Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Unesená

30.03.2022

"Niečo od Saskovej". 

Tak znelo odporúčanie, ktoré som dostala vo výzve, ktorú som koncom minulého roka zverejnila na svojom instagrame. V rámci výzvy som dostala 12 typov na knihy, ktoré prečítam v rámci 12 mesiacov. Takto som napríklad čítala aj knihu od Roalda Dahla. Keďže v tej dobe som nemala rozhodnuté, čo to bude. určila som si, že prečítam jej vtedajšiu novinku Odsúdená. No keď som mala čas, prečítala som si anotácie k jednotlivým knihám. a keď som narazila na anotáciu ku knihe Unesená, zaujala ma natoľko, že som si ju hneď z kníhkupectva aj odniesla. A môj výber ma nesklamal.

Hlavná hrdinka, ktorej meno sa však nevieme počas celého príbehu, sa z minúty na minútu ocitla v situácii, ktorú nechce zažiť nikto z nás. Počas autonehody prišla o oboch rodičov, a zrazu na tomto svete ostala úplne sama vo veľkom dome, ktorý je zaťažený hypotékou, a tá žiaľ nezanikla smrťou rodičov. Zrazu sa stáva paňou domu, a jej život nabral smer, nad ktorým do vtedy ani neuvažovala. Povinné platby, starostlivosť o domácnosť a denný stereotyp v podobe práce sestričky u zubára, ktorá sa stala pevnou istotou v jej živote, a zároveň životnou potrebou kvôli pravidelnému príjmu. Jediná osoba, ktorá sa aj po pohrebe ešte ako tak o ňu zaujíma je jej sesternica Martina, ktorá ju pozve na svadbu. A zhodou náhod na tejto svadbe spozná Dávida, ženíchovho brata, ktorý však podľa správania mladomanželov na ich svadbe nie je vítaný. No je to po dlhom čase prvá osoba, ktorá o našu hlavnú hrdinku prejavuje úprimný záujem. No zároveň je to aj osoba, nad ktorou visí veľký červený výkričník, a aj keď city k nemu má stále silnejšie, v hĺbke duše vie, že niečo nie je v poriadku. Toto podozrenie umocní fakt, že sa okolo nej začnú diať nebezpečné veci, ktoré jej boli známe len z filmov. Zrazu vo svojom živote rieši úplne iné veci, ako je hypotéka a situáciu skomplikuje aj návrat jej bývalého, Rada, okolo ktorého je ako sa zdá rovnaké tajomstvo, ako okolo Dávida. A tak popri boji o konečné šťastie sledujeme aj napínavý príbeh o vlastné prežitie, počas ktorého sa odhalia mnohé tajomstvá.

Postavy v príbehu boli napísané výborne, hlavná hrdinka už počas úvodných kapitol vo mne vzbudila súcit, no zároveň obdiv. Jej samota bola opísaná tak dôveryhodne, že pri čítaní toho, ako sa jej na pohrebe všetci ponúkali s pomocou, no na druhý deň sa nik neozval mi bolo ťažko. Stratila rodičov a v rovnaký deň sa jej prestal ozývať aj milovaný priateľ Rado. Skľúčenosť z nej priam vyžarovala, dobrovoľne sa stránila ľudí, pretože uverila predstave, že jej osudom je prežiť život v samote. Dôvera v ľudí po všetkých udalostiach dosiahla bod mrazu, čo výborne autorka vystihla úryvkom: "Pretože dôverovať sa nedá nikomu. A napriek tomu každý z nás túži po tom, aby mal niekoho takého vo svojej blízkosti. osamelý človek, ako napríklad ja, obzvlášť." Zo začiatku, keď aj napriek otázkam okolo Dávida a jeho spôsobu života sa radšej nič nepýtala, som si búchala hlavu, že to bude ďalšia naivka, ktorá sadne na lep prvému človeku, ktorý jej po ťažkej skúške prejaví trochu sympatie, postupným čítaním som zistila, že taká nie je. Nepoznala síce celý príbeh, podvedome však riziko vzťahu s Dávidom prijala, pretože ho naozaj ľúbila. 

Dávid bol tiež napísaný výborne, mal okolo seba potrebné tajomstvo, no nebol to typický bad-boy, o ktorom síce vieme, že robí niečo zlé, ale všetci ho kvôli tomu obdivujú, lebo mu to dodáva šmrnc. Tu bol čiernou ovcou nie len rodiny, ale aj spoločnosti a dokonca aj vo svojej profesii. Celú dobu som chcela vedieť, čo sa skutočne skrýva za jeho povolaním. Aj keď je to darebák, situácia, v ktorej sa ocitol vás donúti fandiť mu. 

Rado vo mne od začiatku vyvolával odpor, aj keď som netušila, čo je zač, zo slov, ktoré ho opisovali a scén, do ktorých ho autorka dostala cítite, že s ním niečo nie je ok. Mne bola veľmi nesympatická aj Martina, ktorá aj keď vyčítala hlavnej hrdinke, že sa ozve len keď niečo chce, bola to práve ona, u ktorej som mala pocit, že je naučená ľuďmi manipulovať. Naopak Lukáš si ma získal hneď, jeho túžba vyhrať osobný boj s drogami a zachrániť si tak vlastný život, bola v celom tom príbehu okolo zabíjania svetlom na konci tunela. Pretože krásne ukazoval, že o život nás môže pripraviť nielen ruka niekoho cudzieho, ale ak sa včas nespamätáme, aj my sami môžeme byť vrahmi samých seba.

Samotný príbeh, aj keď áno, bol pritiahnutý za vlasy,  bol zaujímavý a napínavý. Čítalo sa to doslova samé, pretože v knihe neboli žiadne hluché miesta. Aj napriek miestami dlhším kapitolám som nemala potrebu od príbehu odchádzať a dávať si prestávku. Vyrušovali ma však trošku chyby a preklepy v texte, ale to nie je chyba príbehu. Veľmi sa mi páči aj metaforický názov knihy "Unesená". Niektorí sa síce v recenziách sťažujú, že hrdinka bola dokopy unesená v knihe asi jednu kapitolu, ale títo ľudia asi nečítali pozorne. Samotná hlavná postava totiž viackrát povedala, že je unesená láskou k Dávidovi. Myslím, že názov preto dodáva príbehu tú povestnú čerešničku na torte, pretože aj napriek neľahkému osudu, ktorý ju postihol a ešte ťažšiemu osudu, ktorý ju čakal s Dávidom sa cítila unesená - doslova vytrhnutá z letargie, ktorá ju čakala, ak by sa nepoddala citom, ktoré k Dávidovi prechovávala.

Odporúčam, aby ste sa nechali príbehom uniesť aj vy, strávite s ním jeden - dva dni, no nebudete sklamaní.  Moja vďaka smeruje aj k osobe, ktorá mi "Niečo od Saskovej" napísala do mojej výzvy. Teraz už viem, že "niečo" sa  raz zmení na "všetko", pretože určite si od autorky prečítam toho viac. Knihe dávam 4⭐️/5.

Názov: Unesená

Autor: Lucia Sasková

Počet strán: 272

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

ISBN: 9788022022361