Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Možno by si sa mala s niekým porozprávať

29.07.2021

Mali ste niekedy pocit, že sa s vami niečo deje, ale nevedeli ste to pomenovať? 

Možno sa stačilo iba s niekým porozprávať...

Téma psychického zdravia sa čoraz viac dostáva do podvedomia verejnosti, čo je na jednej strane dobrá správa, na strane druhej stojí za zamyslenie, prečo čoraz viac ľudí potrebuje byť vypočutých, upadá do depresie alebo jednoducho potrebujú prísť na iné myšlienky. Iste za to môže uponáhľaná doba, v ktorej žijeme, čoraz väčší tlak, ktorý pociťujeme a v neposlednom rade tomu určite nepomohla ani aktuálna pandemická doba. 

Terapeutka Lori Gottliebová sa túto tému rozhodla otvoriť vo svojej knihe Možno by si sa mala s niekým porozprávať, a hneď na začiatku poviem, že za mňa to je jedna z najlepších kníh, ktorú som mala v tomto roku možnosť prečítať, a určite sa už teraz zaradila medzi mojich tohtoročných knižných TOP 10. Dlho sa mi nestalo, že už po prečítaní pár strán som vzala do ruky zvýrazňovač a začala si v knihe značiť myšlienky, vety, či len tak súvetia. Nikdy neviem, kedy knihu posuniem ďalej, preto sa tomuto vyhýbam, ale táto kniha je plná "nakopnutí", a viem, že moju poličku neopustí.

Kniha rozhodne nie je "oddychové čítanie", ale vôbec sa jej netreba báť, dokonca ju netreba ani prečítať na posedenie. Aj napriek tomu, že mňa úplne vtiahla, sama som si niekedy dávala prestávky, aby som sa zamyslela nad prečítaným textom.

V knihe sa stretávame s pacientami samotnej Lori, ktorá pre zachovanie ich tajomstva však pozmenila mená a identitu, no príbehy ostávajú. Samotná Lori ide s kožou na trh a oboznámi nás, že ona sama prišla do stavu, kedy potrebovala terapeuta, pretože mala pocit, že sa zasekla na mieste, z ktorého nevie ako ďalej. Máme možnosť nahliadnuť do priebehu terapeutických sedení, či rôznych postupov, ale dozvedáme sa aj to, prečo sa Lori vôbec rozhodla byť terapeutkou.

Okrem toho, že sama Lori je pacientom, predstaví nám aj štyroch jej vlastných, cez ktorých máme možnosť byť postavení pred otázky života, s ktorými bojuje nejeden z nás. 

Stretneme sa tak s mužom, ktorý spočiatku všetkých nazýva idiotmi, všetci sú pre neho menejcenní, no nakoniec sa dozvieme, čo je podstatou jeho uzavretosti, odmeranosti a vonkajšieho prejavu arogancie. Dohnali ho k tomu vlastné výčitky, cez ktoré sa nevedel preniesť, detské rany, či dokonca neschopnosť postaviť sa realite čelom a otvoriť aj tie najskrytejšie rany, ktoré ako rodina dostali.

Druhou pacientkou je mladá žena, mladomanželka, ktorá namiesto plánovania rodiny bojuje s rakovinou a pripravuje sa na smrť. Veľmi silný príbeh, na konci ktorého si utriete slzy, ale pochopíte, že smrť je tu prítomná, nikto jej neunikne. Napriek tomu, že príbeh sa môže zdať depresívny a pesimistický, je plný prijatia, bojovnosti a v konečnom dôsledku aj radosti zo života.

Stará žena, ktorá chce spáchať samovraždu, ak sa jej do 70 veku života nepodarí nájsť šťastie nám odhalí skryté rany, ktoré dokáže spôsobiť alkoholizmus, domáce násilie a bezmocnosť, ktorú títo ľudia zažívajú. Príbeh je hlavne o odpustení samému sebe. V momente kedy dokážeme prijať vinu sami pred sebou, a zároveň si dokážeme odpustiť sme pripravení prijať odpustenie od druhých.

Príbeh mladej ženy, ktorá má pocit, že vždy sa zapletie s nesprávnou osobou, frustrovaná z neustáleho kolotoča nepodarených vzťahov je obrazom našich neustále sa opakujúcich chýb a vzorcov. Vďaka tomuto príbehu pochopíme, že niekedy si za svoje ťažkosti môžeme sami, ale rovnako sami sa z nich vieme dostať, keď sa im postavíme čelom, priznáme ich pred sebou a rozhodneme sa ukončiť vnútorné trápenie, ktoré nám spôsobujú.

A nakoniec je tu Lori, ktorej príbeh je mementom pre nás všetkých, že každý sa raz môže ocitnúť v stave, kedy potrebuje vyhľadať pomoc. Nie je to hanba, práve naopak, je lepšie prijať svoju slabosť a otvoriť sa jej, ako umlčať svoje vnútro a trápiť sa. Častokrát, keď si myslíme, že TOTO je môj problém zistíme, že podstata je úplne niekde inde a na povrch vyjdú oveľa väčšie rany, ktoré nás dostali na miesto, kde sa nachádzame.

Výborná kniha, ktorú si môžete prečítať v akomkoľvek rozpoložení, v akom sa práve nachádzate - či už ste veselý alebo smutný, či vás nič netrápi, alebo naopak viete, že sa potrebujete pohnúť ďalej. Svoje si v nej nájde každý. 

Aj keď sa môže zdať, že kniha je príliš vedecká alebo odborná, nie je to tak - príbeh je rozprávaný svižne, postupne odhaľujeme skryté príčiny.
Štýl písania je veľmi dobrý - príbeh nenudí. Občas sa zasmejete, občas si možno poplačete, presne taký je život. 

Táto kniha vás konfrontuje so sebou samým, donúti vás zamyslieť sa nad otázkami, ktoré posúvame do úzadia, ale sú tu. No vďaka nej vieme aj to, že v žiadnom našom trápení nie sme sami a vždy je tu niekto, pred kým sa môžeme vyrozprávať až "do naha".

Originálny názov: Maybe You Should Talk to Someone

Názov: Možno by si sa mala s niekým porozprávať

Autor: Lori Gottlieb

Počet strán: 432

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055177328


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: