Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Pekáreň s vôňou škorice

25.10.2021

Kniha, pri ktorej to povestné "Nesúď knihu podľa obalu" snáď ani nemôže byť výstižnejšie. 

Do tejto novinky od Grady som sa pustila s očakavaním sladkého romantického príbehu na štýl Julie Caplin, no kniha skrýva úplne iný príbeh. Príbeh, ktorý je poznačený starým rodinným sporom, ktorý rokmi prerástol na rodinnú nevraživosť až priam nenávisť, kedy sa za súčasť boja považuje aj hádzanie polien pod nohy a nekalé praktiky v podnikaní. Ale takéto príbehy mám tiež veľmi rada, preto som s kľudným svedomím pokračovala v čítaní ďalej, a veru, dobre som spravila. 

Kniha začína ako klišé príbeh, ktoré však my romantické duše obľubujeme. Čerstvo rozídená Lovisa sa vracia späť do rodného mesta Halleholm, v ktorom jej starí rodičia zanechali dom a v ňom starú pekáreň. No na túto historickú budovu v centre mesta si brúsi zuby aj jej vzdialený bratranec Reuben Halleholm, ktorého rodina vlastní skoro celé mesto,  o čom svedčí aj jeho priezvisko totožné s názvom mestečka. Halleholmovci sú úspešní podnikatelia, ktorí svoje meno budujú dlhé roky a tradícia tohto silného rodu sa dedí z dediča na dediča.

Zrazu sa presúvame v histórii späť a spoznávame dávno začaté spory v tejto rodine, kde je centrom diania Lovisina babka Amélia, nemanželské dieťa jedného z Halleholmovcov. Slušná rodina, akou sú Halleholmovci, si takýto škandál nemôžu dovoliť, a tak uzavrú s matkou Amélie dohodu, pri ktorej dieťa dostane všetko - podporu, možnosť bývať v jednom dome spolu s bratrancom, ale cenou za toto všetko bude to, že nikdy nebude zahrnutá do dedičstva tejto rodiny. Amélii to nevadí, znáša nepríjemné pohľady, a zo začiatku nepociťuje ani "vyhnanstvo" vo vlastnej rodine, až do momentu, kedy sa jej milovaný bratranec nerozhodne oženiť a jeho budúca manželka tvrdo zasiahne do osudu Amélie. Tu historické okienko končí, no my už máme oveľa lepšiu predstavu o pôvode tejto rodinnej nevraživosti. a počiatku  dlhotrvajúcej bitke dvoch vetiev jednej rodiny.

Vraciame sa späť v čase, kedy sa Lovisa napriek vyhrážkam rozhodne znovu otvoriť pekáreň jej dedka, čím sa však začína tvrdý boj - kradnutie pracovníkov, podvody pri zmluvách, až to vyvrcholí tragédiou. No  nie všetci Hallemholovci chcú Lovise ublížiť a spoznávame tak aj Axela, ktorý je ukážkou toho, že netreba ľudí súdiť podľa mena. Aj keď cestu k nemu si Lovisa skrz nevraživosť a nedôveru hľadá ťažšie.

Aj keď ma zo začiatku príbeh a množstvo mien miatlo (zišiel by sa rodostrom), postupne som úplne vpadla do príbehu a prečítala som 300 strán za deň. Dostanete v podstate slabšiu verziu švédskych Rómea a Júlie, aj keď romantická linka nie je až tak výrazná a je vlastne len na pozadí celého príbehu. Kniha tiež nesie krásne posolstvo o tom, že dlhotrvajúce nevypovedané spory a nedorozumenia, ktoré sa nevykomunikujú hneď v počiatku, sú často dôvod nevraživosti, ktorá dokáže prerásť až k nenávisti, ale tiež skrýva pekný príbeh o tom, že cez niektoré veci je treba sa preniesť, aby sa človek posunul ďalej a nezatváral si tak dvere pred niečím pekným, čo kvôli nevraživosti nevidí. 

Postavy v príbehu sú uveriteľné a vyvolávajú rôzne emócie, prostredie opísané výborne, štýl autorky mi veľmi sadol, pretože stránky naozaj odbúdali, čo svedčí a "čtivosti" tejto knižky. Grada opäť raz spravila úžasnú prácu s obálkou knihy, páči sa mi oveľa viac, ako pôvodná verzia. Naozaj vo vás vyvolá chuť po koláčikoch.

Kniha bola tak aj pre mňa príjemným prekvapením a som rada, že aj po kostrbatom úvode som si ju prečítala do konca, pretože príbeh ma nakoniec veľmi bavil. A vlastne som sa v príbehu predsa len dočkala aj nejakých tých škoricových slimákov a sladkých pudingových koláčikov

Originálny názov: Halleholm - Lovisas val

Názov: Pekáreň s vôňou škorice

Autor: Ruth Kvarnström-Jones

Počet strán: 384

Rok vydania: 2021

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Metafora (Grada)

ISBN: 9788080902162


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: