihe čaká aj pochopenie smrti, prijatie toho, že nie všetci sme rovnakí, zbúranie stereotypov, a tiež veľa lásky. Backmanove knihy proste nesklamú., o čom som sa presvedčila aj v knihe Obhliadka bytu. 

4⭐️/5.

A nezabúdajte "Spidermanom môžu byť aj dievčatá!"

"Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný." 

Originálny názov: Min mormor hälsar och säger förlåt

Názov: Babička pozdravuje a omlouvá se

Autor: Frederik Backman

Dĺžka: 12:47 hod

Rok vydania: 2015

Formát: audiokniha

Vydavateľstvo: OneHotBook

Knižná verzia: IKAR, 2016, 432 str., ISBN 9788055150888


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ RADI ČÍTAJÚ PRÍBEHY S MYŠLIENKAMI A NEVADÍ IM TROŠKU ROZPRÁVKOVÝ NÁDYCH


Obsahové varovanie:

° smrť 

° šikana

Pozitíva knihy:

+ rozprávačský talent autora

+ vtipné

+ myšlienky na zamyslenie

Negatíva knihy:

- pri rozprávkových odbočkách občas uteká pozornosť