Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Zmluva snov

28.02.2023

Autorka to opäť dokázala.

Znovu som sa pri príbehu  nasmiala, vypadla mi aj slzička, a hlavne som si ho úplne vychutnala. Prvá časť Projekt snov nám predstavila príbeh Rowana a Zahry, v tejto časti si autorka posvietila na Rowanovho staršieho brata, Declana. Ako vieme, aj on dostal od nebohého otca úlohu ktorú keď nesplní, môže sa rozlúči s jeho dedičstvom. Jeho úlohou je oženiť sa a splodiť potomka. To je však pri jeho spôsobe života nemožné.

Declan - večne nevrlý, otrávený a odhodlaný poraziť svojho otca. 
Iris - extrémne pracovitá, s prísnou sebakontrolou a s vystavanými múrmi okolo svojho srdca, a ich dohodnuté zazmluvnené manželstvo. Začínajú od konca, svadbou, no postupne sa dostávajú na začiatok - do veľkej zamilovanosti. 
Výborne napísaný príbeh, od prvej strany sa už smejete, všetko s hrdinami prežívate, každú obavu, hnev, ich zlyhania. Kniha je perfektným dôkazom, že v láske je veľmi dôležitý smiech a schopnosť toho druhého rozosmiať, pretože presne to sa podarilo týmto dvom - stratiť sa v smiechu toho druhého.

Kniha je plná klišé - on nevrlý/ ona milá na každého, on usporiadaný/ ona živelná, on šéf/ ona zamestnanec. Vôbec to však nevadí, pretože pri knihách tohto typu je už od prvej strany jasné, ako to všetko dopadne. Čitateľ tak po knihe nesiaha preto, aby padol na zadok z prepracovnej zápletky, ale naopak, túži vypnúť a aspoň na chvíľu sa zaoberať predvídateľnými životmi postáv. A toto kniha spĺňa do bodky. Zamilujete si obe postavy, aj nevrlého Declana, pretože chémia medzi postavami vyskakuje z každej strany a humor medzi nimi je nákazlivý. Dokonca aj vedľajšie postavy si vás získajú. Na okamih sa opäť stretneme s Rowanom a jeho Zahrou, a častou prítomnosťou Cala nás autorka postupne pripravuje na jeho časť príbehu. Moja osobná favoritka príbehu bola Nana, stará mama Iris, ktorá mi pripomínala tú akčnú babku z Madagaskaru. Keď sa ona ocitla v príbehu vždy ma rozosmiala. Postava, ktorú naprieč knihami nedokážem vystáť je Seth, otec Declana, Cala a Rowana. Nedokážem pochopiť, ako sa niekto dokáže takto správať k ľuďom a tobôž k vlastným synom, ale autorka jeho postavu napísala tak dobre, že pri každej jeho zmienke v knihe zatnete zuby aj vy. 

Autorka však z knihy nespravila bezduchú romantiku, ale opäť tu máme aj dôležité posolstvo poukazujúce na určitú poruchu, tentokrát vo forme dyslexie a dysgrafie, ktorou trpí hlavná hrdinka. Kniha tým dostáva aj edukačný charakter, pretože rozširuje povedomie o tejto poruche. Vedeli ste napríklad, že bezpätkové číslo sa ľudom s dyslexiou číta ľahšie?  Pekne opisuje, ako tým hrdinka počas školy a dospievania trpela, ako ju to brzdilo, ale aj posúvalo vpred. Milým prekvapením bolo odhalenie hlavného hrdinu, ktorý toto o Iris vedel, a opísal kroky, ktoré spravil v práci, aby jej ju uľahčil. Kniha tiež hovorí o nutnosti človeka vedieť sa odpútať od práce a určitých nárokov, ktoré má na ľudí, pretože to do veľkej miery ovplyvňuje aj náš osobný život.

O ľahkom, sviežom štýle autorky ani hovoriť nemusím, ak sa vám páčil v prvej časti, bude sa vám páčiť aj tu. Dialógy postáv sú trefné a veľmi oceňujem aj preklad knihy, pretože preložiť to tak, aby si to zachovalo humor a náboj je tiež umenie. Príbeh je písaný tak, že si ho môžete prečítať aj samostatne bez nutnosti prvej časti, ale je oveľa lepšie nadviazať - rýchlejšie tak pochopíte súvislosti v príbehu. Obálka je tiež opäť vydarená, hovorila som to pri prvej časti a zopakujem to - páči sa mi hodnovernosť osôb na titulke s postavami v príbehu. Vydavateľstvo Pandora je navyše známe tým, že má originálne kresby na začiatkoch každých kapitol, ktoré vždy definujú danú postavu, ktorej očami práve sledujeme príbeh, a tak to bolo aj teraz.

Jediné, čo by som knihe vytkla je repetatívnosť niektorých vecí s predošlou časťou - opäť tu máme zranenie hrdinky, pri ktorom si hrdina uvedomí, že mu na nej záleží. Neznižuje to však môj celkový pocit z knihy, ktorá sa mi páčila ešte viac, ako tá prvá a navyše som ju čítala v čase, kedy som ju prekladala s knihami s ťažšou témou, takže som si pri nej aj perfektne oddýchla, čo tiež môže ovplyvniť moje záverečné hodnotenie.

Táto dvojica si získala moju pozornosť a sympatie, a ich príbeh by som si smelo prečítala ešte raz.

5⭐️/5


KNIHU ODPORÚČAM AK MÁTE RADI ZÁBAVNÚ ROMANTIKU A NEVYHÝBATE SA EROTICKÝM SCÉNAM V PRIJATEĽNEJ MIERE. 


Obsahové varovanie:

° dohodnuté manželstvo

° dyslexia, dysgrafia

° narušený vzťah s otcom

Pozitíva knihy:

+ humor postáv

+ povedomie o poruche s čítaním

+ uvoľnený štýl písania

Negatíva knihy:

- repetatívnosť niektorých prvkov s prvou časťou

Originálny názov: Terms and Conditions

Názov: Zmluva snov

Autor: Lauren Asher

Počet strán: 368

Rok vydania: 2023

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Pandora

ISBN: 9788082470676


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU PANDORA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: