Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Dobro

12.11.2022

Po knihe Zlo sa k nám tentokrát autor prihovára knihou Dobro, a musím povedať, že to bolo opäť raz veľmi dobré čítanie. 

V tejto novinke sa zameral práve na pozitívne príbehy zo svojich terapií, no páčilo sa mi, že to nepredstavuje hneď rozprávkový happy end, kedy zrazu všetky problémy vymiznú a život je zrazu gombička. Práveže nie, za pozitívny odkaz príbehov považujem práve to, že sa vôbec dotyčné osoby odhodlali ísť na terapiu, nájsť svoj nový životný smer a rozmer a nevzdať sa bez boja. Za úspech sa považuje každý malý krok vpred, ktorý hrdinovia príbehov dokázali vo svojom živote spraviť, aby sa odpútali od svojho trápenia, bolesti, či bloku. 

V knihe nám autor predstaví príbehy 13 ľudí, ktorí ho priamo kontaktovali, pretože cítili potrebu terapie. Príbehy sú až šokujúco reálne, veď samozrejme vychádzajú zo skutočných terapií, a práve preto sa stotožniť s nimi dokážete aj vy. Určite sa nájdete v nejednom príbehu, a aj keď ho nebudete priamo kopírovať, minimálne si nájdete určité spoločné znaky. Autor sa nesnaží hrať na chrumkavého, a predkladať nám svoju všemohúcnosť vo forme zvládnutia každého problému len vďaka terapii. Viackrát v príbehoch spomenul, že požiadal o súčinnosť aj svoju manželku, psychiatričku, a pri niektorých prípadoch boli nasadené aj lieky a medicína. Nehral sa na nositeľa pravdy a jasných záverov, priznal, že veľakrát odmietol spoločné sedenia napríklad s partnermi svojich pacientov, pretože by nedokázal byť nestranný. 

Príbehy v sebe nesú viaceré témy. Máme tu príbehy o vzťahoch, či už partnerských alebo rodinných, ale aj tie o nočných morách, hľadania samého seba, ale aj tému smrti a vyrovnávaním sa s ňou. Každý jeden príbeh bol originálny, no spájala ich jedna spoločná téma - sny. V každej terapii sa autor pýtal aj na sny daného človeka, a na ich základe vedel prepojiť ich trápenia a obavy, ale aj postoje. Práve tento fakt ma motivoval prečítať si aj ďalšiu autorovu knihu Sny, pretože je to ďalšie neprebádané územie, ktoré otvára more možností. Ďalším znakom, ktorý sa často v terapiách vyskytol bol list otcovi, pretože veľa zranení vychádzalo aj z výchovy a z rodiny. Práve tieto pasáže boli najsilnejšie, pretože odhalili dušu každého človeka, a veľa listov bolo naozaj dojemných. Táto forma sa síce nevyskytovala v každom príbehu, ale ak sa tam ocitla, bolo to veľmi podnetným čítaním.

Zo samotných príbehov mi najviac v pamäti utkvel príbeh mladého Martina, ktorému veľmi skoro umrela manželka a zanechala ho samého s dieťaťom. Dlho bojoval so svojím žiaľom, nevedel sa so smrťou manželky vysporiadať, pohnúť sa ďalej. S výchovou dieťaťa mu navyše pomáhala svokra. Jeho šťastným koncom bolo znovuobjavenie lásky, no nie za cenu toho, že zabudol na svoju manželku. So svojou bolesťou sa proste naučil žiť. No aj príbeh mladej ženy, ktorá študovala históriu, no štúdium ju vôbec nenapĺňalo ja napriek tomu, že samotná história ju bavila a nevedela nájsť ďalší zmysel života. Bola zasnúbená s chlapcom, ktorého však neľúbila tak, ako on ju, a tak sa pred svadbou s ním rozišla. Rodina na ňu tlačila, aby dokončila štúdium, no ju bavilo umenie. Veľmi zaujímavý príbeh o sebaprijatí, ale aj o tom, ako vedieť počúvať predovšetkým sám seba a veriť si. Príbehov na zamyslenie však bolo určite viac, myslím si, že v každom období života nás môže povzbudiť iný.

Ak však čakáte od knihy dojemné scény, pri ktorých vám potečú potoky sĺz, toto od knihy rozhodne nedostanete. Ak ste čítali knihu Zlo poznáte štýl autora, ktorý je skôr prerozprávaním príbehu, nepotrebuje za každú cenu romantizovať a beletrizovať scény, aj keď by za to stáli. Ak ste napríklad čítali knihu Možno by si sa mala s niekým porozprávať, ktorá je mimochodom jedna z TOP kníh, ktoré som čítala, chápanie terapie je v nej úplne inak vyobrazené. Autorka išla v knihe do hĺbky, odhaľovala skutočné vnútro a najskrytejšie obavy a bolesti svojich klientov. V príbehu vás neraz prevalcujú emócie. O to však Heretikovi vôbec nešlo, príbehy podáva formou reportu, čo sa mi páčilo aj v knihe Zlo, nehodnotí vlastné emócie a prežívanie danej terapie a vyvaruje sa hre na city.

Keď si teda chcete utvoriť názor na priebeh terapie na základe tejto knihy, určite to nerobte, pretože príbehy sú naozaj len stručným prerozprávaním problematiky. Kniha je tenká, preto aj príbehy majú maximálne 5 - 6 strán, kapitoly tak nie sú vôbec dlhé, môžete si knihu rozdeliť tak, že si každý deň prečítate jeden príbeh. Pred každou kapitolou vás čaká aj krátka "báseň", nazývaná Haiku, ktorému sa autor venuje už dlhšie a jeho princípom je v  troch riadkoch a presne vymedzených slabikách vystihnúť myšlienku. A podarilo sa mu to, krátke trefné texty obsiahli všetko, čo chcel príbeh povedať. Tiež knihu obohacujú ilustrácie, ktorými do knihy prispela jeho manželka. 

Určite knihu odporúčam, pretože vystihuje dôležitosť a potrebu terapie a búra mýty, že terapiu potrebujú len blázni. To už dlhé roky nie je pravda, práve naopak, terapia by svojím spôsobom mala byť potrebná pre každého, pretože vďaka nej a vďaka úplnému obnaženiu samého pred sebou dokážeme vďaka nej otvoriť a vyliečiť mnohé zranenia. Nič totiž nie je dôležitejšie ako psychické zdravie, ktoré je základom aj pre to fyzické. Terapia nemá za cieľ zbaviť vás problému, práve naopak, jej cieľom je pomôcť vám ho pomenovať, a nájsť spôsob, ako mu čeliť bez toho, aby ste sa cítili ešte horšie. Ak vás teda trápi čokoľvek, či už je to práca, pocit vyhorenia, stereotyp, nenaplnená láska, problémy v rodine, nepomenovaný strach, či dokonca neschopnosť sústredenia alebo nevysloviteľná bolesť, vyhľadajte niekoho, kto vám pomôže. Vôbec to nie je hanba.

5⭐️ /5.

Názov: Dobro

Autor: Anton Heretik

Počet strán: 144

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055185224


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR a KNÍHKUPECTVU BUX.SK


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: