Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Matkin hrob

13.11.2022

VÝBORNÁ! Ja asi inak ani neviem pomenovať túto knihu, pretože autorka Lisa Regan ma opäť odpálila do inej galaxie, donútila ma prečítať knihu za jeden deň a ešte aj netrpezlivo čakať na ďalšiu časť, pretože každou knihou je príbeh lepší a lepší! 

V prvej časti série Detektívka Josie Quinn, Miznúce dievčatá, sme spoznali jedinečnú detektívku, ktorá patrí k Dentonskej policajne špičke, no autorka z nej nespravila dokonalú postavu, ale odhalila nám aj  čo-to z jej minulosti, ktorá vôbec nebola dokonalá. V druhej časti, Dievča bez mena, sme opäť spoznali malý dielik z jej života, no až v tejto časti sme mali možnosť nahliadnuť hlbšie do minulosti, pretože je to práve ona, ktorá Josie dobehla a postavila ju pred nový prípad, ktorý s ňou súvisí oveľa viac, ako by si v skutočnosti priala.

V tomto príbehu, ktorý bol podľa mňa zatiaľ najlepší z celej série, dokázala autorka prepojiť detaily prvej časti, o ktorých chcel vedieť viac hádam každý čitateľ. V recenzii na prvú časť som napísala:

"Vo mne neostala ani jedna nezodpovedaná otázka, ktorá by sa dala priamo prepojiť s dejom, napriek tomu viem, že minimálne tajomná Josiena minulosť ponúka veľa otázok a možností na ďalšie časti." 

A presne to som teraz dostala! Odpovede na otázky z tajomnej minulosti Josie - v tejto knihe dostanete odpoveď na to, prečo sa Josie bála šatníkov a ten jej musel byť zásadne otvorený bez dverí, prečo tak milovala svojho bývalého manžela, a prečo naopak naznášala matku. Autorka totiž príbeh postavila práve na osobe z Josienej minulosti, a prelínaním prítomnosti s minulosťou sme postupne dostávali odpovede na to, čo sa počas jej detstva dialo. Čítať tieto pasáže nebolo jednoduché, pretože nie sú jemné, jej detstvo nebolo ružové, práve naopak, bolo plné strachu, bolesti a obáv. Povedzme si ale trošku viac o príbehu.

V meste Dentom sa dvom malým chlapcom pri hre podarí vykopať mŕtvu ženu a po preskúmaní jej pozostatkov sa zistí, že je ňou žena, ktorá sa volá presne tak isto, ako Josiena matka. Lenže tá je živá, resp. v čase smrti nájdenej osoby určite živá bola. Ide teda o krádež identity? A môže mať s vraždou dievčaťa niečo spoločné práve jej matka? Josie musí čeliť svojej minulosti, pred ktorou dlhé roky utekala a pokúsiť sa vypátrať svoju matku, či už je živá alebo mŕtva, a dostať tak odpovede na viaceré otázky. Medzitým však Josie zažíva aj nepríjemné obťažovanie od neznámeho páchateľa, ktorý jej okrem nepríjemných telefonátov aj vnikne do domu. Súvisí obťažovanie s pomstou od komplicov zadržaného drogového dílera, alebo naopak súvisí s aktuálne prešetrovaným prípadom?

Opäť výborný prípad, ktorý autorka vygradovala tak, že knihu nebudete vedieť odložiť. Ak som minule tvrdila, že autorka je majsterka v zavádzaní pri hľadaní páchateľa a vy nemáte 2/3 príbehu šancu zistiť,  kto je vinný, tu nás oklamala práve opakom. 2/3 knihy si myslíte, že presne viete, kto je páchateľom a v poslednej 1/3 sa deje toho zrazu toľko, že neviete, čo spracovávať skôr. Myšlienky vám behajú hlavou a zároveň máte obdiv k autorke, že dokázala tak geniálne prepojiť postavy v príbehu. 

Samotným postavám nemám čo vytknúť, Josie je stále taká istá, stále pred problémami a pravdou uteká tak, že si na seba navalí prácu, stále je tvrdohlavá, no zato odhodlaná chytiť páchateľa za každú cenu. A konečne sa naplní aj moja tajná túžba už od prvej časti a otvorí sa človeku, ktorý je k nej konečne dobrý. 

Milujem túto sériu! Milujem Josie Quinn a Milujem Lisu Regan, že takéto príbehy dáva dokopy. Gradácia výborná, postavy sympatické, nepredvídateľné zvraty a žiadne zbytočné klišé! To proste musíte milovať aj vy. Ako som povedala, pre mňa je táto časť rozhodne najlepšia časť série, ale to hovorím po dočítaní každej ďalšej časti príbehu, takže predpokladám, že nasledujúca to opäť prekoná.

Sama proti sebe by som išla, keby som nedala 5⭐️/5. Veľmi sa teším na ďalšiu časť, Josie Quinn je proste závislosť.

Originálny názov: Her Mother's Grave 

Názov: Matkin hrob

Autor: Lisa Regan

Počet strán: 360

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Cosmopolis (GRADA)

ISBN: 9788080902858


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: