Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Projekt snov

27.03.2022

Ak milujete Disneyland a k tomu ste ešte aj fanúšikom tureckej telenovely Láska na prenájom tak kniha Projekt snov je úplne pre vás. Predstavte si totiž dvojicu Serkana a Edu s ich temperamentným vzťahom plným humoru v zábavnom parku, a máte presne príbeh, ktorý nám naservírovala autorka.

Inšpirácia v Disneylande bola zjavná, ale to vôbec nebolo na škodu, naopak, veľmi oceňujem neopozerané prostredie, vďaka ktorému aj inak obyčajný klišé príbeh vyniká nad ostatnými. Práve prostredie vymýšľania nových zábavných atrakcií, tímu kreatívcov a rozprávkového zámku bolo niečo nové, čo dodávalo príbehu atraktivitu.

Príbeh začína na pohrebe zakladateľa zábavného parku Dreamland, pána Kanea, ktorý zanechal každému zo svojich troch vnukov list so špeciálnou úlohou, po splnení ktorej bude mať nárok na podiel v celom biznise. Samozrejme, ani jeden z nich nedostane ten podiel zdarma, preto každý z nich dostane úlohu, ktorú by si za normálnych okolností nikdy nevybral. Rowan, najmladší z nich dostal za úlohu stať sa na 6 mesiacov riaditeľom jedného zo zábavných parkov a vymyslieť plán obnovy. Rowan, aj keď niekedy tento park miloval, ho teraz neznáša, pretože má na neho zlé spomienky z detstva, a preto nemá ani v najmenšom úmysle ostať dlhšie, ako je nutné, a potom čo najskôr opustiť Floridu a utiecť späť do Chicaga, kde na neho čaká pozícia finančného riaditeľa. To by mu však do cesty nemohla vstúpiť Zahra, ktorá mu už hneď v prvý deň ich stretnutia prinesie do života vietor spontánnosti, sarkazmu no zároveň aj neobyčajnej príťažlivosti. Dokáže nájsť rovnováhu medzi povinnosťami a láskou? A čo keď nakoniec zistí, že očakávania, ktoré do neho vkladajú súrodenci sú v priamom rozpore s tým, ako ho vidí Zahra? A je vôbec možné dostať sa za múr, ktorý si po smrti matky postavil, alebo Zahra nájde predsa len cestu k jeho srdcu? To všetko sa postupne dozvedáme v príbehu, ktorý je plný vtipných momentov, ironických rozhovor, a zároveň aj veľmi citeľnej chémie medzi hlavnými postavami.

Čo sa týka postáv, obe boli výborné, a nemôžem povedať, že v ich profile by mi niečo chýbalo. Autorke sa podarilo odkrývať ich bolesti a tajomstvá postupne, a zároveň ich príbehy neboli nudné. Rowan bol spočiatku vykreslený ako bezcitný šéf, ktorý si ide za svojím, funguje ako robot, všetci okolo neho vedia, čo majú robiť, a keď sa prejde miestnosťou, všetci sa radšej tvária, že niečo robia, len aby svojim pohľadom nevzbudili podozrenie, že majú chvíľku voľného času. Jeho správanie však malo základ v nie veľmi šťastnou detstve, o ktoré sa postaral jeho otec po smrti jeho manželky, matky Rowana a jeho starších bratov. Rowan bol od detstva psychicky deptaný otcom, predovšetkým rečami o tom, ako je neschopný, a ako nikdy nič nedosiahne. Práve preto sa Rowan vždy snažil robiť všetko na 200%, aby dokázal nie len otcovi, ale predovšetkým sám sebe, že nie je neschopný. Vzdal sa preto aj svojich záľub a svojej vášne v kreslení. Okrem toho sa celý život stretával s podrazmi a nikomu nemohol dôverovať bez toho, aby sa neskôr nedozvedel, že sa ho nesnažili kvôli jeho menu iba zneužiť. Rowan však našiel záchrancu v Zahre. ktorá mu ukázala, že svet nie je taký zlý, s akým sa stretol, aj keď ako to už býva, zo začiatku ho riadne štvala.

Zahra bola gejzírom pozitivnej energie, doslova stelesnením farebných jednorožcov a dúhy. V každom videla len to dobré, nepoznala intrigy, a všetko čo robila, robila naplno a s vášňou. Každý deň nosila odznak, ktorý jej pripomínal, že život je skvelý  a každý deň stojí za to užívať si ho naplno. Tieto odznaky jej však boli pripomienkou, že po každej búrke vyjde slnko, pretože aj ona si v živote prešla sklamaním a zradou od milovaného človeka, ktorá ju veľmi poznačila. Na rozdiel od Rowana však svoje srdce neuzavrela pred svetom, ale práve naopak, otvorila mu ho. Spojenie týchto dvoch, navonok úplne odlišných ľudí však vyvolá búrlivú chemickú reakciu, kde o humor, no aj vášeň, naozaj nemáme núdzu. 

Príbeh bol rozprávaný z pohľadu oboch hlavných hrdinov, takže sme ich myšlienky a postoje k daným situáciám sledovali ich videním. Takýto štýl v príbehoch mám veľmi rada, pretože vždy dokáže priniesť nové skutočnosti. V tejto knihe ma dokonca pozitívne prekvapili aj dva epilógy, pričom oba sa odohrávali v iných časových rozostupoch a autorka dopriala dopovedať príbeh obom hrdinom. Ďalšia  vec, ktorú musím pochváliť je obálka, pretože si myslím, že skvele vystihla hlavných hrdinov. Niekedy ma totiž vyslovene štve, keď v knihe čítame o hnedookej brunetke s opálenou pleťou a na obálke máme modrookú blondínu, ktorá by mohla byť riaditeľkou vápenky. V tomto prípade sú predstavitelia na obálke presne takí, akých som si ich predstavovala aj na základe opisu autorky.

Oceňujem, že autorka použila inak veľmi nenútený štýl, humor nebol silený a príbeh sa tak čítal naozaj rýchlo. Samozrejme ma pobavil fakt, že aj v tomto príbehu autorka siahla po typickom klišé, ako napríklad súkromné lietadlo, úraz hlavnej hrdinky, pri ktorom si hlavný hrdina uvedomil, ako mu na nej záleží, ale v spojitosti s inak originálnym príbehom to dokážem odpustiť. Ako celok bol totiž príbeh ucelený, mal hlavu aj pätu, sympatických hlavných hrdinov a množstvo krásnych myšlienok. 

Veľmi sa mi aj páčila skrytá myšlienka, ktorú autorka do príbehu veľmi nenápadne vsunula, a to, že ľudia so zdravotným prostredím sú často aj v takomto prostredí prehliadaní a pri tvorbe atrakcií sa na nich nemyslí. A pri tom sú to práve oni, ktorí si často svojím čistým srdcom a úprimnosťou dokážu získať každého, V príbehu túto úlohu predstavovala Ani, sestra Zahry, ktorá mala Downov syndróm, a práve ona bola motiváciou, prečo Zahra chcela vylepšiť zábavný park a spraviť ho dostupným aj pre túto skupinu ľudí, a vďaka ktorej si napokon aj Rowan uvedomil, že život  nie je až taká veda.

Naozaj veľmi príjemný príbeh, a osobne sa veľmi teším na pokračovanie príbehu bratov Kaneovcov, vydavateľstvo nám totiž v závere knihy ponúka aj ukážku z príbehu najstaršieho brata, Declana, ktorý ako svoju úlohu dostal oženiť sa. A ak si autorka udrží svoj svižný štýl, môže to byť ďalšia skvelá knižná namotávka. Kniha si u mňa svojim humorom a originálnym prostredím vyslúžila 4,5⭐️/5 a ja ju môžem len odporúčať.

Originálny názov: The Fine Print

Názov: Projekt snov

Autor: Lauren Asher

Počet strán: 320

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Pandora

ISBN: 9788082470195


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU PANDORA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: