Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Obhliadka bytu

31.08.2022

Pri všetkej úprimnosti, ja naozaj neviem, ako čo najlepšie opísať pocity z tejto knihy, pretože je to presne jedna z tých kníh, ktorá je tak absurdná, až je geniálna, a v hlave vám zanechá toľko podnetov na premýšľanie, že vlastne ani neviete kde začať.

Ale skúsim to. Toto je kniha, pri ktorej si na začiatku hovoríte "Čo za absurdnú komédiu to čítam" a na jej konci si poviete "Tak toto som nečakala." Pretože kniha sa na samom začiatku javí ako úplna absurdita, ale na jej konci sa z nej vykľuje v podstate hĺbková analýza rôznych ľudských úzkostí, zúfalstva, obáv, no zároveň lásky a obety. Celá je však podaná takou výbornou formou, že vôbec z nej nemáte depresie. V priebehu čítania som si hovorila "To čo za blbcov sa ocitlo v jednom príbehu", smejete sa na hlupákoch, no na záver pochopíte, ako ste sa mýlili. Z tých hlupákov sa totiž vykľuli láskavé osoby, ktoré si nesú svoje osobné útrapy a bojujú s nimi, no napriek tomu našli v sebe veľký kus ľudskosti. A po dočítani tu ostane len jeden hlupák - vy, pretože ste si vo svojej hlave vytvorili obrazy o ľuďoch, o ktorých sme v podstate zo začiatku nič nevedeli. 

Rukojemnícka dráma- nosná dejová linka príbehu, ktorá však ako sa postupne ukáže vôbec nie je drámou a svojím spôsobom sa nemôžeme baviť ani o rukojemníkoch. Väčšieho babráka únoscu ste totiž ešte asi nestretli - okrem toho, že chcel vykradnúť bezhotovostnú banku, pri úteku si ako únikovú cestu zvolil bytový dom oproti banke, kde vbehol do bytu na najvyššom poschodí, v ktorom práve prebiehala obhliadka bytu a ostal v ňom uväznený s potencionálnymi kupcami. Všetci prítomní sa zrazu stali rukojemníkmi, no čím viac času vypršalo, tým viac sa ukazuje, že skutočným rukojemníkom, bohužiaľ však systému, je vlastne samotný únosca, ktorého k tomuto nelogickému činu donútila zúfala situácia. No o svojich životných útrapách a predovšetkým obavách sa postupne rozrozprávajú aj ľudia, ktorí prišli pôvodne na samotnú obhliadku, no každý z iných dôvodov. 

V pozadí celého príbehu sa opakuje most. Jeden obyčajný most, ktorý spojil životné osudy viacerých postáv cez veľmi smutnú udalosť - samovraždu jedného muža. Niekto bol jej svedkom, niekto bol staviteľom mostov, niekto bol známy človeka, ktorý sa rozhodol skočiť, a niekto ho takmer napodobnil.  A každého to poznačilo iným spôsobom, ktorý roky v sebe spracovával a bojoval s pocitmi, ktoré to v ňom vyvolalo. Čím ďalej však čítate, tým viac si uvedomujeme, že s každou jednou postavou máme niečo spoločné. Ako sa totiž píše v knihe: "Aj vy ste niekedy pocítili úzkosť, mali ste deň, keď vás kvárila nesmierna bolesť na miestach, čo nezachytí ani rontgenová snímka, a nenachádzali ste vhodné slová, ako to vysvetliť aspoň tým, ktorí vás milujú. V kútiku srdca a v myšlienkach, ktoré možno tajíme aj sami pred sebou, mnohí z nás vedia, že rozdiel medzi nami a mužom na moste je menší, nežby sme si želali." 

Autorovi sa podarila jedna nevídaná vec. Ľudskú tragédiu podal takým ľahkým spôsobom, že sa z čítania príbehu nestal srdcervúci doják, ale naopak vtipná edukačná výpoveď o ľudskom bytí a o láske medzi rodičmi a deťmi, či medzi manželmi v rôznych jej podobách. Pretože svojim spôsobom sa každý nájde v určitom bode knihy, aj keď si to možno chvíľku nevieme predstaviť. Okrem toho sa však kniha dotýka aj iných tém - bánk a ich systému, pri ktorom bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú, morálky, predsudkov, ktoré v sebe podvedome nesieme, našich strachov z neznámeho. Naozaj široké spektrum, ktoré však neobťažuje a nenudí. 

Táto kniha sa mi hlboko zapísala do podvedomia, a aj keď pri druhom čítaní už budem vedieť, kto si nesie aké bremeno, viem, že ma aj tak neslame, naopak bude sa mi páčiť znovu. Pretože tam vždy nájdem niečo podnetné na úvahu. Dalo by sa písať ešte veľa, ale nechcem prezrádzať zbytočné detaily príbehu, prečítajte si ho. Ak si mám totiž vybrať knihu, ktorú by som kúpila ako darček komukoľvek, je to práve táto. Práve pre jej dokonalosť, kedy sa jednoduchosť stretáva s hĺbkou a vážne témy sú podané s humorom a ľahkosťou. 

Nenechajte sa odradiť obálkou, obsahuje všetko dôležité z príbehu aj keď sa môže javiť odpudzujúco. Zamerajte sa viac na obsah knihy, ktorý v sebe nesie človečinu a ľudskosť. V knihe je použitý veľmi jednoduchý, no zároveň surový jazyk, ktorým autor povie všetko podstatné, no napriek tomu zanechá veľa priestoru na premýšľanie.

Knihe dávam jednoznačných 5⭐️/5 a odporúčam ju všetkými dvadsiatimi. 

Originálny názov: Folk Med Angest

Názov: Obhliadka bytu

Autor: Frederik Backman

Počet strán: 336

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055170817