Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Miznúce dievčatá

26.08.2021

Vážení, toto bolo čo? Akože, WOW.

Výborná kniha, výborná hlavná postava, excelentný príbeh, uveriteľný dej, geniálna gradácia... Zamilovala som sa do tohto príbehu a neviem sa dočkať, kedy bude pokračovanie a len dúfam, že bude také výborné, ako prvá časť série o detektívke Josie Quinovej.

Úplne bez preháňania môžem povedať, že kniha Miznúce dievčatá  vás dostane od prvej strany po poslednú a dostanete úplne všetko, čo od dobrého krimi trileru očakávate.

V meste Denton zmizla teenagerka Isabelle, ktorá patrila medzi obľúbené študentky, a tak je celé mesto zapojené do pátrania - až na policajtku Josie.  Tá je suspendovaná za neprimerané a neoprávnené použitie sily, a má prikázané držať sa od prípadu čo najďalej. Inštinkt jej však vraví, že za tým všetkým je oveľa viac, a keď sa v meste záhadne objaví dievča June, značne dezorientované a psychicky poznačené, ktorej strýko mal pár dní pred jej odhalením nepochopiteľnú autonehodu, je o tom viac ako presvedčená. Všetky prípady totiž záhadne spája jedno meno- Ramona. Kto je to a prečo má Josie pocit, že v hre je niečo oveľa väčšie, čo možno presahuje nie len hranice jej okresu, ale aj prítomnosť? Čím viac sa však Josie približuje k pravde, tým nadobúda väčší pocit, že niekto nechce, aby sa táto pravda dostala na verejnosť. Nie len Josie, ale aj jej blízki, najmä tí, ktorí jej pomáhajú s prípadom, sa ocitnú v nebezpečenstve, ktoré však nevedia definovať. Jediné, čím si je Josie istá je len to, že všetko, čo sa jej podarí odhaliť si musí nechať pre seba, pretože každá jej akcia vyvolá reakciu. 

Josie ako hlavná postava si vás získa hneď. Napriek tomu, že miestami koná protizákonne, fandíte jej. Jej túžba odhaliť pravdu a dosiahnuť tak spravodlivosť si vás získa. Autorka z nej však nespravila superhrdinku, čo vás s postavou zblíži ešte viac a nemusí tak bojovať o vaše sympatie. Sama Josie si totiž prechádza nejednou traumou z detstva, záblesky ktorých sa v jej živote vyskytujú aj v dospelosti a poznačujú ju. 

Príbeh je vyskladaný brutálne - úplne stále sa niečo deje, pričom vôbec nemáte pocit, že by to bolo rušivé a odvádzalo to vašu pozornosť. Každá jedna kapitola je ukončená zvratom, prekvapivou informáciou, pri ktorej musíte čítať ďalej. Kapitoly sú pritom krátke, čiže kedykoľvek si môžete dať prestávku na nádych, aj keď garantujem vám, že to bude ťažké, pretože všetko je písané tak, že bez vysvetlenia neprestanete čítať

Keď už máte pocit, že príbeh je ukončený, poznáte vraha, a pýtate sa sami seba, čo sa bude diať zvyšných cca 60 strán, prejaví sa naplno genialita tohto príbehu. Celá kniha začína trošku mätúcim prológom, na ktorý postupne v príbehu aj zabudnete, a zrazu vám ho autorka priamo prepojí s príbehom, ktorý čítate a venuje mu zvyšné strany. Presne ten moment, pri ktorom vám v hlave  blikne pomyslená žiarovka. Napriek tomu si príbeh stále drží svoju vážnosť. Ani jedna strana v príbehu nepôsobí ako vata, nič nemôžem označiť za "niečo navyše", ešte aj príbehy inak možno nevýrazných vedľajších postáv, zapadnú do deja ako skladačka puzzle, pri ktorých keby vám chýbal čo i len jeden dielik, nemôžete považovať dielo za úplné. Táto kniha sa tomu výborne vyhla. 

Autorka má výborný štýl písania, ktorý vás stále drží v napätí, cítiť, že príbeh mala vopred jasne premyslený, nezanechala v ňom žiadne nezodpovedané otázky. Nebála sa ani šokujúcich a drsných zásahov do deja v podobe smrti kľúčových postáv. Všetko vysvetlila buď priamo alebo v logických náznakoch, a pritom stále nechala otvorené dvierka aj do pokračovania. Vo mne neostala ani jedna nezodpovedaná otázka, ktorá by sa dala priamo prepojiť s dejom, napriek tomu viem, že minimálne tajomná Josiena minulosť ponúka veľa otázok a možností na ďalšie časti.

Ja som nadšená, a toto je rozhodne kniha, ktorá bude mať miesto v mojej poličke, jediné čo ľutujem, že ju nemôžem čítať "prvýkrát" opäť. 

Ak by som vám mala tento rok odporučiť iba jednu krimi detektívku, je to rozhodne kniha Miznúce dievčatá, pretože je napísaná tak dobre, že vás vďaka svojej gradácii a veľmi zaujímavej téme chytí aj keď nepatríte zrovna k fanúšikom krimi. Mňa si úplne získala svojou logickosťou, dejom, štýlom a gradáciou, sympatickou postavou a poviem vám, tento pocit vo mne pretrváva aj po prečítaní knihy. Neviem sa dočkať pokračovaní a autorku si dávam na zoznam obľúbených autorov.

Originálny názov: Vanishing Girls

Názov: Miznúce dievčatá

Autor: Lisa Regan

Počet strán: 368

Rok vydania: 2021

Väzba: e-book

Vydavateľstvo: Cosmopolis (GRADA)

ISBN: 9788080902070


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: