Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Zimné kúzlo s vôňou škorice

30.11.2021

Neviem si predstaviť inú knihu na predvianočné obdobie, ako Zimné kúzlo s vôňou škorice. Kniha je pokračovaním príbehu z malebného švédskeho mestečka Halleholm, s ktorým sme sa mohli zoznámiť v prvej časti Pekáreň s vôňou škorice.

Tak ako prvá časť, aj toto pokračovanie má nádhernú obálku - sladké medovníčky, koláčiky, sneh, cezmínu, vianočné ozdoby. Pri pohľade na ňu cítiť rozprávkovú zimu, ktorá sľubuje rovnako rozprávkový príbeh. No v skutočnosti nesie aj veľmi silné posolstvo.

Po prekonaní veľkej rodinnej nevraživosti vyzerá byť všetko v rovnováhe, Lovisa a Axel si užívajú lásku, Júlia už viac nemá dôvod žiarliť na Lovisu, pretože jej krajčírstvo sa postupne stáva vychýreným v celom Halleholme, Reuben sa taktiež stiahol do úzadia a namiesto intrigám sa venuje biznisu, a rodičia Lovisy prekonali krízu ich firmy spôsobenú Reubenom. Človek by si myslel, že idylická situácia, nič sa nemôže pokaziť, a predsa. Axelovej matke diagnostikujú rakovinu prsníka a Axel ako významný onkológ nabáda Lovisu, aby si dala preventívne spraviť vyšetrenia. Lovisa sa však po tejto informácií uzavrie, pretože podvedomie jej pripomenie všetko, čo ako dieťa zažila jej sestra Cecilia, ktorá svoj boj prehrala. Jej duch sa navyše vznáša nad všetkým, čo Lovisa robí, dokonca má niekedy pocit, že ju vidí alebo cíti.

Nezľaknite sa, kniha však vôbec nie je depresívna, naopak, táto téma je tu spomenutá síce iba okrajovo, no je podstatná pre ďalší vývoj vzťahu Lovisy a Axela. Ich rozdielne názory na liečbu totiž medzi nich postavia veľkú prekážku, a obaja budú musieť o svoju lásku zabojovať, no tentokrát nie kvôli rodinným nezhodám, ale kvôli rozdielnemu pohľadu na veľmi dôležitú vec. A síce to miestami vyzerá ako definitívny koniec, láska je predsa silnejšia.

Opäť máme možnosť na chvíľku preniesť sa v čase späť, do obdobia, kedy bola rodina Lindegreenovcov kompletná a oslavovala jedny z posledných narodenín Cecilie. A miesto a priestor dostali tentokrát okrem Lovisy a Axela aj iné postavy - Julia, Rebecca, Tilda, ale aj stará známa partia dôchodcov.

Celý príbeh je písaný pohodovo, opäť budete mať pocit, že ste súčasťou výbornej komunity, dokonca si budete priať žiť aspoň chvíľu na takom čarovnom mieste, kde si všetci pomáhajú, každý dáva druhého pred samého seba a robí všetko preto, aby komunita bola súdržná. Naozaj krásny príklad toho, že kde je priateľstvo, tam je možné všetko. Pekne to môžeme vidieť v situácii, keď si tesne pred Vianocami Lovisa zlomí ruku, čo jej značne komplikuje vypekanie dobrôt, no všetci jej priatelia sa spoja, aby jej pomohli, aj za cenu toho, že ich vlastná práca pôjde na chvíľu bokom.

Samozrejme, pri čítaní budete vedieť, že všetko nakoniec dobre dopadne, pretože iné sa do príbehu ani nehodí. Tá vianočná a zimná nálada tomu dodáva len ten správny šmrnc. Dôležitý je však vývoj príbehu a "dozrievanie" postáv, ktoré sa k tomuto šťastnému koncu postupne dostávajú. Všetci si potrebujú uvedomiť, čo znamená robiť kompromisy vo vzťahu, a v čom spočíva skutočné šťastie. Oceňujem zároveň, že autorka do knihy vložila medzi riadky aj silný odkaz pre ženy, že prevencia pri diagnostike rakoviny prsníkov je základ a netreba ju podceňovať, naopak, čím skôr spravíme všetko potrebné, tým väčšia šanca je, že všetko dobre dopadne. Tiež je odkazom na psychické zdravie a vyrovnávanie sa s traumou, a hlavne zdôrazňuje, že v našich životoch sú situácie, ktoré sa nedajú prejsť štýlom zabudnutia, pretože nás budú prenasledovať celý život. S každou traumou sa človek vysporiada po svojom, ale nie je hanba priznať si, že sme to nezvládli a potrebujeme pomoc - hlavne ak ide o smrť blízkeho.

Postavy v príbehu sú úžasné, priateľstvá po miernych turbulenciách prekonajú všetko, kocúrik Krásavec je naďalej verný škoricovým slimákom a Halleholm zažije prenádherný vianočný čas. A my s ním. Presne takéto knihy, kde sa spájajú koláčiky, láska a súdržnosť v úžasnom príbehu potrebujeme v tomto čase.  

Inak, knihu môžete čítať aj ako samostatný príbeh, ale odporúčam Vám určite prečítať aj prvú časť, aby ste lepšie chápali správanie postáv a rodinné súvislosti.  

Originálny názov: Julstök i Halleholm

Názov: Zimné kúzlo s vôňou škorice

Autor: Ruth Kvarnström-Jones

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Metafora (Grada)

ISBN: 9788080902681


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: