Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Sladký život s vôňou škorice

28.11.2022

Pamätáte si malebné švédske mestečko Halleholm, do ktorého sme sa zamilovali v knihe Pekáreň s vôňou škorice? Už v treťom príbehu série nám autorka prináša ďalší príbeh o osudoch jeho obyvateľov.

Po zimnej edícii Zimné kúzlo s vôňou škorice sme nabehli na pokračovanie príbehu presne tam, kde sme skončili. Vianoce a zimné koledy sú za nami, Lovisa s Axelom zažehnali krízu, Axelova matka sa vyliečila z ťažkej choroby a všetci očakávajú, že nový rok bude pre všetkých už len pozitívny. 

V rodinách Halleholmovcov a Lindengreenovcov sa okrem veľkej svadby plánovanej na slnovrat tešia aj na príchod nového bábätka, ktoré spojí tieto dlhoročne znepriatelené rodiny do jedného celku. No ako to už býva, neštastie nechodí po horách, ale po ľuďoch a Lovisu s Axelom čaká opäť veľká skúška, pred ktorú sú postavení. Okrem toho, Johanna, Lovisina sestra, je v New Yorku čoraz nešťastnejšia a vníma, ako aj jej deti a vzťah trpia uponáhľaným štýlom života, ktorý majú. Rozhodne sa odcestovať do Halleholmu nie len kvôli tomu, aby dodala silu a bola oporou pre Lovisu, ale aby vyskúšala zabojovať aj o novú životnú príležitosť, ktorá sa jej naskytla. Prinesie jar do Halleholmu nešťastie a smútok, alebo nájdu všetci hrdinovia svoje šťastie?

Musím sa priznať, prvá polovica knihy, aj napriek tomu, že autorka má výborný štýl, sa pre mňa strašne ťahala. Bolo to jednoduché čítanie bez väčšej zápletky, pri čítaní vás drží v podstate len to, že poznáte autorku a jej zamotanie príbehu ktoré neprichádza hneď, a presne na ten moment čakáte. Čítali sme o ľuďoch, ktorých už poznáme, riešili sme rekonštrukciu domu Axela a Lovise a okrem bližšieho spoznania Johanny nám príbeh nič nové nepriniesol. Tešilo ma však, že dostala priestor aj ona, pretože v predošlých knihách sa spomínala veľmi okrajovo, no tentokrát sa príbeh venoval aj jej a mali sme tak možnosť spoznať, aká je v skutočnosti, čo ju trápi a tiež nahliadnuť aj do toho, ako sa so smrťou sestry vyrovnávala ona. 

Posun a zvrat prišiel asi zhruba v polovici knihy, kedy sa z ničoho nič stala nepríjemná udalosť, ktorá postavila do pozoru všetkých hrdinov príbehu, a mňa ako čitateľa donútila obracať stranu za stranou. S podobnou situáciou som sa osobne v knihe ešte nestretla, preto to bola pre mňa prvé stretnutie s touto témou a bola som veľmi zvedavá, ako ju autorka spracuje. Tiež sa mi páčilo, ako sa autorka nebála načrtnúť tému popôrodnej depresie a vyrovnávania sa s nečakanou situáciou, na ktorú nebol nikto pripravený, a hlavne odkaz, že sa netreba báť požiadať o pomoc a rozhovor. Dostali sme emócie ako tie negatívne, tak aj tie pozitívne a príbeh ma v tomto momente úplne pohltil. Popri téme tehotenstva a rodičovstva Lovisy a Axela sme sledovali aj pokračovanie príbehu Johanny, ktorá bol postavená pred rozhodnutie, či opustí New York alebo svoju prácu. Autorka v jej príbehu vyslala odkaz, že o dôležitých rozhodnutiach sa vždy treba rozprávať s partnerom, pretože potom vznikajú výčitky a nepodložené domnienky, ktoré keď sa včas nezastavia, nemusia dopadnúť dobre.

Napriek opäť mierne ťaživej dráme sa autorke podarilo udržať rodinnú atmosféru príbehu, kedy si prajete, aby všetko v živote vychádzalo tak pozitívne, ako v Halleholme. Susedia si navzájom vypomáhajú, zdieľajú svoje skleníky, zadarmo si požičiavajú knihy bez očakávania niečoho na oplátku, podporujú si navzájom svoje podniky a hlavne žijú silný komunitný život. Práve v tom tkvie čaro tohto príbehu, že sa cítite, ako jeden z obyvateľov mestečka, ktorý má chuť sadnúť si do pekárne a ochutnať Viktorov chlieb, Tildinu tortu, alebo Lovisine škoricové slimáky. A po ceste domov by ste sa zastavili v Grétinom kvetinárstve a kúpili si krásnu kyticu kvetov. Túto susedskú komunitu autorka buduje naprieč všetkými knihami, a tak jej aktérov vnímate aj ako svojich priateľov. 

Myslím, že autorka rozdelením príbehu na tri časti spravila dobrý krok, Áno, miestami sa vo všetkých knihách vyskytla zbytočná vata, ale ak by príbeh tejto dvojice autorka dala iba do jednej knihy, bolo by toho na jednu knihu veľa. Vďaka rozdeleniu tak autorka pekne vyskladala príbeh dvojice od začiatku - prvá časť sa venovala ich zoznámeniu, druhá ich prvej kríze a jej zažehnaniu a posledná časť to ukončila rozprávkovou svadbou a rodičovstvom. Práve svadba, kedy Lovisa mala možnosť obliecť si svadobné šaty, ktorými celá nevraživosť medzi rodinami začala bola krásnou a hlavne symbolickou bodkou za celým príbehom, ktorý autorka ukončila práve včas.

Knihu odporúčam romantickým dušiam, ktoré ale nečakajú od príbehu srdcervúce príbehy a slzavé údolie. Príbehy zo série sú naozaj oddychovkou, ktorú si môžete prečítať kedykoľvek. Na celej sérii chcem vyzdvihnúť ešte jednu vec, a to prenádherné obálky, ktoré sú podľa mňa najkrajšie zo všetkých knižných vydaní tejto série. Knihe dávam 3,5⭐️/5

Originálny názov: Nya drömmar i Halleholm

Názov: Sladký život s vôňou škorice

Autor: Ruth Kvarnström-Jones

Počet strán: 344

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Metafora (GRADA)

ISBN: 9788080904012


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: